Druskininkuose trūko tik jūros, ir ji bus!
Ne kartą teko girdėti miesto svečius kalbantis, kad Druskininkams trūksta tik jūros. Ir štai – jau po kelerių metų mūsų kurorte galėsime mėgautis ir jūros bangų baseinu, smėlio paplūdimiais. „Giedras ir saulėtas dangus, +30, smėlio kopos ir palmės, 2 metrų aukščio bangomis skriejantys banglentininkai, baro terasoje laiką linksmai leidžianti kompanija, ant gultų ramiai knygas skaitantys poilsiautojai – šis vaizdelis ne iš kelionės. Tai – būsima druskininkiečių ir kurorto svečių kasdienybė, jūra po stogu su surfingo (banglenčių) bangų baseinu, kurio projektas jau aptartas su užsienio kompanijos „White Water West“ ekspertais: iš Kanados atskridusiu vadovu Anthony Marinakis, iš Vokietijos atvykusiu verslo vadybininku Sirko Adler ir atstove Lenkijoje ir Baltijos Šalyse Ana Vojdala“, – savo socialinio tinklo paskyroje įspūdinga žinia pasidalijo Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.
Meras R. Malinauskas: „Būsima druskininkiečių ir kurorto svečių kasdienybė – jūra po stogu su banglenčių bangų baseinu / Savivaldybės archyvo nuotrauka
Apie šį unikalų projektą savivaldybės vadovas sutiko papasakoti ir „Mano Druskininkai“ skaitytojams.
– Prieš 15 metų buvo planuojama jūros bangų baseiną įrengti prie Vandens parko, kodėl projektas tada nebuvo įgyvendintas?
– Tai, ką mes tuomet projektavome, su šiandienine idėja nesulyginamas dalykas. Būtų buvusios tik bangelės. Planavome objektą su atidaromu kupolu ir stiklinėmis sienomis statyti prie Vandens parko. Bet šalia – Nemunas, gydyklos, sklypo erdvė ribota.
Kodėl mes to nepadarėme? Todėl, kad Vandens parkas dar negyveno taip gerai, kaip gyvena šiandien. Kitas dalykas – tuo metu jau nebuvo gaunamos ES lėšos, o mes iš ten planavome gauti bent jau pusę lėšų. Ir gerai, kad anuomet to projekto neįgyvendinome, nes šiandien tikrai nekalbėtumėme apie antrą jūros projektą.
Pasaulyje jūros bangų baseinai veikia po atviru dangumi, o Druskininkuose sukurta jūra po stogu turėtų tapti ypatingu turistų traukos objektu / Asociatyvi nuotrauka
– Kas kuria jūros po stogu projektą ir kada jis galėtų virsti apčiuopiamu kūriniu?
– Visų pirma noriu nuraminti kritikus, svarstančius, kad naujojo projekto įgyvendinimui bus panaudoti savivaldybės pinigai. Visi gali būti ramūs – į šį projektą savivaldybė pinigų neinvestuos. Jį įgyvendins UAB Sveikatinimo ir poilsio centras „Aqua“. Reikėtų atskirti, kas yra savivaldybės, o kas – uždarosios akcinės bendrovės biudžetas.
Šiandien jau dėliojami vizualizacijos planai, projektuojama, kaip viską reikės sutalpinti po stogu. Kalbant apie projekto įgyvendinimo terminus, pasakyčiau – būtų puiku, jeigu per ateinančius ketverius metus pavyktų perkirpti atidarymo juostelę.
– Ką Druskininkams šis naujas objektas suteiktų? Druskininkai jau ne kartą nustebino. Pirmiausia atrodė neįmanoma, kad kurorte atsiras Vandens parkas, vėliau – sniego arena ar lynų keltuvas. Šis projektas atrodo dar labiau neįtikėtinas.
– Tikiu, kad mes ir šį projektą įgyvendinsime. Na, įsivaizduokite, jeigu dabar, Druskininkuose nebūtų mūsų patraukliausių didžiųjų traukos centrų – gydyklos, vandens parko, „Snow Arenos“, lynų kelio? Tai kas pas mus važiuotų? Žinoma, žmonės pas mus atvažiuoja sveikatintis, lankosi SPA centruose, bet juos traukia ir tai, kad pas mus visus metus yra ką veikti.
Kalbant apie naująjį projektą, tai artimiausias panašus objektas po stogu, tik žymiai mažesnis, yra tik Niujorke. Visi kiti, kiek teko aplankyti, veikia tik po atviru dangum. Jeigu mes Druskininkuose sukursime jūrą po stogu, tai bus ypatingas turistų traukos objektas.
Kompanijos „White Water West“ ekspertai kaip tik baigia vieną iš tokių savo projektų, ir jau kitų metų pradžioje duris atvers pagal naujausias technologijas įrengtas bangų baseinas Miunchene po atviru dangumi. Jie kovo mėnesį mus kviečia apžiūrėti šį jų darbą ir įvertinti, kaip veikia naujausios bangų technologijos bei pasirinkti tai, kas geriausiai tinka Druskininkams.
Tokių, kokias mes planuojame, dirbtinių jūros bangų technologija iki šiol yra tik kompiuterinėse programose ir žmonių galvose, o jau realiai veikiantį pamatysime Miunchene.
– Aišku, tokiam objektui įrengti reikalingi ir dideli pinigai.
– Kol kas negaliu detalizuoti. Kalbame apie technologijas, kurios kainuos milijonus.
– Kokiame plote įsikurs naujasis objektas?
– Kalbame apie tūkstančius ir dešimtis tūkstančių kvadratinių metrų. Tiesa, skaičiai keičiasi.
Kai atvyko specialistai iš Kanados ir Vokietijos, paaiškėjo, kad suplanuotame 120 metrų baseine telpa tik dvidešimt aštuonios slėgio kameros. Tuomet sukeltos bangos gali judėti tik viena kryptimi – iš vieno galo baseino į kitą. O jeigu būtų trisdešimt dviejų kamerų baseinas, bangas būtų galima kelti, kur tik norime. Jeigu tuo metu baseine nėra profesionalių banglentininkų – leidžiame ramias bangas iš vienos pusės, atsirado profesionalų – galima leisti bangas iš kairės į dešinę ar iš dešinės į kairę. Galima reguliuoti kiekvienos bangos aukštį.
Kai pradėjome projektuoti 180 metrų baseiną, pastebėjome, kad jis jau netelpa numatytame sklype taip, kaip planuotas 120 metrų baseinas. Jau daug darbų buvo padaryta – kolonų tinklas paskaičiuotas, atstumai – to reikia, norint sukurti pilnai uždarą pastatą, kad jo eksploatavimo kaštai būtų mažesni. Įsivaizduokite, sėdite šiltai, bet per langą pamatote, kaip lapai ir sodrios snaigės krenta ir pagalvojate, kad ten reikės išeiti. Nepailsėsi taip gerai, kaip uždarame pastate, kuriame nėra jokio lango, sukuriama šilta vandenyno pakrantės aplinka, kai matai plaukiančius dirbtinus debesis, žydrą dangų, saulėlydį ir atsipalaiduoji.
Lietuvoje dar nėra tokio įpročio, kaip Vokietijos vandens parkuose, į kuriuos dešimtys žmonių, nusipirkę visos dienos bilietą, tiesiog ateina prie baseino ant gultų pamiegoti. Atsineša kavos, arbatos ir visą dieną pramogauja: pamiega šiek tiek, po dirbtinės saulės lempomis pasidegina, paguli, pabūna.
– Taigi Druskininkuose, anapus Nemuno įsikurs dar vienas pramogų objektas, tarsi „miestas mieste“? Kuo ypatingas bus šis objektas? Apie kokias pramogas galime pradėti svajoti?
– Taip, ten turėtų atsirasti savotiškas pramogų miestas, kuriame veiklos tikrai nestokos visi – nuo mažo vaiko iki pagyvenusio žmogaus.
Ten tiek visko bus – sunku net išvardinti. Kol kas projektą analizuojame. Svarstomi įvairūs pramogų, atrakcijų, laisvalaikio praleidimo užsiėmimai – nuo kalnų akrobatinio slidinėjimo tramplyno, skirto ne tik profesionalams, bet ir mėgėjams, iki įvairių žaidimų aikštynų: padėlio, tinklinio, paplūdimio tinklinio, galbūt ir golfo imitatorių. Ten, kur dabar yra parkavimo aikštelė, planuojamos įvairios pramogos: laipiojimas uolomis, įvairūs, ant vamzdžio montuojami nusileidimo vagonėliai, batutai ir kiti užsiėmimai. Laukiame ir žmonių pasiūlymų – galbūt kažkas kažkur kažką išbandė, jiems patiko ir būtų galima tai įgyvendinti Druskininkuose?
Mūsų tikslas – šalia žiemos komplekso „Snow Arena“ įkurti unikalų vandens ir pramogų centrą, kuriame būtų baseinai, poilsio oazės, padėlio aikštelės, akrobatinis slidinėjimas, alpinizmo sienos, paplūdimys, jūra, kitos pramogos ir vienintelis Europoje visus metus veikiantis bangų baseinas po stogu, skirtas vis labiau populiarėjančio banglenčių sporto mėgėjams ir profesionalams, su reguliuojamais bangų aukščiais, formomis ir dažniu.
Žinoma, ir tie, kas dar nemoka, bet svajoja išmokti vandeniu skrieti banglente, galės tai padaryti Druskininkuose. Tie, kurie jau moka, galės tobulinti įgūdžius 2 metrų aukščio bangose, o tie, kurie ieško ramaus poilsio, galės nuo gultų ar baro terasos grožėtis nuostabia smėlio pakrante.
Su projektuotojais jau diskutuota dėl techninių klausimų, energetinių sąnaudų bei Lietuvos klimato ypatumų. Juk projektuojant tokį išskirtinį pramogų kompleksą, labai svarbios net ir mažiausios detalės. Norime, kad Druskininkų jūra atitiktų aukščiausius standartus.
Čia bus įrengtos gražios kopos, įrengtos įdomių formų amfiteatro principu. Virš baseino bus labai aukštas dangus – kad būtų galima jaustis kaip po tikru dangumi, stebėti plaukiančius debesis. Teko matyti tokį „plaukiantį“ dangų Las Vegase, dirbtinius, bet labai tikroviškai atrodančius Venecijos kanalus ir kita. Tai nėra stebuklai. Aišku, tas kainuoja, bet, jeigu jau darome, turime padaryti gerai.
Kai kurie kritikai mane kaltina, kad aš esu „gigantomanas“. Bet sutikite, jeigu objektas bus didelis, patrauklus, įdomus, tai jame bus ir tūkstančiai žmonių. Juk dabar į Vandens parką savaitgaliais atvyksta tiek svečių, kad jiems tenka ir eilėje pastovėti. Tai tas pats bus ir tenai, bet turime padaryti gerai.
– Kiek žmonių galės vienu metu pramogauti naujajame centre?
– Manyčiau, kad per dieną galėtų apie apsilankyti apie 5000 žmonių.
Parengė Laima Rekevičienė