Laiku atlikta profilaktinė akių patikra gali išgelbėti regėjimą

Šiandien jau nieko nestebina, kad daugybė žmonių – nuo pačių mažiausių iki senolių – nemažai laiko praleidžia prie televizorių, kompiuterių ar išmaniųjų telefonų ekranų. Ir mažai kas pagalvoja, kaip dėl to kenčia jų akys.

Žinoma, šiuolaikinis gyvenimo ritmas neatsiejamas nuo išmaniųjų technologijų, todėl labai svarbu laiku pasirūpinti savo akimis. Skirti dėmesio akių apsaugai svarbu, ne tik ilgai laiką leidžiant prie kompiuterio ar televizoriaus, bet ir mėgaujantis vasaros saule lauke.

„Optometrijos centre“ siūlomas platus akinių asortimentas/Asmeninio archyvo nuotrauka

„Optometrijos centro“ akių gydytoja oftalmologė Aistė Jasinskienė skatina dažniau profilaktiškai pasitikrinti akis, kad ligos būtų pastebėtos kaip galima anksčiau.

– Kodėl svarbu reguliariai pasitikinti akis? Kaip dažnai akių patikra turėtų būti atliekama suaugusiesiems ir vaikams?

– Suaugusiems profilaktiniai patikrinimai svarbūs, nes su amžiumi didėja kai kurių akių ligų rizika, pavyzdžiui, glaukomos, geltonos dėmės degeneracijos. Ankstyvose stadijose šios ligos dažnai neturi jokių simptomų, o laiku nepradėjus gydymo, įvyksta negrįžtami regos pokyčiai, galintys lemti ir visišką regos praradimą. Laiku nustačius ligą, ją gydant, dažnai progresavimą galima sustabdyti ir aklumo išvengti. Kai kurios lėtinės ligos, pavyzdžiui, cukrinis diabetas, taip pat gali pažeisti akis. Šiais atvejais planinės patikros taip pat labai svarbios.

Vaikams profilaktinis regos patikrinimas svarbus, norint laiku nustatyti ir koreguoti regos sutrikimus.

Iki mokyklos visa regėjimo sistema – akys ir regimoji sritis smegenyse – intensyviai vystosi. Jei dėl refrakcijos ydos, žvairumo ar kitų priežasčių akys mato blogai, nestimuliuojami regimieji centrai smegenyse ir jų vystymasis sutrinka. Pavėlavus nustatyti regos sutrikimą, vystosi ambliopija („akis tinginė“) – tokiu atveju matymo atstatymo galimybės gali būti labai ribotos. Bloga rega gali būti ir mokymosi sunkumų priežastimi. Todėl profilaktiniai patikrinimai mažiems vaikams ir pirmaisiais mokykliniais metais rekomenduojami kasmet. Vyresniems nei 40 metų amžiaus žmonėms, kai nėra regos sutrikimo simptomų ar rizikos faktorių, akis tikrintis reikėtų kas 2 metus. Svarbu žinoti, kad kai kurių aklumu gresiančių ligų dažnis didėja su amžiumi, ir ne visos jos anksti pasireiškia kokiais nors simptomais.

Kai yra jau nustatytos akių ligos, apsilankymų dažnį nustato gydytojas, atsižvelgdamas į individualią situaciją.

Kai aklumu gresiančios ligos nustatytos šeimos nariams – tėvams, broliams, seserims –rekomenduojama akis tikrinti nuo 35 metų.

Profilaktiškai patikrinti akis būtina, esant aukšto laipsnio trumparegystei dėl didesnės tinklainės pakitimų rizikos. Taip pat profilaktinė akių patikra yra būtina ir vairuotojams.

– Kokias pagrindines problemas, susijusias su žmonių regos priežiūra, galite išskirti?

– Dalis žmonių akinių parinkimą jau prilygina regos patikrai. Taip nėra. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, glaukoma, matymą bloginti pradeda tik tada, kai jau būna labai pažengusios, todėl nustatomos vėlai, jau įvykus žymiems negrįžtamiems pakitimams akyje. Dėl to svarbi planinė nuodugni akių patikra.

Bet kuriuo atveju, vos tik pajutus nerimą keliančius simptomus, negalima ilgai atidėlioti vizito pas akių gydytoją. „Optometrijos centre“ profesionaliai gydytojo konsultacijai užsiregistruoti nėra sudėtinga.

– Ką reikėtų daryti profilaktiškai, kad akys būtų apsaugotos nuo regos prastėjimo?

– Pirmiausia – reguliariai tikrinti akis. Būtina laikytis darbo prie ekranų rekomendacijų. Nepamirškite kas 45 minutes padaryti bent 10 minučių pertrauką arba kas 20 minučių bent 20 sekundžių pažiūrėti į tolį. Jei gydytojas paskyrė nešioti akinius, būtinai juos nešiokite. Jie ypač svarbūs vaikų amžiuje. Derėtų vengti rizikos veiksnių, prisidedančių prie amžinių akies ligų atsiradimo bei progresavimo – UV spindulių, rūkymo.

– Pagal kokius kriterijus reikėtų pasirinkti įstaigą akių patikrai?

– Ligų diagnostikai, jų sekimui reikalinga tinkama speciali aparatūra, kurios tyrimų rezultatą įvertintų patyręs akių gydytojas. Vien matymo patikrinimas ne visada leidžia įtarti esančią akių ligą. Pavyzdžiui, Optometrijos centre naudojama žymių gamintojų „Nidek“ ir „Topcon“ aparatūra, leidžianti tiksliai nustatyti refrakcijos sutrikimus bei parinkti akinius, išmatuoti akispūdį nekontaktiniu būdu, įvertinti ragenos gaubtumą bei paviršiaus netolygumus, pavyzdžiui, esant astigmatizmui ar keratokonusui. Minėta įranga suteikia galimybę apžiūrėti akių dugną bei jį nufotografuoti (tai svarbu pokyčių sekimui), įvertinti akipločio (matymo lauko) pokyčius sergant ne tik akių, bet ir esant neurologinėms ligoms, taip pat – išmatuoti akies ašies ilgį (trumparegystės progresavimui stebėti).

Gydytojo atliekamos patikros metu tikrinama rega, parenkami akiniai, matuojamas akispūdis, atliekama detali akies paviršiaus, gilesnių optinių terpių bei tinklainės apžiūra. Jei reikia, atliekami papildomi tyrimai – akių dugno fotografija, akipločio tyrimas, ragenos gaubtumo vertinimas, akies dydžio matavimas. Mažiems vaikams refrakcijai nustatyti naudojamas specialus kūdikių refraktometras, matavimus atliekantis per atstumą.

Patikra užtrunka 30-60 min.

Diagnozuojamos ir akies paviršiaus ligos – sausumas, uždegiminės  ligos, su kontaktinių lęšių nešiojimu susiję pakitimai, keratokonusas, taip pat lęšiuko drumstumas (katarakta), glaukoma, įvairios tinklainės ligos (geltonos dėmės degeneracija, periferinės tinklainės degeneracijos).

„Optometrijos centre“ verta apsilankyti dar ir todėl, kad jo filialai įkurti patogiose vietose, patikros juose atliekamos ir savaitgaliais.

„Optometrijos centro“ salonas Druskininkuose įsikūręs labai patogioje vietoje – M.K. Čiurlionio g. 52. Jame galima užsiregistruoti profesionaliai akių patikrai pas gydytoją oftalmologą, mokslų daktarą telefonu +370 612 59377 arba internetu www.optometrijoscentras.lt

Užsakymo Nr. MDR-308-01