Kaip sutrikusi klausa paveikia mūsų fizinę ir emocinę sveikatą?

Literatūros duomenimis, kas šeštas pasaulio gyventojas turi nuolatinę ar laikinai atsiradusią klausos negalią. Nerimą kelia tai, kad 40 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus ir 60 proc. vyresnių nei 70 metų amžiaus žmonių klausos sutrikimas yra susijęs su negrįžtamai sutrikusia klausos nervo funkcija. Apie klausos problemų keliamą žalą fizinei ir emocinei žmogaus sveikatai bei galimus klausos sutrikimų gydymo būdus „Optikos pasaulio“ klausos centro komanda pakalbino gydytoją otorinolaringologę, docentę Aliną Kuzminienę.

– Gydytoja, kaip klausos sutrikimai paveikia žmogaus fizinę ir emocinę sveikatą?

– Pamažu silpstant klausai, dažnas sergantysis šį sutrikimą pastebi tik tuomet, kai ima blogėti jo gyvenimo kokybė – atsiranda barniai namuose dėl to, kad neadekvačiai reaguoja kalbinamas, kelis kartus perklausia pašnekovų, kas yra sakoma ar itin garsiai klausosi radijo ir televizijos. Pastebėję aplinkinių nepakantumą ir susierzinimą, klausos negalią turintys žmonės pradeda vengti aktyvaus bendravimo, rečiau lankosi viešuose renginiuose, ima mažiau bendrauti su draugais ir artimaisiais. Dėl tokios socialinės atskirties gana dažnai atsiranda nepasitikėjimas savimi, liūdesys, nerimas, depresija. Pamažu ima blogėti ir pažintinės funkcijos, silpti atmintis, vystytis negrįžtami pakitimai galvos smegenyse, trikti pusiausvyra.

– Kaip padėti klausos sutrikimą turinčiam asmeniui?

– Daugeliu atvejų teisingas klausos aparatų parinkimas ir individualus jų pritaikymas pagal asmeninius paciento poreikius gali padėti susigrąžinti girdėjimo džiaugsmą, palengvinti paties paciento ir jo artimųjų bendravimą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Be to, remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, siekiant maksimalaus komforto ir lengvesnės adaptacijos siūloma rinktis ne vieną, o du klausos aparatus.

– Kodėl du klausos aparatai geriau nei vienas?

– Tyrimai rodo, kad pacientui, pritaikius du klausos aparatus, pagerėja garso lokalizacija, intensyviau ir aiškiau sustiprinamas garsas, gerėja kalbos suvokimas triukšmingoje aplinkoje. Taip pat, dėvint du klausos aparatus, sumažinamas ūžesys, pagerėja pusiausvyros funkcija, užtikrinama lengvesnė adaptacija, todėl pacientas greičiau ir lengviau grįžta į „normalų“ gyvenimą. Na, o jei pakinta žmogaus poreikiai, klausos būklė ar klausos aparato parametrai, taip pat nereikia nusiminti, nes sprendimą galima rasti greitai ir nesudėtingai – naujai sureguliuoti klausos aparatą. Taigi, renkantis tinkamą klausos aparatą, svarbus ne tik prietaisas, bet ir paciento – klausos priežiūros specialisto ryšys bei pasitikėjimas.

– Gydytoja, ką reikėtų daryti, siekiant išvengti klausos sutrikimų?

– Pirmiausia reikia saugoti savo klausą ir laikytis klausos higienos. Turiu omenyje tai, kad reikia vengti intensyvaus triukšmo. Jei dirbate triukšmingoje aplinkoje, būtina dėvėti klausos apsaugos priemones. Atsiradus klausos nuovargiui, reikėtų ilgiau pabūti tyloje. Būtų puiku, jei mieste ar pramonės įmonių keliamame triukšme daug laiko praleidžiantis žmogus bent savaitgalius praleistų gamtoje, miške, prie jūros. Taip pat labai svarbu, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, periodiškai tikrintis klausą ir stebėti save bei savo aplinką. Anksti nustačius silpstančios klausos požymius, būtina pradėti gydytis. Na, o tuomet, kai gydymas vaistais tampa neefektyvus, klausą reikia kuo anksčiau atkurti naudojant klausos aparatus ar kitas klausą gerinančias priemones. Ši sąlyga yra itin svarbi siekiant išsaugoti darbingas ir sveikas smegenis ir gerą savijautą bei savivertę.

„Optikos pasaulio“ regos ir klausos centre Druskininkuose, adresu: M. K. Čiurlionio g.99, PC „Maxima“, Jūsų laukia NEMOKAMAS klausos testas ir klausos aparatų parinkimas. Taip pat salone dirbama su Valstybinėmis ligonių kasomis, todėl galima įsigyti kompensuojamus klausos aparatus.

Užsakymo Nr. MDR-430-01