Druskininkų PSPC Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus veikla: mitai ir tikrovė

Ko gero, ne visi druskininkiečiai žino, kas yra įsikūrę dviejų aukštų renovuotame pastate šalia Druskininkų ligoninės. Jiems galime pasakyti, jog ten yra labai svarbi įstaiga – Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius, padedantis atsistatyti po įvairių sveikatos negandų. Skyriaus patalpos švarios, tvarkingos, jaukios, jose atliktas kapitalinis remontas.

Renovuotame pastate šalia Druskininkų ligoninės veikia Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Misija – padėti žmogui

Kaip teigė Druskininkų PSPC direktorė Eglė Matienė, Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius teikia sveikatos priežiūros paslaugas asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, kurių aktyvus gydymas ligoninėje yra baigtas – kai ligos eiga stabilizuota ir paskirtas ilgalaikis tęstinis gydymas medikamentais. Kaip byloja pavadinimas, skyriuje taikomas palaikomasis (tęstinis) gydymas ir, be abejo, slaugos paslaugos bei įvairios procedūros: fizioterapija, kineziterapija, masažas, psichologo konsultacijos.

„Mūsų skyriaus pacientų spektras labai platus: nuo onkologiniais susirgimais sergančiųjų, žmonių po išeminių insultų, traumų ar operacijų iki turinčiųjų širdies nepakankamumą ar demenciją. Ir paslaugos, kurias teikiame yra labai skirtingos, pritaikytos kiekvienam pagal jo klinikinę situaciją. Jei sunkesniam ligoniui reikalingas medikamentinis gydymas, pragulų profilaktika bei pilna higienos ir maitinimo pagalba, tai lengvesnės būklės pacientai be kineziterapeuto bei medicinos psichologo paslaugų taip pat gali užsiimti įvairiomis veiklomis kurios padeda geriau jaustis emociškai, socializuotis su kitais žmonėmis. Skyriaus misija – padėti žmogui“, – teigė E. Matienė.

Patekti – paprasta

Skyriaus vedėja Vida Kašėtienė sakė, kad čionai gali patekti visi ligoniai, kurie atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintus kriterijus – serga tam tikromis ligomis, kurių gydymas slaugos skyriuje gali būti finansuojamas iš privalomojo sveikatos draudimo fondo. „Į Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių ligoniai patenka pilnai ištirti, su nustatytomis diagnozėmis ir paskirtu gydymu slaugai ir palaikomajam gydymui. Kartais žmonės galvoja, kad slaugos skyriuje viską ištirs, viską padarys, nustatys specialiuosius poreikius. Tai nėra tiesa, mes slaugome jau ištirtus ligonius. Žinoma, pasitaiko ekstra atvejų, atsiranda nenumatytų dalykų, tada mes diagnozuojame ligą, kviečiame GMP, kuri veža gydyti į tam skirtą gydymo įstaigą, tačiau specializuoto ištyrimo ir gydymo mūsų skyriuje nėra“, – pasakojo skyriaus vedėja.

Anot jos, skyriuje yra ir dvi paliatyviosios slaugos lovas, kurios skirtos labai sunkiems ligoniams, pagal tam tikras diagnozes, kurie čia gali būti neribotą laiką, o kiti ligoniai per metus skyriuje gali praleisti iki 120 dienų.

Pasidomėjus, kaip galima patekti į šį skyrių, gydytoja V. Kašėtienė sakė, jog ligonius siunčia šeimos gydytojai, taip pat antrinio lygio stacionarai – Druskininkų, Alytaus ligoninės. Būna ligonių ir iš tretinio lygio įstaigų – Nacionalinio vėžio instituto, Kauno, Santaros klinikų. Į skyrių priimami ligoniai ir iš Psichiatrijos ligoninių, kai stabilizuota ligonio būklė, jis ramus ir neagresyvus: „Pas mus atvyksta ligoniai, kai reikalingas ne aktyvus gydymas, bet slauga, kai reikia priežiūros, kurios namuose ligoniui nėra galimybių  užtikrinti.“

Ji pastebėjo, kad į Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių priimami druskininkiečiai ir prie Druskininkų savivaldybės šeimos gydytojų prisirašę ligoniai.

Skyriaus ligoniais rūpinasi du gydytojai, slaugytojos, slaugytojų padėjėjos, kinezitarapeutas, masažuotojas, medicinos psichologas, socialinis darbuotojas ir kiti specialistai.

Socialinė darbuotoja K. Kašinskienė organizuoja ligonių užimtumą, tvarko visus socialinius klausimus / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Daug naudingų paslaugų

Socialinė darbuotoja Kristina Kašinskienė pasakojo, jog skyrius suteikia ir transporto paslaugas, jei reikia ligonį atsivežti į skyrių iš jo namų ar gydymo įstaigos.

Paklausta, kokias paslaugas teikia socialinė darbuotoja, K. Kašinskienė sakė, jog ji organizuoja ligonių užimtumą, tvarko visus socialinius klausimus, pristato ligoniams vaistus, slaugos priemones, apiperka: „Per mane patenka visos ligonių pensijos, bendraujame su pensijų nešiotojais, organizuoju transporto paslaugas, tvarkau dokumentus, ieškau variantų, kur žmogui dėtis po Slaugos skyriaus, jei jis neturi kur prisiglausti.

Jei žmogus yra adekvatus, tai atiduodame jam pensiją į rankas, o jei neorientuotas, bendrauju su artimaisiais, pensijas dažniausiai perduodu jiems. Už slaugą skyriuje ligoniams mokėti nereikia, visas išlaidas padengia Ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.“

Socialinė darbuotoja įsitikinusi, jog ligoniams skyriuje yra sudarytos puikios sąlygos. Jie gauna fizioterapijos, masažo ir kitas būtinas paslaugas. Čia organizuojami įvairūs renginiai, sudaromos puikios sąlygos bendrauti, jie puikiai maitinami, gerai prižiūrimi, todėl daugelis į skyrių sugrįžta kasmet.

PSPC direktorė E. Matienė įsitikinusi, jog skyriuje sudarytos puikios sąlygos, kad pacientai ten jaustųsi gerai.

„Kadangi dažniausiai mūsų kontingentas yra vyresnio amžiaus žmonės, socialinė atskirtis kasdieniame gyvenime yra rimta problema. Esu įsitikinusi, kad mūsų pacientams labai svarbu jaustis emociškai gerai ir turėti galimybę bendrauti. Tam yra sudarytos puikios sąlygos: tie, kurie nori, su Kristina ir jaunaisiais mūsų savanoriais kelis kartus per savaitę gali žaisti įvairius stalo žaidimus, užsiimti meno terapija, pažaisti „Bingo“ ar tiesiog pasivaikščioti po šalia esantį nuostabų pušyną. Skyriuje taikoma meno terapija bei organizuojami koncertai. Bendradarbiaujame su Druskininkų vaikų darželiais, vaikučiai aplanko senolius, jiems pakoncertuoja, pradžiugina savo piešinukais.

Nepamiršta mūsų ir „Bočiai“ bei Visuomenės sveikatos biuras“, – pasakojo E. Matienė.

Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje sudarytos puikios sąlygos, kad ir medikai, ir pacientai ten jaustųsi gerai / Roberto Kisieliaus ir asmeninio archyvo nuotraukos


Mitai ir tikrovė
Apie Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių visuomenėje sklando gausybė mitų, kurie neturi nieko bendra su tikrove. Gydytoja V. Kašėtienė ir socialinė darbuotoja K. Kašinskienė sutiko apie tai pateikti objektyvią informaciją.

Mitas: Į šį skyrių ligonius atveža tik numirti.

Tikrovė: Čia atvyksta žmonės tęsti gydymo ir slaugos, kad sustiprėtų. Ypač sunkūs ligoniai pagal indikacijas patenka į paliatyviąją slaugą, kad čia oriai užbaigtų savo gyvenimo kelią.

Mitas: Čia ligoniai „prišeriami“ vaistais, kad tik miegotų visą dieną ir netrukdytų personalui.

Tikrovė: Ligoniai, prižiūrimi slaugytojų, vartoja vaistus, kuriuos jiems paskiria gydytojai.

Mitas: Jei pacientas nenuryja vaistų, tai vaistai taip ir lieka neišgerti.

Tikrovė: Slaugytos stebi, kaip ligonis vartoja vaistus. Jei ligoniai jų dėl tam tikrų priežasčių nevartoja, tai prašoma vaistus gerti, stebint slaugytojoms. Jei ligonis negali nuryti vaistų, tai slaugytojos juos sutrina ar kitaip palengvina vaistų vartojimą.

Mitas: Pacientai ten nemaitinami ir nusilpsta.

Tikrovė: Pacientai gauna tikrai kokybišką maistą tris kartus per dieną. Jei pacientas pats nesugeba pavalgyti, skyriaus personalas jį pamaitina.

Mitas: Pacientai yra mušami, nes pastebimos mėlynės.

Tikrovė: Su pacientais elgiamasi dėmesingai ir paslaugiai. Kai kurie pacientai turi orientacijos aplinkoje sutrikimų, todėl kartais užsigauna.

Mitas: Net ir vaikščiojančiam pacientui uždedamos sauskelnės, kad mažiau būtų vargo personalui.

Tikrovė: Kai pacientas atvyksta į skyrių, pasikeičia jo aplinka, jam pradžioje būna nelengva orientuotis naujoje erdvėje. Kad nebūtų problemų naktį einant į tualetą, pirmosiomis buvimo skyriuje dienomis pacientams uždedamos sauskelnės, tačiau vėliau, kai jis įpranta prie naujų patalpų, sauskelnių atsisakoma, skatinamas pacientų savarankiškumas.

Parengė Laimutis Genys