Į Druskininkus – spręsti Lietuvos kurortų problem
Lietuvos kurortų asociacija, bendradarbiaudama su Nacionaline sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija, praėjusį penktadienį Druskininkuose surengė konferenciją „Kurortai ir kurortinis gydymas: šiandienos aktualijos ir rytojaus siekiai“. Renginyje Lietuvos ekspertai, turizmo ir kurortologijos, sveikatinimo verslo srityse dirbantys tyrėjai ir praktikai atskleidė Lietuvos kurortų bei kurortinių teritorijų veiklą ir plėtrą lydinčius iššūkius.
Lietuvos kurortų asociacija, bendradarbiaudama su Nacionaline sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija, praėjusį penktadienį Druskininkuose surengė konferenciją „Kurortai ir kurortinis gydymas: šiandienos aktualijos ir rytojaus siekiai“/Roberto Kisieliaus nuotrauka
Įdomūs pranešimai
Pranešimus konferencijoje skaitė Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas, Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų prezidentas, bendrovės „Eglės sanatorija“ generalinis direktorius Artūras Salda, teisininkė Guoda Šileikytė, Lietuvos kurortų asociacijos viceprezidentas, Zarasų rajono meras Nikolajus Gusevas, „Swedbank“ vyresnysis ekonomistas Vytenis Šimkus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Reabilitacijos klinikos docentė Lina Varžaitytė, Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ vadovas Dalius Morkvėnas. Kartu su pranešėjais aktualiais kurortų ir kurortinio gydymo klausimais diskutavo Lietuvos sveikatos ministras Aurelijus Veryga, Eurokomisaras sveikatai ir maisto saugai Vytenis Andriukaitis, LR Seimo ir Vyriausybės nariai, Lietuvos kurortų ir kurortinių teritorijų merai.
Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas R. Malinauskas kalbėjo apie tai, kad Lietuvos kurortai vietos ir iš svetur atvykusių lankytojų vertinami dėl kokybiškų SPA centrų, sanatorijų paslaugų, specialistų profesionalumo: „Net svečiai, kurie naudojasi Senosios Europos kurortuose teikiamomis paslaugomis, įvertina ir giria mūsų kurortuose gaunamą paslaugų kokybę, maistą, aptarnavimą. Todėl šios konferencijos vienas iš pagrindinių tikslų – atkreipti mūsų valstybės valdžios žmonių dėmesį į problemas ir iššūkius su kuriomis susiduria Lietuvos kurortai ir kurortinės teritorijos. Kartu surėmę pečius, mes galime pakilti dar vienu laipteliu aukštyn ir pretenduoti į pačius geriausius Europos ir pasaulio kurortus bei kurortines teritorijas.“
R.Malinauskas iškėlė aktualias problemas
Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas R.Malinauskas atkreipė dėmesį į tai, kad kurortų ir kurortinių teritorijų veiklą šiuo metu reguliuoja net 18 teisės aktų, tačiau iki šiol nėra priimtas LR kurortų įstatymas, kuriame būtų numatyta mokestinė bei kurorto ir kurortinės teritorijos biudžeto formavimo bazė, teritorijų planavimo reglamentavimas, bendra kurortų ir kurortinių teritorijų strategija nacionaliniu mastu, aptarti kiti visiems kurortams ir kurortinėms teritorijoms aktualūs klausimai.
„Kita problema – Lietuvos kurortai nei vienu ES struktūrinės paramos finansavimo laikotarpiu nebuvo išskiriami, kaip prioritetinė teritorija, o ES skirtas paramos lėšas per Regioninius projektus vienodomis sąlygomis dalijosi su kitomis Lietuvos savivaldybėmis. Niekada nebuvo atsižvelgiama į kurortų išskirtinumą, unikalumą, pridėtinę vertę Lietuvai ir ekonominę naudą, į turistų srautus ir indėlį šalies įvaizdžio formavimui“, – teigė R. Malinauskas.
Jis iškėlė klausimus dėl LR savivaldybių biudžeto pajamų nustatymo metodikos įstatymo tikslinimo, 10 proc. didinant numatytus koeficientus kurortams ir kurortinėms teritorijoms valstybės biudžeto lėšomis. Taip pat buvo pasiūlytas Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšų naudojimo aprašo keitimas, didinant lėšas, skirtas vietinės reikšmės keliams kurorto bei kurortinių vietovių statusą turinčiose savivaldybėse.
Konferencijos metu nebuvo pamiršta ir kurortologinių mokslinių tyrimų svarba. R. Malinauskas atkreipė dėmesį, kad tik praeito šimtmečio 60-80 dešimtmečiais buvo atlikti moksliniai tyrimai kurortologijos srityje, pagal kuriuos daugybę metų Lietuvos kurortų reabilitologai gydė ir gydo savo pacientus, todėl buvo pasiūlyta parengti nuolatinių kurortologinių mokslinių tyrimų vykdymo programą, skatinti natūralių gamtinių veiksnių tyrimų iniciatyvas kurortuose ir kurortinėse teritorijose ir parengti naujus šių gydomųjų veiksnių naudojimo standartus.
Kreipėsi į Seimą
Lietuvos kurortų asociacija parengė kreipimąsi Seimui bei Vyriausybei dėl Lietuvos kurortinio gydymo sektoriaus stiprinimo bei kurortų ir kurortinių teritorijų situacijos gerinimo. Jame prašome atkreipti dėmesį į iškeltas problemas bei galimus jų sprendimo būdus, kurie padėtų vystyti ir gerinti turizmo paslaugas kurortuose, kurortinėse teritorijose, pastebimai prisidėtų prie sveikatinimo ir sveikatingumo kokybės didinimo.