Globojančių šeimų festivalyje Druskininkų aerodrome – masinis šokis su muzikiniu fontanu, žinomi atlikėjai ir šimtai globėjų sukurtų sparnų

Šimtai putų jūroje besipliuškenančių vaikų, masinis šokis pagal puikiai žinomą Eurovizijos dainą „Luktelk“, pritariant stilizuotam muzikiniam fontanui, nuotaikingi Liepos Mondeikaitės, Dainoto Varno ir DJ Jovani pasirodymai bei daugybė įvairiausių sparnų variacijų. Taip Druskininkuose šį savaitgalį buvo atšvęstas jau ketvirtasis globėjų festivalis „Vaikai yra vaikai“. Į jį šiemet atvyko daugiau nei 5000 globotinių, globėjų, budinčių globotojų, šeimynų, globos srityje dirbančių žmonių ar besidominčiųjų globa. Visi festivalio dalyviai buvo tarsi viena didelė šeima, kurioje buvo daug juoko, nuotykių, išdaigų, sėkmės ir draugystės!

Visi festivalio dalyviai buvo tarsi viena didelė šeima, kurioje buvo daug juoko, nuotykių, išdaigų, sėkmės ir draugystės / Organizatorių nuotrauka

Festivalis šiemet pirmą kartą buvo atviras visiems, norėjusiems pabūti kartu su globėjų bendruomene bei daugiau sužinoti apie globą.

„Noriu nuoširdžiai padėkoti daugiau nei 3 tūkstančiams žmonių Lietuvoje, pasirinkusiems globėjo kelią ir su didžiuliu ryžtu ir atsidavimu atliekantiems ypatingą globos misiją dėl mūsų visų vaikų. Jūsų visų kasdieniai iššūkiai ir laimėjimai, kuriuos išgyvenate globodami vaikus, visuomenei yra besąlygiškos meilės pavyzdys, o tėvų globos netekusiems vaikams kasdien suteikia dar vieną galimybę patikėti pasauliu – patirti kito žmogaus dovanojamą rūpestį ir saugumą, pajausti, ką reiškia turėti šeimą ir suprasti, kas yra tikrieji namai“, – sakė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.

Globa – ir sena svajonė, ir netikėti pasirinkimai

Globojančių šeimų festivalio „Vaikai yra vaikai“ metu kiekvienos savivaldybės centras individualiose erdvėse pristatė savo veiklą. Renginyje apsilankė ir daugelis globėjų.

Šeimynos steigėja iš Klaipėdos Jolanta Vaičiulienė sakė, kad globa – jos sena svajonė. „Prieš trejus metus tapau budinčia globotoja, o dabar atėjo poreikis šeimynos steigimui. Jau prieš vestuves žinojau, kad auginsiu ne tik savo vaikus. Tą sėkmingai dabar ir darau“, – kalbėjo J. Vaičiulienė.

Jonavoje gyvenantis Medardas Pūkas į festivalį atvyko jau ketvirtus metus iš eilės ir stebėjosi organizatorių kūrybiškumu viską pateikti įdomiai ir netikėtai. Jo šeima globoti nusprendė netikėtai, prieš septynerius metus nutikus nelaimei pažįstamiems žmonėms. Šiuo metu šeimoje auga keturi globotiniai – 10, 12, 14 ir 16 metų. „Kaip aš juokauju vaikams, jūs mane padarėte visuomenėje gerbiamu žmogumi“, – šypsojosi M. Pūkas.

Sparnai – galimybė skristi ir augti, kaip asmenybei

Renginyje buvo galima pamatyti įvairiausių sparnų – pagrindinio šių metų simbolio – variacijų. Stovėjo sparnų formos krėslai, plazdėjo vėliavos, šis simbolis tapo žaisminga dalyvių įvaizdžio detale. Sparnai simbolizuoja ne tik galimybę skristi, bet ir augti žmogui, kaip asmenybei, o šiemečiu šūkiu „Pasimatuok sparnus“ – kviečiama pasitikrinti globos galimybes. Į Druskininkus iš Vilniaus atvežta ir drabužių dizainerės Agnės Kuzmickaitės sukurta unikali 3,5 m aukščio sparnų skulptūra, prie kurios nusidriekė didžiulė eilė norinčiųjų nusifotografuoti.

„Drąsiai galima teigti, kad visuomenė tampa atviresnė, globos tema nebėra tabu, požiūris į globą kardinaliai pasikeitė. Dauguma tėvų globos netekusių vaikų globojami šeimose ar šeimynose. Tai yra mūsų valstybės pasiekimas. Džiaugiamės, kad jau penktą kartą šalyje organizuojama globos savaitė, o globojančių šeimų festivalis surengtas ketvirtus metus iš eilės“, – sakė Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Vilma Augienė.

Rekordo siekimas, pramogos ir sveikinimai

Festivalyje šiemet buvo siekiama ir rekordo – daugiau nei 250 vaikų globos srityje dirbančių žmonių giedojo globėjams specialiai sukurtą himną „Laikyk mane“. Renginyje netrūko ir žaismingų pramogų – milžinus primenantys linksmieji kojūkininkai sukūrė puikią nuotaiką ir dalijo komplimentus, magijos teatras „DiArchy“ su globos ambasadore Diana Gaičiūnaite-Dirme parodė neįtikėtinus triukus, specialiai paruoštame baseine vaikai sukosi gigantiškuose kamuoliuose, o šokių studija „Dosado“ visus pakvietė į masinį šokį kartu su stilizuotu muzikiniu fontanu.

V. Augienės teigimu, ši šventė suburia visas globojančias šeimas, šeimynas tam, kad dar kartą pabrėžtų ir primintų, kokie jie yra svarbūs mūsų šaliai.

„Šiais metais norime pasidžiaugti ir tuo, kad šventėje dalyvavo ir vaikai bei darbuotojai iš bendruomeninių vaikų globos namų, juk jų darbas taip pat labai prasmingas. Dėkoju visiems globėjams, budintiems globotojams, įtėviams už kilnią misiją, atvėrus savo namų duris tėvų globos netekusiems vaikams, taip pat ir bendruomeninių vaikų globos namų darbuotojams už prasmingą darbą“, – festivalio dalyvius pasveikino Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė.

Tvirta globėjų bendruomenė atvira visiems

Globos centrus vienijančio tinklo „Vaikai yra vaikai“ vadovė Rugilė Ladauskienė džiaugėsi, kad globėjų festivalis tapo ne tik nuotaikingu, bet ir prasmingu įvykiu visiems globos srities žmonėms.

„Akivaizdžiai matėme, kaip tvirtėja globėjų bendruomenė, kuri dalijasi savo patirtimi, išmintimi, savo pavyzdžiu gali motyvuoti kitus, dar tik svarstančius tai daryti. Tvirta bendruomenė šiemet į savo būrį pakvietė visus norinčius – festivalis tapo atviru visiems. Skaičiuojama, kad kasdien Lietuvoje 6 vaikams reikalingi budintys globotojai ar globėjai. Galbūt kažkam šis festivalis taps tuo mažu postūmiu „pasimatuoti sparnus“, o mes visuomet pasirengę jiems padėti“, – teigė R. Ladauskienė.

Naujausiais duomenimis, daugiau nei 5000 vaikų, netekusių tėvų globos, auga šeimos aplinkoje – daugiau nei 3700 globėjų (rūpintojų) ir budinčių globotojų šeimose, šeimynose. Tiesa, 1181vis dar gyvena globos institucijose.

Festivalio estafetė perduota Trakams

„Druskininkai šiemet švenčia 230-ąjį gimtadienį. Smagu, kad būtent šiemet toks nuostabus ir šiltas renginys – globojančių šeimų festivalis „Vaikai yra vaikai“ – vyksta mūsų mieste“, – sveikindamas šventės dalyvius, sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardo Malinauskas.

Pasak mero, Druskininkuose niekada nebuvo vaikų namų. Net tuomet, kai visos kitose savivaldybėse buvo tokios įstaigos, miestas siekė, kad vaikai, negalintys augti savo šeimose, būtų globojami artimųjų, giminaičių ar kitose šeimose.

„Nuolatinis nuoširdus darbas su biologiniais tėvais, jų artimaisiais, pagalba jiems, sprendžiant iškilusias šeimynines problemas, dažnai padėdavo sumažinti be tėvų globos likusių vaikų skaičių. Kitais atvejais, kartu su vaiko teisių specialistais visuomet stengėmės, kad vaikas liktų gyventi mūsų bendruomenėje, ieškojome globėjų artimųjų rate, suteikėme jiems reikalingą informaciją ir įvairią paramą. Džiaugiamės, kad globos tema imama kalbėti garsiai, atvirai, kad galime prie to prisidėti, o šiais metais – ir būti ta vieta, kur susibūrė visos vaikus globojančios šeimos“, – sakė R. Malinauskas.

Renginio pabaigoje Druskininkų savivaldybės meras globėjų dienos simbolį „Didelis širdies gerumas“ perdavė Trakų rajono merui Andriui Šatevičiui – kitąmet, penktasis globojančių šeimų festivalis „Vaikai yra vaikai“ vyks Trakuose. Parengta pagal organizatorių informaciją