Konservatorių partijoje nebelieka vietos senbuviams?

Kuo arčiau Seimo rinkimai, tuo įdomiau Lietuvoje gyventi. Vienas po kito kyla politiniai skandalai, partijų lyderiai klimpsta į korupcinius skandalus. Kova dėl mandatų kyla ne tik tarp partijų, bet ir jų viduje.
Druskininkiečius rudenį nustebino konservatoriai, iš partijos pašalinę ilgametę Druskininkų skyriaus pirmininkę Gražutę Kuneikienę, o praėjusią savaitę Lietuvą apskriejo žinia, kad šią partiją, neapsikentusi vidinių intrigų, paliko partijos senbuvė Vida Marija Čigriejienė. Seimo rinkimuose ji kandidatuos savarankiškai. Alytuje gimusios politikės teigimu, sprendimas palikti partiją brendo ilgai, o paskutinis lašas, perpildęs kantrybės taurę, buvo TS-LKD Priežiūros komiteto sprendimas ją ir jos tuometinį frakcijos kolegą A. Dumčių nubausti už tai, kad prieš frakcijos valią jie su valdančiaisiais liko Seimo salėje giedoti valstybės himną. Ji ir A. Dumčius, kuris iš konservatorių partijos buvo pašalintas balandį, patys pasitraukė ir iš Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime, apie tai antradienį pranešta per plenarinį posėdį.
Išplatintame atvirame laiške politikė išdėstė ir priežastis, dėl kurių ji nebegalėjo pasilikti partijoje. „Nepriimu tokių partijos žaidimo taisyklių, – atvirai pareiškė V. M. Čigriejienė. – Aš išpažįstu tikrąsias vertybes, o jeigu partijos vertybės programoje yra vienos, o gyvenime – kitos, man tai nepriimtina. Apmaudu, kai man moralizuoja veikėjai, klusniai tarnavę sovietinei sistemai, o dabar apsimetantys kovotojais. Vertybių neišpažįstantys žmonės savo bejėgiškumą mėgina atsverti piktais pareiškimais. Mano vertybės – pagarba žmogui, nesavanaudiškas darbas Lietuvai, ištikimybė garbės principams. Jos nepakeičiamos, todėl, jų laikydamasi, nematau galimybių likti TS-LKD partijos nare“.
Politikę įskaudino, kad po neeilinės Seimo sesijos pabaigos Lietuvos valstybės himną giedantys Seimo nariai, tarp jų ir ji pati, kai kurių bendrapartiečių buvo apkaltinti dalyvavimu patyčiose prieš Lietuvos valstybės himną. „Ar kur Europos šalių parlamente įsivaizduojate tokį akibrokštą, kad politikai, giedant valstybinį himną paliktų posėdžių salę? Ar tai ne valstybės simbolio išniekinimas ir nepagarba savo valstybei? Po tokių vykdomų politinių žaidimų mes tik stebimės, kodėl Lietuvoje daugybė žmonių nebesupranta nei pačios valstybės svarbos, nei pilietiškumo, nebeturi moralinių vertybių…“, – stebėjosi V. M. Čigriejienė, pridurdama, kad iš partijos už Lietuvos valstybės himno giedojimą ji nebuvo išmesta, apsiribota konstatavimu, kad ji sukėlė neigiamą rezonansą visuomenėje, darė žalą partijos reputacijai.
Tačiau už tai, kad balsavo už valstybės biudžetą, V. M. Čigriejienė taip pat sulaukė kritikos, socialiniuose tinkluose vienos bendrapartietės buvo išvadinta „žaliu žmogeliuku“, o partijos Priežiūros komitetas jai pareiškė įspėjimą, anot politikės, kaip gūdžiais sovietiniais laikais. „Išgirdau, kad neva akivaizdžiai pakenkiau TS-LKD reputacijai ir šiurkščiai ją diskreditavau. Tai negi biudžetas, kuris didina pensijas nepasiturintiesiems ir gerinamas sveikatos apsaugos bei krašto apsaugos finansavimas, kuris galų gale tęsia tos pačios konservatorių partijos buvusios Vyriausybės pradėtus mūsų valstybei strateginius projektus, yra nepriimtinas? O kaip čia su europietiška ir civilizuota politika, kur toleruojama ir nuomonių, ir viešų pasisakymų nesutapimai, kurie gali gerokai skirtis nuo bendros partinės nuomonės? Ir niekas nesityčioja, nevertina kaip nusižengimo už savo nuomonės išsakymą, ar sprendimo priėmimą, – sakė politikė. – Žmonės kuria Lietuvos ateitį, o ne partijos, labai gaila, kad per tuos dvidešimt šešerius Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metus konservatoriai be priešų paieškos ir visuotinės kritikos taip ir neišmoko elementarios pamokos – reikia gerbti kiekvieną žmogų“.
Savo viešai išplatintame laiške politikė teigė, kad, įstojusi į partiją, kartu su komandos nariais buvo apsisprendusi siekti moralinės laisvės, pagarbos žmogui, kas jis bebūtų: „Tačiau šiandien galiu drąsiai pasakyti – šioje partijoje įsigalėjo vadizmas: kiekvienas žingsnis turi būti derinamas su viršesniu už tave, kiekvienas poelgis vertinamas pagal dogmatines taisykles, pagarba žmogui, jo nuomonei, čia tarsi pranyksta, tolerancijos su žiburiu neaptiksite. Man nepriimtinas toks antidemokratiškas partijos veiklos principas“.
V. M. Čigriejienė žavisi Lietuvos jaunuomene, jų idealizmu, kurie konkrečiais darbais, o ne lozungais kuria Lietuvos ateitį, tačiau jai nuostabą kelia, kai jaunas žmogus, niekada nebuvęs realioje politikoje, šiandien lengvai švaistosi pažadais: „Lyg nesuprasdamas, kad juos reikės įgyvendinti, ir kartu su savimi į Seimą veda „savų“ būrį, kurių kompetencija, o kartais ir padorumu tenka suabejoti“.
Irena Degutienė, Seimo pirmininko pavaduotoja, TS-LKD partijos vicepirmininkė, paprašyta pakomentuoti, kaip vertina vidinius partijos narių nesutarimus, sakė, kad bet kokie nesutarimai, kaip šeimoje, taip ir partijoje, yra nemalonūs: „Partija – ne kalėjimas, visi savo noru į ją įstojame, savo noru galime palikti. Skirtingi žmonės, skirtingi požiūriai, todėl būna nesutarimų. Jeigu žmogus mato, kad nebegali būti partijoje, jam netinka bendrakeleiviai, su kuriais jis važiuoja, tai jis juos ir palieka. Aišku, man gaila, kad Vida paliko partiją. Aš žinau jos pažiūras, jos nepasikeitė. Ji turi tam tikrų nuoskaudų, dėl to išėjo iš partijos ir iš frakcijos“.
Paprašyta pakomentuoti Druskininkų atvejį, kai G. Kuneikienė buvo pašalinta iš partijos, nes Savivaldybės tarybos posėdyje išsakė savo nuomonę, kuri nesutapo su konservatorių Druskininkų skyriaus vadovo nuomone, I. Degutienė sakė: „Yra daug asmeninių žmonių ambicijų ir per tas asmenines ambicijas kenčiame visi, kartais per asmenines ambicijas tenka ir išsiskirti“.

Laima Rekevičienė