VERŽLĖS IR POVERŽLĖS. KAS TAI?

Tvirtinimo detalių jūroje „pasiklysti“ lengva. Jų įvairovė tikrai didžiulė, todėl nenuostabu, kad dažnai nežinome nei daugumos jų pavadinimų, nei kam jie naudojami. Šiandien susipažinsime su dviem tvirtinimo elementais, t. y., veržlėmis bei poveržlėmis: jų tipais, panaudojimu ir kt.

Kas yra veržlės ir poveržlės?

Veržlės ir poveržlės yra tvirtinimo elementai. Veržlės pasižymi tuo, kad turi sriegtą kiaurymę. Šis tvirtinimo elementas visada yra naudojamas su varžtu arba kitu tvirtinimo elementu, kuris turi sriegį. Veržlės paskirtis yra sujungti du ar daugiau elementų į vieną. Kalbant apie poveržles, būtina paminėti, kad jos yra panašios į veržles, tačiau kitokios formos, t. y., yra apskritos ir ženkliai plokštesnės bei neturi sriegių. Jų pagrindinė paskirtis yra paskirstyti apkrovą sriegį turinčiose detalėse, t. y., po varžtu arba veržle. Šie tvirtinimo elementai taip pat gali būti naudojami vibracijos slopinimui (guminių poveržlių ypatumas), taip pat kaip tarpinės, spyruoklės ir dilinimo atramos.

Skirtingų veržlių tipų panaudojimas

Veržlių būna įvairių tipų. Populiariausias veržlių tipas yra šešiakampės veržlės. Įprastai šešiakampės veržlės yra gaminamos iš nerūdijančio plieno arba yra cinkuotos. Iš nerūdijančio plieno pagamintos šešiakampės veržlės gali būti su padengimu arba be jo. Veržlės būna atsparios rūgštims bei sūriam vandeniui, todėl yra tinkamos naudoti maisto ir chemijos pramonėje, didelio užterštumo bei drėgnose patalpose. Šio tipo veržlės pagrinde yra naudojamos detalių fiksavimui bei kontraveržliavimui. Šešiakampės veržlės taip pat gali būti pagamintos iš anglinio plieno ir būti dengtos 5–8 mikronų cinko sluoksniu. Tokios veržlės yra naudojamos kartu su 8 klasės tvirtinimo elementais bei yra skirtos fiksavimui, kontraveržliavimui. Paaukštintos šešiakampės veržlės su sijonėliu taip pat yra gaminamos iš anglinio plieno. Jos nėra padengtos jokia apsaugine danga, tačiau gali būti dažomos arba dengiamos antikorozine danga. Naudojant paaukštintas šešiakampes veržles su sijonėliu jums nereikės poveržlės. Pažymėtina, kad jos dažniausiai yra naudojamos transporte ir pan., prisukant metalą prie metalo. Iš nerūdijančio plieno pagaminta paaukštinta šešiakampė veržlė su sijonėliu yra atspari korozijai bei, kaip ir jos „sesė, pagaminta iš anglinio plieno, yra naudojama transporte ir pan. Kitas veržlių tipas – tai sujungimo veržlės. Šio tipo veržlės taip pat yra gaminamos iš nerūdijančio plieno bei cinkuoto plieno. Sujungimo veržlės yra atsparios korozijai, todėl gali būti naudojamos tiek darbams drėgnuose vietose, tiek lauke. Dar vienas tipas – tai yra uždaros veržlės su gaubtuku. Šio tipo veržlės yra naudojamos mažos ir vidutinės apkrovos konstrukcijose, lauko baldų, pavėsinių gamyboje, laivyboje, taip pat kaip apsauginis arba apdailinis elementas. Veržlės su sijonėliu – tai toks veržlių tipas, kurį pasirenkame, kai reikia dažnai ir greitai, be papildomų įrankių, prisukti ar atlaisvinti mažos ar vidutinės apkrovos sujungimą. Keturkampės veržlės yra naudojamos mažos ir vidutinės apkrovos konstrukcijose, dažniausiai transporte, gamybos įrengimuose. Jos taip pat tinka darbams drėgnose vietose arba lauke.

Poveržlių rūšių panaudojimas

Jeigu norite, kad poveržlė apsaugotų nuo vibracijų sukeliamo sujungimo atsilaisvinimo, fiksuotų varžtą bei neleistų jam atsisukti, tada vertėtų rinktis spyruoklines, taurės formos spyruoklines, fiksuojančias poveržles. Sandarinimo rūšies poveržlės dažniausiai yra naudojamos kaip tarpinės. Poveržlės gali būti pagamintos iš poliamido, vario, aliuminio, plieno arba nerūdijančio plieno. Jos yra cinkuotos arba be padengimo. Daug įvairių poveržlių rasite apsilankę svetainėje adresu https://torx.lt/kategorija/tvirtinimo-detales/verzles-poverzles/poverzles/.