Karšti gėrimai – kokios temperatūros kavą ir arbatą yra gerti geriausia?
Karšti gėrimai, pavyzdžiui, kava ir arbata, dažnai patiekiami aukštos temperatūros. Net trumpai prisilietus prie tokios temperatūros skysčių galima nudegti liežuvį. Karšti gėrimai turėtų būti patiekiami tokios temperatūros, kad vartotojas justų tik malonumą. Kokia yra tobula temperatūra?

Ideali kavos temperatūra
Nors kava gali būti vartojama ir karštesnė, ir vėsesnė, jos virimo temperatūros intervalas yra gana siauras. Ideali kavos tirščių temperatūra turėtų būti kambario, o vandens – 90-96 °C temperatūros. Norėdami pasiekti intervalo vidurį, galite pasinaudoti keliais būdais. Galima nustatyti maždaug 93 °C temperatūros indikatoriaus virdulį, užvirinti vandenį ir perpilti jį į kitą indą arba užvirinti vandenį ir leisti jam 30 sekundžių pastovėti tame pačiame inde.
Tačiau neretai žmonės kavinėse prašo itin karštos kavos. Tai lemia įvairios priežastys: noras, kad grįžus į biurą gėrimas vis dar būtų karštas, šaltis arba tiesiog planuojama kavą lėtai gurkšnoti ilgesnį laiką. Į tai reikėtų atsižvelgti ir ruošiant kavą namuose.
Subtilesniems skoniams – žemesnė temperatūra
Vis dėlto yra kavos ekspertų, kurie renkasi gerti kur kas vėsesnę kavą. Kai kava geriama 65 °C ar aukštesnės temperatūros, sunku pajusti pačios kavos skonį – jį užgožia karštis. Daugelis žmonių mėgaujasi tuo, kaip juos sušildo karštos kavos pojūtis, tačiau tokioje temperatūroje mūsų skonio receptoriai nesugeba nustatyti smulkių niuansų.
Tad kai kurie specialistai mielai degustuoja maždaug 49-60 °C kavos gėrimus. Nors iš pradžių tokios temperatūros kava atrodo tiesiog drungna, būtent tokioje temperatūroje labiausiai išryškėja kavos natos. Šiame diapazone atsiskleidžia skrudintojo pastebėti subtilūs aromatai, tad skonis tampa nuostabus. Jei reikia, galite naudoti termometrą, kad patikrintumėte, ar kavos puodelis atitinka reikiamą temperatūros intervalą. Tačiau yra ne mažiau veiksminga priemonė – liežuvis. Yra ganėtinai paprasta nustatyti, kada kava patenka į intervalą, nes lengvai pajusite skonį, kuris atsiskleidžia esant tokiai temperatūrai.
Kai kavos temperatūra nukrenta žemiau 49 °C, žmonės neretai bando ją pašildyti. Tačiau šildyti gėrimą yra nerekomenduotina, nes tai pakeičia kavos profilį. Vietoj to vertėtų pabandyti mėgautis vėsiu kavos puodeliu. Tokia kava pasižymi didesniu saldumu bei rūgštingumu.
Renkantis ruošti vėsesnę kavą, itin svarbu atsižvelgti į tai, kaip malamos pupelės ir verdama kava. Nėra prasmės pirkti aukštos kokybės pupeles ir patiekti kavą žemesnėje temperatūroje, jei nepasirūpinsite, jog gėrimas būtų tinkamai paruoštas. Puikios kokybės kavos galima įsigyti CoffeeLoft‘e.
Keli kavos virimo būdai
Yra trys pagrindiniai kavos ruošimo kintamieji: laikas, malimas ir temperatūra. Per vėsus vanduo neišgaus kavos skonio, o per karštas – skonį ištrauks, tad kava bus karti. Tad jei norite saugaus kavos puodelio, naudojant bet kurį virimo būdą patartina rinktis maždaug 95 °C temperatūrą.
Espreso – tai kavos gėrimas, kuris gaminamas per smulkiai sumaltą kavą dideliu slėgiu įpurškiant nedidelį kiekį karšto vandens. Espreso kavoje yra daug aliejingų kietųjų kavos dalelių, todėl ji yra aromatinga ir sodraus skonio. Espreso kavą galima gerti tokią, kokia yra, arba užpilti karštu vandeniu ar pienu.
Filtruota kava ruošiama lėtai. Karštas vanduo laša per kavos malūnėlius, todėl daug kavos aliejų patenka ant popierinio filtro. Daugeliui žmonių labiau patinka paprastesnis filtruotos kavos skonis.
Prancūziško spaudimo kava mirkoma karštame vandenyje ir filtruojama metaliniu filtru, kuris praleidžia aliejingas kietąsias daleles. Ji, kaip ir espreso kava, yra sodraus skonio.
Tirpi, liofilizuota kava paprasčiausiai ištirpinama karštame vandenyje.
Geriausio skonio arbata
Tarp profesionalių arbatos gamintojų visuotinai pripažįstama, kad arbatos nereikėtų užpilti verdančiu vandeniu. Arbata, ruošiama su per karštu vandeniu, gali nudeginti arbatžoles. Per karštas vanduo ant netinkamos rūšies arbatos lapelių sukels karstelėjusį aitrų skonį. Tai vadinama netinkamu užvirinimu ir gali smarkiai sugadinti gėrimo skonį.
Optimali vandens temperatūra priklauso nuo ruošiamos arbatos rūšies, o ji priklauso nuo arbatos lapelių oksidacijos laipsnio. Visos arbatos yra džiovinti Camellia sinensis lapeliai. Baltoji, geltonoji, žalioji, juodoji ir ulongo arbata skiriasi oksidacijos laipsniu. Pavyzdžiui, žalioji arbata beveik nėra oksiduota, o juodosios arbatos oksidacijos laipsnis itin aukštas. Labiau oksiduota arbata reikalauja aukštesnės virimo temperatūros, nes dėl oksidacijos kartumas jau yra sumažėjęs. Apytikslis optimalios vandens temperatūros vadovas įvairių rūšių arbatai:
- Juodoji arbata (intensyvi oksidacija): 95 °C
- Ulongo arbata (dalinė oksidacija): 85 °C
- Geltonoji arbata (dalinė, lėta oksidacija): 80 °C
- Žalioji ir baltoji arbata (minimali oksidacija): 80 °C
Dauguma žmonių vandeniui arbatai šildyti naudoja švilpiantį arbatinuką. Dėl to vanduo užverda, o daugeliui arbatos rūšių jis yra per karštas. Kad vandens temperatūra būtų optimali, galima tiesiog įpilti šalto vandens arba leisti vandeniui šiek tiek atvėsti prieš užpilant arbatžoles. Tiksliai temperatūrai patikrinti naudokite termometrą. Geriausias būdas užtikrinti, kad visada gautumėte idealios temperatūros vandenį, yra naudoti virdulį su kintamu temperatūros nustatymu.
Norint paruošti tobulą puodelį arbatos, reikia atsižvelgti į keletą veiksnių: arbatos rūšį, įrankius, kuriuos naudosite gėrimui ruošti, lapų kiekį, mirkymo laiką ir temperatūrą. Užvirusio vandens burbuliukai švelnesnėms arbatoms turėtų būti maži kaip žirniai. Kuo mažiau subtili arbata, tuo burbuliukai gali būti didesni. Kalbant apie atvėsimo laiką, akivaizdu, kad kuo aukštesnėje temperatūroje verdama arbata, tuo daugiau laiko atvėsti jai prireiks. Nors skubėdami galite įpilti šiek tiek šalto vandens ar įmesti ledukų, tai gali turėti įtakos arbatos skoniui.
Gėrimų, kuriuos daugelis esame įpratę gerti karštus, idealios temperatūros skiriasi. Pavyzdžiui, gerdami puodelį geros karštos kavos žmonės jaučia didesnį pasitenkinimą, o rinkdamiesi vėsesnį gėrimą gali pajusti subtilesnius poskonius. Tuo tarpu arbatos temperatūra skiriasi nuo pačios arbatos rūšies.