Ir vienas alkoholinis gėrimas gali pakeisti kelionės automobiliu baigtį
Aplinkiniai neturėtų leisti vairuoti neblaiviam asmeniui / Asociatyvi nuotrauka
Klaidingos kai kurių žmonių nuostatos, neva viena taurė alkoholinio gėrimo pavojaus kelyje nesukelia, medikus ir policijos pareigūnus verčia susiimti už galvos. Iš tiesų, prie vairo sėdantis alkoholio vartojęs žmogus situaciją jau vertina neadekvačiai.
Veikia net 0,15 promilės
Medikų teigimu, net 0,15 promilės pakankamai stipriai veikia žmogaus organizmą – suprastėja reakcija, nukrenta kraujo spaudimas, prasiplečia kraujagyslės, organizmas atsipalaiduoja. Net toks nedidelis alkoholio kiekis kraujyje vairuotoją stabdo nuo adekvataus situacijos vertinimo ir greitų sprendimų netipinėse situacijose, kurių apstu vairuojant automobilį.
Pavojų kelia jau tai, kad dažnu atveju vairuotojas nejaučia alkoholio įtakos ir mano, kad jaučiasi gerai, nors iš tiesų organizmo funkcijos jau yra sutrikusios. Anot medikų, vairuoti, kai buvo vartojamas alkoholis, galima tik praėjus 24 valandoms. Tiek laiko prireikia, kad iš organizmo pasišalintų alkoholio likučiai, o žmogus vėl gebėtų adekvačiai vertinti situacijas.
Nukenčia ir nekalti asmenys
Lietuvos kelių policijos tarnybos statistika rodo augantį vairuotojų, kurie sėda neblaivūs prie vairo, skaičių. Štai pernai vykdytos prevencinės priemonės duomenimis, per savaitę neblaivūs prie vairo sustabdyti 179 vairuotojai, kai šiemet šis skaičius jau siekia 198.
Medikų vertinimu, dalis vairuotojų iš tiesų kenčia nuo priklausomybės, tačiau nemažai vairuotojų neblaivūs prie vairo sėda dėl lengvabūdiškumo, tikėdamiesi, kad nieko nenutiks, kad atstumas, kurį reikia nuvažiuoti, nedidelis ir pan. Neblaivių vairuotojų keliuose skaičius ūgteli šventiniais laikotarpiais, vasaros savaitgaliais, mokslo metų pradžioje.
Alytaus apskrities skubios pagalbos skyriaus duomenimis, po autoįvykių į gydymo įstaigą patenkantys asmenys neretai būna nukentėję nuo neblaivių vairuotojų. Gana dažnai pasitaiko, kad nukentėję asmenys – tvarkingi eismo dalyviai, pėstieji, kurių nepastebi apsvaigęs vairuotojas. Ir nors pats kaltininkas nenukenčia, kiti eismo dalyviai patiria įvairiausių sužalojimų. Dažniausiai tai įvairūs kūno vietų sumušimai, galūnių ir kitų kaulų lūžiai, vidaus organų pažeidimai, galvos traumos.
Gali netekti laisvės iki 3 metų
Pirmą kartą neblaiviam prie vairo pagautam asmeniui už lengvą neblaivumą teks sumokėti nuo 340 iki 400 Eur ir iki 18 mėn. teises laikyti stalčiuje. Jei, būnant neblaiviam, ne tik vairuojama, bet ir nežymiai sužalojama kito eismo dalyvio sveikata, taikoma nuo 1200 iki 1400 Eur bauda ir, atsižvelgiant į vairuotojo promilių kiekį bei nukentėjusiojo sveikatą, gali būti taikomas transporto priemonės konfiskavimas, vairuotojo areštas arba net laisvės atėmimas iki 3 metų.
Tam, kad kelyje būtume saugūs, atsakomybė tenka ir aplinkiniams – keleiviams, artimiesiems, bendradarbiams ir kitiems asmenims, kurie, būdami kartu, nereaguoja į neblaivaus asmens ketinimą vairuoti. Atsidūrus tokioje situacijoje, pirmiausia derėtų neleisti neblaiviam asmeniui vairuoti, o jeigu to padaryti neįmanoma, tuomet pranešti apie tai policijos pareigūnams.
Žmonių aktyvumas ir neabejingumas – vienas iš būdų ne tik apsaugoti neblaivų vairuotoją nuo nelaimės, tačiau ir išvengti kitų asmenų sužalojimo kelyje.
Publikacija parengta, bendradarbiaujant su AB Lietuvos automobilių kelių direkcija.