Druskininkiečiai Krokuvoje sėmėsi gerosios turizmo patirties ir aptarė laukiančius iššūkius

Kovo 28-30 d. įvyko tarptautinio projekto „Turizmui draugiški miestai“ susitikimas Krokuvoje, kuriame dalyvavo ir Druskininkų savivaldybės atstovai. Projektu „Turizmui draugiški miestai“ siekiama pagerinti miestų partnerių gebėjimus spręsti su darniu turizmu susijusius iššūkius, tačiau pasaulio aktualijos verčia kalbėti ir apie pasikeitusias aplinkybes. 2020 m. pradžioje Europos turizmui smogė pandemija, o dabar Rytų Europos turizmui nemažą įtaką gali turėti ir vasarį Ukrainoje Rusijos pradėtas karas.

Tarptautinio projekto „Turizmui draugiški miestai“ susitikime Krokuvoje dalyvavo ir Druskininkų savivaldybės atstovai/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Krokuva yra vienas seniausių ir labiausiai lankomų Lenkijos miestų, kuris priešpandeminiais metais sulaukdavo 14 mln. turistų. Dabar mieste turistų srautai mažesni ir pasiektas 2004 metų lygis, kuomet karališkąjį miestą aplankydavo apie 8 mln. turistų. Šiuo metu mieste yra tarp 100 ir 150 tūkstančių pabėgėlių iš Ukrainos, kuriuos miestas operatyviai priėmė, nors toks skaičius žmonių sudaro 15-18 proc. pačios Krokuvos populiacijos. Mieste jaučiamas rezervacijų atšaukimas, tarp turistų iš Vakarų Europos šalių ir kitų žemynų populiarėja tokie mitai, kaip karo baimė ir užplūdę pabėgėliai. Miesto vadovams ir turizmo agentūroms tenka stipriai komunikuoti, kad šie mitai būtų paneigti. Lenkijos saugumą užtikrina buvimas NATO aljanse, o nuo karo bėgantys ukrainiečiai gerai integravosi į miesto gyvenimą arba jau yra pakeliui į kitas Vakarų Europos šalis. Su šiais mitais teks kovoti ir Baltijos valstybių kurortams, tarp jų – ir Druskininkams.

Taip pat aktuali ne tik Krokuvos, bet ir kitų turistinių miestų tema yra gentrifikacija – miesto centro tuštėjimas, paliekant trumpalaikės nuomos apartamentus turistams. Skaičiuojama, kad aplink Krokuvos miesto centrinę aikštę gyvena tik apie 11 vietinių, visi kiti namai ir butai paversti viešbučiais ar pasitelkti trumpalaikei nuomai. Visų partnerių nuomone, tokia „miesto-muziejaus“ situacija turėtų būti vengtina.

Druskininkų atstovai pasidalino ir savo gerąja patirtimi, naudojant sovietinį laikotarpį turizmo tikslams. Krokuva siekia pritraukti turistus į sovietiniu laikmečiu pastatytą Nova Huta rajoną, parodant sovietinės architektūros brutalumą ir monotoniją, o Druskininkų atstovai pasidalijo Grūto parko įkūrimo istorija bei jo vaidmeniu, pristatant geležinės uždangos laikotarpio realijas.

Druskininkų savivaldybė projekte kartu su kitais 7 miestais dalyvauja partnerio teisėmis. Pareiškėjas yra Genujos (Italija) savivaldybė ir kiti 7 partneriai: Kasereso (Ispanija), Venecijos (Italija), Dan Lerė-Ratdauno (Airija), Krokuvos (Lenkija), Bragos (Portugalija), Rovaniemio (Suomija) ir Dura-Dubrovniko (Kroatija) savivaldybės.