Nuomonių spektras Prieš kelias savaites viešoje erdvėje buvo išplatintas viešas esą Druskininkų Sąjūdžio grupės narių, aktyvių rėmėjų, garbingų įvairių profesijų atstovų laiškas, kurį bandoma pateikti kaip druskininkiečių kreipimąsi į šalies vadovus. Druskininkiečiai mano kitaip!

Milda Klybienė
Ilgametė rinkimų komisijos narė

Kai perskaitai, apima neaiškus jausmas, nes nežinai, kas parašė. Bet norisi šį kūrinėlį pavadinti vienu žodžiu – RAUDA. Manau, kad apie savo politinį neįgalumą autoriai paskelbė ir pasirašė jau pirmose eilutėse. Kaip galima suprasti, kai parašo, kad nėra galimybės situaciją pakeisti rinkimų keliu? Ar tai reiškia, kad Lietuvoje negalioja Rinkimų įstatymas, prastai dirba VRK ar nėra Konstitucijos?

Druskininkiečiai įprato, kad viešoje erdvėje nuolat parodomi tarsi kokiais begalviais, nes išsirinko ne tokią valdžią, kokios norėtųsi šios raudos autoriams, ir kad tik jie gali mus išgelbėti. Bet kad jau peržengtos ribos… Ar daugumos rinkėjų nuomonė nesvarbi? Argumentų nėra, tik aimanos – taip noriu valdžion, kad „daktare, padėk!“…

Aš rinkimų komisijose dirbu nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir galiu pasakyti, kad jeigu tikrai šitą raudą parašė „politikai“, tai ką jie turėjo omenyje, rašydami, kad Druskininkuose neliko politinės demokratijos alternatyvos? Kas, jų manymu, yra alternatyva politinei demokratijai? Mes gyvename demokratinėje valstybėje, kurioje galioja Konstitucija. Kokios alternatyvos politinei demokratijai jie norėtų? Karinio perversmo?

 

Kazys Barniškis
Gydytojas chirurgas

Esu druskininkietis nuo 1976-ųjų, kai atvykau dirbti į Druskininkų ligoninę po studijų ir chirurgijos internatūros. Keitėsi metai, augo šeima. Įaugau ir aš į Druskininkų bendruomenę.

Gydytojų darbas – labai specifinis, o ypač chirurginio profilio kolektyvų. Tai ir atsakomybė, ir kartais labai greitų ir kolektyvinių sprendimų reikalaujantis nuoseklus darbas. Darbas ir gyvenimo būdas, kitaip negaliu pavadinti savo ir kolegų veiklos.

Per tiek metų, daugelis esame pažįstami šiame mūsų miestelyje. Džiaugiuosi, kad pavyko ne kartą padėti vietiniams ir atvykusiems Druskininkų svečiams. Tikiuosi, kad likimas dar padės būti jums, druskininkiečiai, naudingu. Bendraujant su druskininkiečiais, atėjome į Tautos atgimimą, Lietuvos sąjūdį. Atkūrėme profesinius susivienijimus… Vieni daugiau, kiti mažiau atsidėjome net tarptautiniam bendradarbiavimui, bet svarbiausi man visada yra druskininkiečiai, su kuriais esu susijęs „iki kaulų smegenų“.

Ir labai vertinu buvusią ir tebesitęsiančią bičiulystę su Druskininkų menininkų, pedagogų, kultūros žmonių bendruomenėmis, buvusiais tremtiniais. Žaviuosi „Bočių“, Trečiojo amžiaus universiteto veikla.

Pastebiu daugelį gyvenimo pasikeitimų, žinau, nemažai nusivylusių, kad neina jaunyn, kad tikėjosi daugiau… Kad nerado paguodos sunkiais gyvenimo momentais, o vis tik atsistojo, surado bendraminčių.

Neramu, kad pastebiu ryškėjantį, net ir aršų susipriešinimą. Pažįstu žmones, kurie ten, kur visi mato gerus darbus, sukurtą grožį, bendruomenės darną, įžvelgia tik „juodas spalvas“, „negerus kėslus“, „baimes“ ir valdomą bendruomenės sąmonę.

Visą laiką tikėjau ir tikiu, kad GALIMA SUSITARTI pagarbiai, konstruktyviai, įsiklausant. Tik kažkaip nespėju su visais, matomai, senstu. O gal galutinai įtraukė profesiniai įsipareigojimai ir iššūkiai, kurių kasdien vis daugiau.

Glumina eskaluojamas savo miesto – krašto pasiekimų neigimas. Susiskirstėm į „poziciją“ ir „opoziciją“. Ir toje opozicijoje deklaruojame esą dvasingi, demokratiški, konstruktyvūs. Kviečiamės prezidentinio valdymo mūsų savivaldybėje? Turiu omenyje „grupės druskininkiečių pasirašytą viešą laišką“, skelbtą lapkričio 17-ą socialiniuose tinkluose.

Ta grupė mūsų savivaldybės piliečių jaučia prarandantys TIKĖJIMĄ Į DEMOKRATINIUS VISUOMENĖS SVERTUS, esą „liūdniausia, kad nebelieka galimybės šią situaciją pakeisti rinkimų keliu“, nes esą užvaldyti…

Ar nepagalvojote, bičiuliai, kad atstovaujate bendruomenės mažumai, štai kodėl ir laikas suprasti ir įsijungti konstruktyviai, o ne ardant – kompromituojant tai, kas gražaus yra pasiekta. Iš karto tikitės nesėkmės, „autoritarinė valdymo sistema suveiks galingu atsaku: bus parengtas smerkiantis mus tekstas“.

Niekas jūsų nesmerks, jeigu iš jūsų tarpo ateis konstruktyvios mintys ir noras būti  tikrais bendruomenės nariais.

Ir prašau nevaržyti mano teisių, laisvės ir orumo. Nes druskininkiečių dauguma – turi teisę į nuomonės laisvę ir pasirinkimą, kas jiems atstovauja.

 

Inga Šinkonienė
Druskininkų savivaldybės tarybos narė

Švelniai tariant, atsibodo tas nuolatinis ieškojimas kaltų ir mėginimas parodyti, esą visų dažniausias Druskininkų „bėdų“ kaltininkas – meras. Kiekvienas Druskininkų bendruomenės gyventojas turi teisę į savo nuomonę, ir ta nuomonė buvo išreikšta tiesioginiuose mero rinkimuose – net 70 proc. rinkėjų balsavo už R. Malinauską.

Gyventojų dauguma taip balsavo iš BAIMĖS? Esu įsitikinusi, kad ne!

Balsavome už stiprų lyderį, strategą, už įgyvendintų ir įgyvendinamų projektų nuoseklumą, už tai, kad jis savo darbais įrodė, kad viskas įmanoma. Jis, tik pradėjęs darbą mero pareigose, pažadėjo, kad Druskininkai vėl bus klestintis kurortas. Ar ištesėjo? Atsakykime kiekvienas sau…

Artūras Skausmenis
Druskininkų savivaldybės tarybos narys

Man „viešame laiške“ minimi teiginiai yra tiesiog protu nesuvokiami ir visiškai neatitinka realybės. Parašytas tekstas visiškai sumenkina bet kokius Tarybos daugumos, administracijos ir savivaldybės vadovų ilgamečius darbus, pastangas, kad Druskininkai būtų tokie, kokie yra šiandien. Minima baimės atmosfera, priklausomybė nuo mero „malonės“ turbūt aprašyta žmogaus, kurio nepilnavertiškumo jausmas yra pasiekęs maksimalią ribą – atsakingai pareiškiu, kad nesu priklausomas nuo niekieno „malonės“ ir juo labiau nebijau R. Malinausko. Priešingai – gerbiu kaip žmogų, turintį neeilines lyderio savybes. Kaip sakoma „nuogas liksi – visiems neįtiksi“, taip ir šiuo atveju. Gali patikti/nepatikti R. Malinausko asmeninės savybės, kažkam jis gali būti gražus ar ne, bet bandyti paneigti jo, administracijos ir Tarybos pasiektus rezultatus, manau, yra neprotinga. Kiekvienas mąstantis druskininkietis, esu tikras, suvokia ir mato padarytus darbus ir tai, kuo skiriasi Druskininkai nuo kitų miestelių Lietuvoje, kurių taip pat neaplenkė ES parama. Tik bėda ta, kad „ES milijonai“ savaime nekuria darbų, kuriais žavimasi ne tik Lietuvoje – tą padaro žmonės. Nepaprastai didžiuojuosi, kad esu toje komandoje, kuriai ne vis vien, kokie bus Druskininkai, kuri kuria, o ne griauna. Tik silpnas žmogus gali spekuliuoti žmonių jausmais dėl darbo užmokesčio dydžio, socialinių problemų ar bendros valstybės situacijos vardan siekio sumenkinti Druskininkus ir visus tuos, kurie, pasinaudodami savo konstitucine teise, nieko neverčiami, absoliučia dauguma išsirinko miesto lyderį ir jo komandą. Mielieji laiško autoriai,– nevarkite, jums nepavyks, nes to, kas akivaizdu, nepaneigsi nei atvirais laiškais, nei kitais „purvinais“ būdais. Pradėkite gerbti kitus ir galbūt pagarbos susilauksite ir jūs.

 

Rimtautas Ramanauskas
Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas

Perskaičiau tą laišką, ir nemalonios emocijos apėmė. Ar rašyta iš neturėjimo ką veikti, noro kam nors pakenkti? Manau, negalima šitaip vienareikšmiškai rašyti.

Nelinkęs būti toks radikalus, kaip čia rašantieji. Aš nedaryčiau tokių viešų pareiškimų. Ir po tokiais pareiškimais nepasirašinėčiau. Kiekvienas dalykas turi būti išanalizuotas, apsvarstytas, o ne paremtas emocijomis.

Druskininkai, lyginant su kitais Lietuvos miestais ir miesteliais yra tikrai pažengę, ta pažanga kasmet matoma. Čia žmonės gyvena, dirba, pritraukiama turistų, tai yra įdirbis.

Aš nematau, kad šie žmonės, kurie rašo, būtų patys nuveikę dėl Druskininkų, kokie jų asmeniniai pasiekimai. Apie ką su jais galima diskutuoti?..

 

Arūnas Lekavičius
Pietų Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas

Manyčiau, kad tokie rašymai – pigus triukas, siekiant atkreipti į save dėmesį ir dar kartą apjuodinti Druskininkus.

Man atrodo, kad žmonės turėtų į save dėmesį atkreipti darbais. Tada sulauks pripažinimo. O ne rašydami tokius laiškus. Man atrodo, kad protingas žmogus nerašys ir nepasirašys tokios rašliavos…

Mes turime savo politinę valią išreikšti per rinkimus, demokratinėje valstybėje gyvename.

Man skaudu, kai juodinamas mūsų miestas. Koks investuotojas norės investuoti į Druskininkus po tokių rašliavų? Kai imta kalbėto apie tiesioginį valdymą ir panašiai…

Žmonės, kurie garsiai kalba apie demokratiją, patys tarsi ignoruoja demokratinį Druskininkų krašto žmonių pasirinkimą – juk net 70 proc. žmonių laisva valia tiesioginiuose mero rinkimuose balsavo už R. Malinauską.

Kaip profsąjungų sąjungos „Solidarumas“ vadovai, nuolat bendraujame su druskininkiečiais, tikrai niekas nesiskundė, kad yra užguitas ar persekiojamas. Manau, jei taip būtų, tikrai žinotumėme.

O dėl algų dydžio juk ne meras sprendžia. Verslininkams niekas nedraudžia didinti atlyginimus.

 

Donatas Mizaras
Praėjusios kadencijos Druskininkų savivaldybės tarybos narys

Nemažai viešame laiške minimų dalykų skamba tiesiog nekorektiškai ir hiperbolizuotai. Kai kalbama apie Druskininkų savivaldybės teritoriją, kaip apie kunigaikštystę, joje veikiančią „R. Malinausko Konstituciją“, autoritarinį užvaldymą, sunkiai įmanomą demokratinį valdymą rinkimų keliu, tiesą pasakius, tai jau kelia šypseną. Kiekvienam žmogui suteikta teisė reikšti savo įsitikinimus, supratimą, įsivaizdavimus, bet nereikia pamiršti ir sveiko proto. Pastarojo kartais kai kuriems ir pritrūksta. Šis kartas ne išimtis.

Kada, kaip bendravimo būdą, pasirenki sėdėti ir rašyti skundus, keiksnoti miesto valdžią ir viską aplinkui piešti tik juodomis spalvomis, menkinti pasiektus Druskininkų rezultatus ir pripažinimą, negali iš kitos pusės tikėtis konstruktyvaus ir glaudaus bendradarbiavimo, įsiklausymo, tarimosi ar įtakos, priimant bendruomenei naudingus sprendimus. Mano įsitikinimu, toks visuomenės skaidymas ir kiršinimas rinkėjų pasirinkimo menkinimas neprisideda prie demokratinių procesų, bendruomeniškumo stiprinimo, kenkia miesto raidai ir įvaizdžiui. Kiekviena partija ir jos žmonės, ir Druskininkuose, ir visoje Lietuvoje yra laisvi formuoti politiką, skleisti savo idėjas, dalyvauti rinkimuose, o, pelnius rinkėjų pasitikėjimą, gauti valdžią į savo rankas. Dar nemačiau kam tai būtų sutrukdyta padaryti. Tačiau taip pat ne visiems lemta tą žmonių pasitikėjimą gauti. Rinkėjų pagarbą ir pasitikėjimą reikia užsitarnauti ne tik žodžiais, bet ir savo darbais.

Tačiau labai gaila, kada tie darbai tik tokie ir panašūs…

 

Vytautas Gintutis
Druskininkų švietimo centro direktorius

Dar V. Čerčilis yra pasakęs: „Demokratija yra blogiausia iš visų valdymo formų, tačiau nieko geresnio dar nesugalvota.“ Atrodo, ir šiandien kai kam demokratinė santvarka nepatinka? Kas trukdo ar trukdė tiems, kurie dabar nepatenkinti Druskininkuose išreikšta druskininkiečių valia, pasinaudoti savo teise pareikšti savo valią per rinkimus?

Tokie kreipimaisi menkina ir žemina Lietuvos demokratinę sistemą. Mane, ne tik kaip istoriką, bet ir kaip pilietį, labiausiai glumina, kai Lietuvos savivalda, Lietuvos demokratija yra lyginama su Baltarusijos valdymo sistema. Kita vertus, jeigu jau taip norima Druskininkus su kažkuo „palyginti“, tai gal lyginkime, pavyzdžiui, kad ir su kaimynine Savivaldybe? Ten tik partijos kitos, tačiau opozicija irgi kaltina valdžią panašiomis nuodėmėmis.