Iš Avirio gelmių – rubininės vestuvių sukakties sulaukęs radinys

Profesionalus nardytojas, Druskininkų nardymo klubo vadovas Dainius Gaižauskas, per pažintinio nardymo užsiėmimus nardymo paslaptis atveriantis Vandens parko lankytojams, pats šį sekmadienį gavo paslaptingą Avirio ežero žinutę.

 

Nardymo instruktorius D. Gaižauskas: „Gal butelis su rašteliu apie 1978-aisiais gegužės 27 dieną įvykusias Kęstučio ir Birutės vestuves šiandien jiems būtų šeimos relikvija?“/Laimos Rekevičienės nuotraukos

 

Skaidraus stiklo puslitrinis butelis, prisisunkęs ežero vandens, šaka, kuria buvo užkimšta ši tara, – jau sutrūnijusi, tačiau iš jos likęs „kamštis“ dar gerai saugo butelyje plūduriuojantį raštelį. Jame – aiškiai įskaitomas įrašas: „1978 m. 05 mėn. 27 d. įvyko vestuvės. Jose ženinosi Kęstutis ir Birutė. Jos įvyko prie Avirio ežero.“

Galbūt šis iš Avirio gelmių ištrauktas radinys galėtų tapti prieš keturiasdešimt metų susituokusių Kęstučio ir Birutės šeimos relikvija? „Būtų visai įdomu, jei atsilieptų tie žmonės, kurie galbūt šiemet jau atšventė vadinamąsias rubinines vestuves? Gal sužinotume kokios nors istorijos tęsinį? Šis radinys priklauso jiems, kol kas jį laikau šaldytuve. Tačiau, kaip sakoma, jokių problemų, jei prireiktų jį grąžinti  atgal, į ežero dugną, – pasakojo nardymo instruktorius D. Gaižauskas. – Kai sekmadienį su kolega Rimantu Senziku panirome į Avirį, oras buvo nuostabus, diena – saulėta. Įšokę į ežerą, dar pavaikėme ir vėžius – Aviryje jų knibždėte knibžda, atrodo, lyg skruzdėlynas miške. Na, o paskui, maždaug 16 metrų gylyje, aš aptikau tokią daubą, jos viršuje buvo vienas tuščias butelis, ir, jį traukdamas, užčiuopiau dar kažką. Pakėlęs tą radinį su visu dumblu, iš karto neįžiūrėjau, kas ten – nes, sukilus dumblui, gali matyti gal ne daugiau nei 10 centimetrų iki savo piršto. Tačiau, dar kiek tolėliau paplaukęs, jau galėjau įžiūrėti, koks gi ten lobis – kažkam galbūt svarbus, istorinis butelis, su jame plūduriuojančiu rašteliu.“

Pasiteiravus, kokie jausmai, apžiūrėjus radinį, apėmė jį patį, D. Gaižauskas neslėpė, kad nustebino ne tiek pats dumble užsikonservavęs butelis, kiek jo amžius: „Povandeninis pasaulis tuo ir žavus, kad kame pilna staigmenų; čia savas gyvenimas ir savi dėsniai; tai, ką erdvėje virš vandens galbūt sunkiai išsaugotume, po vandeniu išlieka kone amžiams…“

Kaip sakė D. Gaižauskas, Aviris, žinoma, kol kas nėra rekreacinio nardymo objektas. Tačiau jis tikisi, kad, drauge su kolegomis, Druskininkų nardymo klubo nariais plečiant veiklą, galbūt pavyks šiame ir kituose Druskininkų apylinėse esančiuose ežeruose nardymą paversti dar viena patrauklia pramoga: „Tokiame kurorte, kaip Druskininkai, kuriame gerai išvystyta visa apgyvendinimo, paslaugų ir pramogų infrastruktūra, pažintinio nardymo užsiėmimai organizuojami Druskininkų vandens parke, ir tai yra nuostabi mokymosi nardyti aikštelė. Tačiau verta pagalvoti ir apie tai, kad aplinkui daug puikių ežerų. Turiu svajonių vystyti su nardymu susijusias iniciatyvas šiuose vandens telkiniuose. Lauktume bendraminčių paramos ir naujų idėjų dėl tokios veiklos perspektyvos.“

 

Ramunė Žilienė