Faktas: Druskininkai – geriausia vieta įgyti puikų išsilavinimą

Druskininkai paneigė dar vieną mitą, kad geriausią išsilavinimą moksleiviai gali gauti tik Vilniaus, Kauno ar kito šalies didmiesčio mokyklose ir gimnazijose. Pagal naujausius kompanijos „Reitingai.lt“ paskelbtus rezultatus, Druskininkams skirta pirmoji vieta šalyje pagal mokymo aplinką ir kokybę.

Apie šiuos puikius Druskininkų švietimo sistemos rezultatus ir laukiančius iššūkius kalbamės su Savivaldybės mero pavaduotoju, atsakingu už švietimo politiką, Linu Urmanavičiumi.

– Reitingų rezultatai tikrai stulbinantys. Stiprus antausis Druskininkų kritikams. Druskininkai – pati geriausia vieta Lietuvoje įgyti vidurinį išsilavinimą. Net ugdymo rezultatais garsėjantis Vilnius liko antras, po Druskininkų. Kas lėmė tokius puikius rezultatus?

Manau, jog tai yra bendras mokytojų, moksleivių, tėvų bendruomenės rimto ir atsakingo darbo rezultatas. Mūsų mokiniai ne tik gerai mokosi privalomųjų disciplinų, bet ir savarankiškai bei kryptingai ugdo savo asmenybę. Vaikai yra motyvuoti, brandūs, o tai labai džiugina. Mūsų abiturientams puikiai sekasi įstoti į aukštąsias mokyklas, pirmaujame pagal įstojimo rodiklius į pirmo pasirinkimo specialybę.

– Ko gero, gerus rezultatus lemia ir profesionalus pedagogų kontingentas?

Gal mūsų mokytojai, lyginant su didmiesčių pedagogais, neturi tiek daug aukštų kvalifikacinių kategorijų, tačiau jie sugeba įtaigiai ir profesionaliai perteikti savo žinias mokiniams. Tai – didelė vertybė. Pas mus mokytojų netrūksta. Nors optimizavome ugdymo įstaigų tinklą, tačiau stengėmes, kad visi mokytojai turėtų kuo didesnius krūvius.

– Daugelis mažesnių šalies rajonų skundžiasi, kad kasmet mažėja moksleivių skaičius, tenka uždarinėti klases, net visas mokyklas. Kokia situacija Druskininkuose?

Galėčiau pasakyti, kad pas mus situacija – banguota. Vienais metais kai kuriose klasėse moksleivių sumažėja – kalbu apie vyresniųjų moksleivių kategoriją, po to vėl padidėja. Labiausia mus džiugina tai, jog didėja pradinukų skaičius. Tai reiškia, kad mes užsiauginsime gausų būrį abiturientų. Net Švietimo ir mokslo ministerija pripažįsta, kad Druskininkų perspektyvos ir šiuo klausimu tikrai puikios. Druskininkų moksleiviai nesirenka kitų rajonų ar miesto mokyklų, priešingai, pas mus mokytis atvažiuoja vyresniųjų klasių mokiniai iš Lazdijų, Varėnos ir kitų kaimyninių rajonų.

– Žinoma, užbaigę gimnazijas, įstoję į universitetus, moksleiviai palieka Druskininkus. Būkime atviri – tikrai nedidelė dalis jaunimo po studijų sugrįžta į gimtinę gyventi ir dirbti. Kaip išsaugoti jaunus žmonės Druskininkuose?

Pas mus veikė Kauno kolegijos filialas, kuriame mūsų jaunimas galėjo įsigyti aukštąjį bakalaurinį išsilavinimą ir rasti darbą pagal įsigytą specialybę. Dabar veikia Žirmūnų mokymo centras, kuris rengia paklausių profesijų specialistus. Manau, kad daugelis jau ima suprasti, kad žmogui reikia ne tik išsilavinimo, bet konkrečios profesijos, kaip sakoma, – amato.

Kaip išsaugoti mūsų jaunimą nuo emigracijos į didmiesčius ar užsienį? Manau, daugelis išvyksta, tikėdamiesi geresnio, materialiai aprūpinto gyvenimo. Todėl tikiuosi, kad verslas suteiks jaunimui perspektyvas ir garantijas – dirbti, uždirbti ir gyventi, o ne išgyventi.

Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas L. Urmanavičius: „Puikius rezultatus lemia bendras mokytojų, moksleivių, tėvų bendruomenės rimtas ir atsakingas darbas“/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

– Kokie nauji iššūkiai laukia, kokias problemas tenka spręsti švietimo srityje?

Mums labai svarbu iš esmės išspręsti vaikų su specialiaisiais poreikiais problemas. Norime, kad tie vaikai būtų visaverčiai integruoti į mokyklas. Domimės, kaip tas problemas sprendžia kitos savivaldybės. Norime suteikti šių vaikų tėvams pasirinkimo alternatyvų, kad jie galėtų pasirinkti jiems priimtiniausią savo vaikų ugdymo formą. Mes tariamės su tėvais ir stengiamės jiems padėti.

Jei kalbėsime apie ūkinius mokyklų reikalus, tai, žinoma, labai norėtume iš esmės modernizuoti mokyklas, kad vaikams jose būtų malonu ir patogu mokytis, o pedagogams – dirbti. Dabar, kai pailgėjo mokslo metai, kai vasaros karščiai įsiveržia į mokyklų klases ir koridorius, teks spręsti higieninių normų mokyklose užtikrinimo klausimą.

– Tuoj prasidės vasara, ištuštės klasės ir moksleiviai pradės vasaros atostogas. Kaip organizuojamas moksleivių poilsis? Ar visi norintieji patenka į vasaros stovyklas?

Turime daug ir įvairių stovyklų. Yra tokių, už kurias reikia mokėti pinigus. Tačiau galime pasiūlyti ir nemokamo poilsio – socialiai remtini vaikai, kurių tėvai neišgali sumokėti už stovyklą, turi galimybę ilsėtis nemokamai. Yra ir užsienyje su tėvais gyvenantys vaikai, kurie vasarą sugrįžta atostogų pas senelius. Jie mielai renkasi mūsų kurorte organizuojamas stovyklas. Galiu drąsiai teigti – mūsų vaikams patekti į stovyklas nėra jokių problemų.

Laimutis Genys