D. Gaidytė-Dulkienė: „Dievas davė neįgaliuosius, kad patikrintų sveikuosius“

Druskininkietei menininkei Daliai Gaidytei-Dulkienei cerebrinis paralyžius nesutrukdė mokytis, prisiliesti prie meno, kurti paveikslus ir dalyvauti bendruomenės gyvenime.

Mergaitei teko mokytis namuose, o ją mokiusios mokytojos pastebėjo gabumus piešti, skatino jos talentą. Lemtinga buvo pažintis su dailininke Elma Šturmaite, kuri Dalytei suteikė dar daugiau pasitikėjimo savo jėgomis ir įkvėpė kūrybai.

D. Gaidytė-Dulkienė: „Ir neįgalus žmogus gali kurti grožį – negalia tikrai nesitrukdo pamatyti pasaulį gražesnį“/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Viskas prasidėjo nuo gobelenų, kurių audimas – sunkus darbas, daug laiko ir didelės kantrybės reikalauja mazgelių rišimas, siūlų dėliojimas, dažymas. 1992 m. Vilniaus „Arkos“ galerijoje buvo eksponuota ir pirmoji D. Gaidytės-Dulkienės personalinė paroda.

2003 m. menininkė pradėjo domėtis kompiuterine grafika, kompiuteris suteikė naujų galimybių atskleisti Dalytės kūrybinius sumanymus. 2004 m. parodoje „Linksmasis virusas“ Dalia gavo apdovanojimą, o 2005-2006 metais laimėjo 1-ąją vietą. Jos pasiekimai meno srityje įvertinti ir 2006 m. Vilniuje surengtame socialiniame-informaciniame-kultūriniame renginyje „Būkime kartu“, kuriame apdovanojami labiausiai nusipelnę tų metų neįgalūs žmonės.

Dalia jau surengė 10 personalinių parodų, dalyvavo respublikinėse parodose Vilniuje, Alytuje, Šiauliuose, Druskininkuose. Geriausi jos darbai publikuoti spaudoje. 1998 m. ji dalyvavo bendrose parodose Italijoje, Šveicarijoje.

– Ką Tavo gyvenimui suteikia menas?

– Man svarbu kurti, kitiems parodyti, kad ir negalią turintys žmonės nebūtinai turi būti užsidarę nuo pasaulio. Ir neįgalus žmogus gali kurti grožį – taip pat, kaip ir sveikieji. Ir negalia tikrai nesitrukdo pamatyti pasaulį gražesnį. O kūrybinis džiaugsmams ir mano pačios gyvenimui suteikia džiaugsmo.

Mano skaitmeninės grafikos foto drobėje ir gobelenų parodas Druskininkuose turėjo galimybę apžiūrėti Viešosios bibliotekos ir Socialinių paslaugų centro lankytojai, juos galima pamatyti ir mano interneto svetainėje dalios-kuryba.mozello.lt

Smagu, kad ir kiti žmonės ateina, pamato mano paveikslus, jais grožisi. Kai surengiu parodą, jaučiuosi reikalinga žmonėms. Gera, kai mano kūryba įvertinama, sulaukiu tiek gražių atsiliepimų ir gražių žodžių.

– Kokie motyvai dažniausi Tavo paveiksluose?

– Mano paveiksluose netrūksta šviesos. Labai žaviuosi gamta, todėl paveiksluose yra gėlių motyvų. Bet mėgstu ir abstraktų meną. Esu sukūrusi nemažai tokių paveikslų.

Smagu, kad ir mano mamytė su tėveliu džiaugiasi mano gebėjimu kurti, jiems tai teikia didelį džiaugsmą.

O dėl paveikslų – jų esu sukūrusi tiek, kad vėl galėčiau surengti naują parodą, jei kas pakviestų. Galbūt pavyks juos eksponuoti „Menų kalvės“ erdvėse?

– Per kiek laiko gimsta paveikslas?

– Juodraštį paprastai sukuriu per vieną dieną, tačiau vėliau jį dar tobulinu. Šis procesas gali užtrukti ir apie savaitę. Savo paveikslų jau nesuskaičiuoju. Vieni jau įrėminti, parodyti parodose, bet dar daug jų yra išsaugotų kompiuteryje.

– Ar Tavo paveikslų galima įsigyti?

– Viena moteris nupirko keletą paveikslų savo įstaigos interjerui papuošti. Buvo labai smagu. Juk man tai – ir finansinė paspirtis. Būtų smagu, jei mano paveikslai puoštų namus ar įstaigas, žmonės jais gėrėtųsi, džiaugtųsi.

– Dalyte, Tu – ne tik menininkė, bet ir dalyvauji sportinėje veikloje, dalyvauji Druskininkų neįgaliųjų draugijos veikloje?

– Man neblogai sekėsi dalyvauti orientacinėse varžybose. Esu tapusi ir šios sporto šakos neįgaliųjų varžybų nugalėtoja. Gaila, kad dėl COVID-19 pandemijos sportinė veikla sustabdyta. Labai laukiu, kol viskas sugrįš į savo vėžes.

Dalyvauju ir Druskininkų neįgaliųjų draugijos veikloje – mes norime būti visaverte Druskininkų bendruomenės dalimi.

– Ar Druskininkuose užtenka dėmesio neįgaliems žmonėms?

– Labai džiaugiuosi man suteiktu socialiniu būstu, kuriame gyvenu. Ir mano mama Marytė Gaidienė džiaugiasi, kad ten gyvendama išmokau gyventi savarankiškai, įgijau būtinų socialinių įgūdžių.

Dėkoju visiems, kurie rūpinasi neįgaliaisiais, bendrauja su jais, kviečia į renginius. Nuoširdus AČIŪ merui Ričardui Malinauskui, jo pavaduotojui Linui Urmanavičiui, savivaldybės administracijos vadovams, Socialinės paramos, Ūkio skyrių darbuotojoms, kurios padeda įveikti įvairiausius gyvenimo iššūkius.

– Ko norėtum palinkėti negalių turintiems Druskininkų žmonėms Neįgaliųjų dienos proga?

– Pirmiausia linkiu stiprios sveikatos. Noriu, kad jie nenusiviltų ir dalyvautų jiems siūlomose veiklose ir visiems parodytų savo galimybes. Juk mes, nepaisant negalių, esame tokie patys žmonės, kaip ir visi kiti. Juk, kaip sakoma, Dievas davė neįgaliuosius, kad patikrintų sveikuosius.

Bronė Petrikienė, Druskininkų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja:

„Druskininkų savivaldybėje socialines paslaugas teikia Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centras ir 22 nevyriausybinės organizacijos. Šiuo metu, tikslingai pasitelkiant socialinius partnerius (nevyriausybines organizacijas ir bendruomenes), savivaldybėje teikiama daugiau kaip 20 socialinių paslaugų rūšių ir jų skaičius nuolat auga. Atliepiant gyventojų poreikius, nuolat didėja Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro teikiamų paslaugų paketas.

Artimiausiu metu bus pradėtos teikti laikino atokvėpio paslaugos asmenims su negalia, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis. NVO taip pat nuolat didina savo teikiamų paslaugų įvairovę. Asociacija „Šeimos paramos centras“ teikia pagalbą asmenims, kurie turi didesnę riziką sirgti užkrečiama liga arba serga labai sunkiomis ligomis (maisto produktų, vaistų nupirkimas ir pristatymas). SIŽGB „Druskininkų viltis“ sėkmingai teikia asmeninę pagalbą 15 neįgaliųjų, kuriems nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis. Jau dabar matome, kaip pasikeitė šios paslaugos gavėjų gyvenimo kokybė, jie tapo savarankiškesni, labiau pasitiki savimi.

Geri pavyzdžiai įkvepia tolimesniems darbams – savivaldybės planuose nestacionarių socialinių paslaugų (ypatingai kaimiškojoje teritorijoje) plėtra senyvo amžiaus asmenims ir asmenims su negalia, kompleksiškai teikiamų ir individualizuotų paslaugų sistemos kūrimas, socialinių paslaugų akreditavimas, kokybės gerinimas, socialinių darbuotojų kompetencijų didinimas, paslaugų organizavimo skaitmenizavimas ir kita.

Druskininkų savivaldybei 2020 m. rugsėjo 9 d. LR Prezidentūroje vykusiame Dirbančių neįgaliųjų asociacijos organizuotame renginyje „Lietuvos pokytis 2019“ buvo įteiktas neįgaliesiems draugiškiausio miesto apdovanojimas. Šis apdovanojimas tai įrodymas, kad einame teisingu keliu ir kartu įpareigojimas skirti dar didesnį dėmesį neįgaliųjų integracijai ir siekti, kad neįgalūs mūsų bendruomenės nariai gautų jų poreikius atitinkančias, kokybiškas paslaugas, kad mūsų mieste jiems būtų patogu ir gera gyventi.“