Kanaliniai ventiliatoriai: ką reikia žinoti?

Ventiliatoriai užtikrina efektyvų oro judėjimą vėdinimo kanalais, todėl atlieka svarbų vaidmenį kuriant sveiką mikroklimatą gyvenamuosiuose, visuomeniniuose ir pramoniniuose pastatuose. Išsirinkti kanalinį ventiliatorių gali būti nelengva užduotis, ypač jei turite nedaug žinių, kaip sukurti kompetentingą vėdinimo sistemą. Tačiau šiame straipsnyje pateikiama svarbios techninės informacijos ir patarimų, kurie padės jums priimti pagrįstą sprendimą.

Kas yra kanalinis ventiliatorius?
Tai yra elektromechaninis prietaisas, montuojamas tiesiai į ortakius ir naudojamas šviežiam arba ištraukiamam orui tiekti greičiau.
Įrenginio konstrukciją sudaro kelios dalys, visų pirma:
 korpusas: dėžė, kurioje yra visi komponentai;
 variklis: elementas, kuris suka ventiliatoriaus ratą;
 mentės: sukasi, kad sukurtų oro srautą;
 atbulinis vožtuvas: kuris apsaugo nuo atgalinės traukos;
 triukšmą ir vibraciją sugeriantys elementai;
 valdymo skydelis, laikmačiai, automatika, jutikliai: įjungia ir išjungia ventiliatorių priklausomai nuo judėjimo, drėgmės ar anglies dioksido kiekio patalpoje. Leidžia pritaikyti darbo režimus ir stebėti sistemos veikimą;
 grotelės: apsaugo įrenginį nuo išorinių objektų.

Kanalinių ventiliatorių tipai
Kanaliniai ventiliatoriai idealiai tinka montuoti įvairių formų tiekimo ir ištraukimo kanaluose. Todėl nesunkiai rasite apvalių, stačiakampių ir kvadratinių modelių. Taip pat yra įvairių vidinės konstrukcijos įrenginių, dažniausiai pasitaikantys yra šie:
 Ašiniai ventiliatoriai: biudžetinis, bet ne itin galingas variantas, kuris vis dėlto plačiai naudojamas mažose patalpose – vonios kambariuose, virtuvėse ir pan.;
 Išcentriniai ventiliatoriai: turi spiralinės konstrukcijos korpusą, todėl juos dažnai galima rasti „sraigės ventiliatorių“ pavadinimu. Šie prietaisai pasižymi dideliu našumu ir patikimumu. Puikiai pasirodė įvairiose vėdinimo sistemose, oro kondicionieriuose, kompiuterių aušinimo sistemose ir kituose įrenginiuose;
 Reversiniai kanaliniai ventiliatoriai: gali keisti menčių sukimosi kryptį, todėl gali atlikti dvi
skirtingas funkcijas – tiekti šviežią orą ir šalinti išmetamąsias dujas.

Kuris kanalinis ventiliatorius yra geriausias?
Vieno tikslaus atsakymo į šį klausimą nėra. Prieš renkantis kanalinį ventiliatorių, būtina nustatyti pagrindinius parametrus, kurie galės atitikti namo ir jo gyventojų reikalavimus. Svarbus vaidmuo tenka:
 Pastato plotui, kambarių skaičiui ir paskirčiai;
 Jūsų regiono klimato pobūdžiui;
 Žmonių skaičiui: suaugusieji, vaikai, darbuotojai ir lankytojai, kurie dažnai būna patalpose;
 Vėdinimo projektavimui ir įgyvendinimui skirtam biudžetui.
Atlikę preliminarius skaičiavimus, galite pradėti rinktis kanalinį ventiliatorių. Čia būtina atidžiai išnagrinėti siūlomų modelių charakteristikas:
 Įrenginio galia, t. y. didžiausias oro kiekis, kurį ventiliatorius gali apdoroti per 1 valandą.
 Darbo tūris. Kad poilsis būtų patogus, geriau rinktis įtaisą, kurio triukšmo lygis neviršija 20-30 dB.
 Įrenginio matmenys. Ventiliatorius įmontuojamas į vamzdį, todėl jis parenkamas pagal baigto (arba suplanuoto) ortakio skerspjūvį.
 Be to, apsvarstykite, kokių papildomų funkcijų gali suteikti pasirinktas modelis. Kai kurie ventiliatoriai turi LED apšvietimą ir gali veikti kaip naktinė lemputė. Sistemos su jutikliais įsijungia nuo judesio, pasiekus tam tikrą drėgmės ar CO2 lygį. Be to, šiuolaikiniai ventiliatoriai turi daug režimų ir gali būti užprogramuoti taip, kad įsijungtų/išsijungtų po nustatyto laiko