Olimpiečių treneris Mantas Točelis: „Druskininkuose yra geros sąlygos rengti akrobatinio slidinėjimo čempionus“
„Mano kelias į didįjį sportą prasidėjo „Snow Arenoje“. Internete iki tol stebėdavau akrobatinio slidinėjimo meistrų pasirodymus, o vėliau pats bandydavau arenoje tai pakartoti“, – sakė druskininkietis Mantas Točelis – vyriausiasis Lietuvos olimpiečių akrobatinio slidinėjimo treneris, aukščiausio lygio varžyboms rengiantis akrobatinio slidinėjimo rungtis pasirinkusius sportininkus.
M. Točelis su savo auklėtiniais dalyvavo Pasaulio jaunimo olimpiadoje / Asmeninio archyvo nuotrauka
Dabartinis ambicingojo druskininkiečio tikslas – nuvykti į Milano ir Kortinos d‘Ampeco žiemos olimpines žaidynes. Nors jis turi galimybių ten atsidurti ir kaip teisėjas, vis dėlto M. Točelis labiausiai norėtų, kad į jas patektų su savo auklėtiniais.
Dalyvavo Jaunimo olimpinėse žaidynėse
Nors šiuo metu tarptautinėse akrobatinio slidinėjimo varžybose druskininkiečių nėra, tačiau M. Točelis įsitikinęs, jog po kelerių metų šio sporto profesionalai išgirs ir druskininkiečių pavardes.
„Nuo šio rugsėjo „Snow Arenoje“ jaunuosius druskininkiečius treniruoti pradėjo puiki sprotininkė Medeinė Povilavičiūtė, todėl galime tikėtis, kad po kelerių metų jie taps gerais sportininkais ir garsins Druskininkus bei Lietuvą visame pasaulyje“, – sakė Mantas.
M. Točelis ( dešinėje) džiaugiasi savo auklėtinų laimėjimais / Asmeninio archyvo nuotrauka
Nors ši sporto šaka Lietuvoje dar mažai populiari, tačiau mūsų sportininkai jau yra pasiekę neblogų rezultatų.
Šių metų pradžioje Pietų Korėjoje vykusiose Jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse M. Točelio treniruojami Pijus Baniulis ir Ugnė Paulavičiūtė užėmė aukštas –11-tą ir 15-tą – vietas. Šiose varžybose dalyvavo 24 sportininkai iš viso pasaulio.
„Mūsų sporto šaka susidaro iš slydimo vamzdžiu ir triukų tramplinuose. Turime Druskininkuose vamzdžius, o tramplinų ieškome Europoje. Manau, kad Druskininkai nemažai prisideda prie sėkmingų mūsų olimpinių startų. O kai „Snow Arenoje“ atsiras oro pagalvė, tai čia galės vykti akrobatinio slidinėjimo Pasaulio taurės etapo varžybos“, – sakė M. Točelis.
Paprašytas plačiau papasakoti apie oro pagalves, Mantas sakė, kad tos pagalvės sudaro sąlygas sportininkams išvengti traumų, saugiai atlikti triukus ir ruoštis ateinančioms varžyboms.
„Vasarą treniruojamės ant oro pagalvės, o paskui viską, ko išmokome, perkeliame ant sniego. Kai atsirado pagalvės, galime matyti aukščiausio lygio varžybose ne tik sportininkus iš dominuojančių šio sporto šalių, bet ir iš tų, kurie neturi kalnų šioms treniruotėms. Dėl to vasarą jie praleidžia, treniruodamiesi ant oro pagalvių. Pagalvė suteikia galimybę daug kartų pakartoti triuką ir sumažina traumų tikimybę. Kai Druskininkuose atsiras oro pagalvė, tai bus puikios treniruočių sąlygos – atlieki triuką ant pagalvės, po keliolikos minučių gali užkilti į viršų ir tą triuką pakartoti ant sniego“, – sakė M. Točelis.
Akrobatinio slidinėjimo treniruotės vyksta ir lauko trasose / Asmeninio archyvo nuotrauka
Į treniruotes – nuo dešimties metų
Sėkmingai pasirodę Jaunimo olimpinėse žaidynėse tie patys Lietuvos akrobatinio slidinėjimo sportininkai rengiasi ir Žiemos olimpinėms žaidynėms, kurios vyks 2026 metais Italijoje. Jau prasidėjo atranka, kuri šiek tiek kitokia, nei kitų sporto šakų.
„Mūsų sporto šakoje nėra konkrečių rezultatų, kaip įprastose sporto šakose, kad būtume atrinkti į Olimpiadą, mes turime patekti į geriausiųjų sportininkų trisdešimtuką, pagal Pasaulio taurės sezono pasirodymų rezultatus“, – pasakojo akrobatinio slidinėjimo olimpiečius treniruojantis treneris.
Pasidomėjus, kokio amžiaus vaikai pradeda treniruotis akrobatinio slidinėjimo sportą, M. Točelis sakė, kad pas trenerius vaikai patenka maždaug nuo dešimties metų, tačiau būna ir tokių atvejų, jog tėvai juos treniruoja ir nuo jaunesnio amžiaus.
„Esu įkūręs „Freeski“ akademiją, kurioje rengiu aukšto sportinio meistriškumo sportininkus. Per ketverius metus, intensyviai treniruojantis, galima pasiekti neblogų rezultatų“, – sakė Lietuvos olimpiečių treneris.
Paklaustas, kokios Druskininkų perspektyvos, ugdant akrobatinio slidinėjimo sportininkus, M. Točelis sakė tikįs, jog Medeinei pradėjus treniruoti Sporto centro auklėtinius, surinkus akrobatinio slidinėjimo grupes, Druskininkai per ketverius metus gali pasiekti puikių rezultatų, nes tam yra geros sąlygos.
Teisėjauja aukščiausio lygio varžybose
Mantas yra ne tik Lietuvos olimpiečių treneris, bet ir Tarptautinės kategorijos teisėjas. Paklaustas apie teisėjo karjerą, jis sakė, kad teisėju tapti nusprendė tada, kai patyrė traumą: „Teisėjaudamas aukščiausio lygio varžybose, sužinau naujienas, bendrauju su olimpinių rinktinių treneriais, o tai padeda kilti aukštyn. Kai pats atlieki triukus, esi išbandęs šį sportą savo kailiu, tai ir teisėjauti yra lengviau. Nuolat važinėju į trenerių kursus visame pasaulyje, keliu kvalifikaciją. Žinoma, vertinant sportininkų pasirodymus, mūsų sporte yra ir tam tikro subjektyvumo, tačiau, skelbdami galutinį sprendimą, teisėjai suformuoja bendrą nuomonę.“
Mantas artimiausiu metu rengiasi pirmą kartą teisėjauti Pasaulio taurės etapo varžybose, kurios vyks Austrijoje.
„Akrobatinis slidinėjimas – nišinė sporto šaka. Mūsų sporto šakos bendruomenė gerai pažįsta savo narius, taip pat visi žino, jog Druskininkų „Snow Arena“ yra gera treniruočių vieta. Druskininkuose ir Lietuvoje reikia daugiau vaikų ir trenerių, kurie domėtųsi akrobatiniu slidinėjimu. Užsienyje tai daug masiškesnė sporto šaka“, – kalbėjo M. Točelis.
Nors Mantas yra treneris ir Tarptautinės kategorijos teisėjas, jis dar turi svajonių, kaip sportininkas. „Noriu atlikti tam tikrų triukų, kai juos atliksiu, tada ir „pakabinsiu slides“ ant vinies“, – prisipažino druskininkietis.
Laimutis Genys