Leipalingio dvaro festivalis – kultūros ir meno šventė atgimusiame dvare

Šiemetis Leipalingio dvaro festivalis vėl subūrė kultūros bei meno gerbėjus į šią istorinę erdvę ir pavertė ją dinamiška kultūrine vieta. Leipalingio dvaras, puošnus savo architektūrinėmis detalėmis ir turtinga istorija, tapo idealia vieta, kurioje tradicija susiliejo su modernumu, o kūrėjai ir atlikėjai iš visos Lietuvos dalijosi savo darbais su smalsia, dėkinga publika.

Leipalingio dvaro festivalio fragmentai / R. Černiauskaitės-Kėrienės nuotraukos

Festivalio programa šiemet buvo ypač turtinga ir įvairiapusė – nuo teatro spektaklių iki muzikos koncertų, kuriuose kiekvienas atrado kažką sau artimo ir įkvepiančio.

Spektakliai vaikams: nuo pasakos iki šiuolaikinių ritmų

Šiemet festivalio naujovė – teatro vakarai. Scenoje žiūrovai galėjo pamatyti įvairaus žanro spektaklius visoms amžiaus grupėms.

Ypatingas dėmesys buvo skirtas jauniesiems žiūrovams. Panevėžio lėlių vežimo teatras sužavėjo vaikus spektakliu „Raudonkepuraitė ir džiazas“. Ši kūrybinė pasakos interpretacija su šiuolaikiniais džiazo elementais ne tik įtraukė vaikus į pažįstamą istoriją, bet ir leido pažvelgti į ją per modernumo prizmę.

Vėliau, pavasarį, Leipalingio dvaro erdvėse pasirodė Lino lėlės su spektakliu „Alesiutė“. Tai jautrus lėlių spektaklis, pasakojantis apie kaskart klystančią Alesiutę, kuri tampa nekritikuojančiu, viltį teikiančiu mūsų pačių veidrodžiu, o spektaklio finalas paakino neskubėti smerkti ir teisti, nes atlaidumas, gailestingumas bei meilė yra tie tobuli įrankiai, kurie padeda suklupusiam pakilti ir eiti toliau.

Leipalingio dvaro festivalio fragmentai / R. Černiauskaitės-Kėrienės nuotraukos

Rudenį festivalį paįvairino LABAITEATRO pasirodymas „Lizdeikos repo legendos“, kuris nustebino vaikus, paauglius ir vyresniuosius žiūrovus netikėtu senųjų lietuvių legendų bei šiuolaikinio repo deriniu. Tai buvo unikali galimybė pažinti Lietuvos istoriją per modernų muzikinį stilių, sukuriant gyvą ryšį tarp kartų.

Muzika baroko šviesoje ir modernios interpretacijos

Muzikinė festivalio dalis nepaliko abejingais klasikinės muzikos gerbėjų. Rugpjūtį Leipalingio bažnyčioje surengtas įspūdingas styginių kvarteto „Archi Quartett“ koncertas. Profesionalių atlikėjų pasirodymas ypatingai jautriai suskambo istoriniuose bažnyčios rūmuose, kuriuose akustika puikiai atskleidė subtilius kompozitorių kūrinius. Šiltą rugpjūčio vakarą dvaro kieme buvo pristatytas teatralizuotas koncertas „Barokiniai paveikslėliai“. Muzika ir vaizdas susipynė į vieną visumą, sukurdami neįprastą, vizualiai turtingą patirtį, kurios metu baroko įvaizdis įgavo naują kontekstą.

Teatralizuotame koncerte „Mirtis ir mergelė“ žiūrovai susipažino su dviejų genijų – J. S. Bacho ir J. V. Gėtės – gyvenimo užkulisiais ir naujomis detalėmis papildė žinias apie kūrėjus, o vienišo smuiko garsai nunešė daugiau nei tris šimtus metų atgal, į pritemdytą menę, kurioje galima buvo sutikti kuriantį J. S. Bachą.

Spalio viduryje festivalio žiūrovai buvo pakviesti į kamerinio ansamblio „A‘rs Musica“ koncertą „Baroko šviesoje“, kuris dar kartą priminė apie baroko epochos didybę ir subtilumą. Ansamblis, subtiliai interpretuodamas to laikotarpio kompozitorių kūrinius, užpildė Leipalingio dvaro koncerto salę švelniomis melodijomis, kurios kvietė pasinerti į senųjų epochų garsų pasaulį.

Leipalingio dvaro festivalio fragmentai / R. Černiauskaitės-Kėrienės nuotraukos

„Dulkėti veidrodžiai“ – intriguojantis festivalio finalas

Lapkričio 8 d. įvyks finalinis spektaklis „Dulkėti veidrodžiai“, kurį pristatys savo nuoširdumu ir išskirtiniu humoru žiūrovų širdis atveriantis nevyriausybinio teatro „No Shoes“ kūrėjas, jaunas dramaturgas R. Klezys. Šis spektaklis COM-MOON-A spektaklių kategorijoje buvo įvertintas, kaip geriausias tarptautinio festivalio COM-MEDIA pasirodymas.

„Dulkėti veidrodžiai“ yra Raimondo kūrinys, paremtas autobiografiniais faktais, pasakojantis apie jaunystės patirtis augant provincijoje, savo gyvenime pasiklydusių tėvų šeimoje, išgėrinėjančių draugų rate, kuomet nebuvo nei kuo užsiimti, nei kam pasiguosti. Spektaklio siužetas privers žiūrovus susimąstyti apie šiuolaikinės visuomenės tarpusavio santykius, ypač apie suaugusiųjų meilę, (ne)skiriamą savo atžaloms.

Jei dar nesilankėte Leipalingio dvaro festivalyje, paskutinė galimybė tai padaryti bus lapkričio 8 d., kai dvaro salėje nuskambės paskutiniai šio sezono akordai kartu su „Dulkėtais veidrodžiais“.

Ateities perspektyvos

Leipalingio dvaro festivalis jau tampa tradicija, kuri, sulaukus paramos iš Lietuvos kultūros tarybos ir Druskininkų savivaldybės, mažą provincijos miestelį kasmet priartina prie didmiesčių kultūrinio gyvenimo. Jo auganti reikšmė ir vis didesnis lankytojų susidomėjimas rodo, kad dvaras, kuris daugelį metų buvo apleistas, atgimsta, kaip kultūros oazė Druskininkų regione. Organizatoriai 2025 m. metų festivalio programą rengia labai atsakingai, todėl tikimasi, kad ji palies dar platesnį menininkų ir žiūrovų ratą. Juolab, kad jis yra įtrauktas į Druskininkų – Lietuvos kultūros sostinės 2025 – programą.

Druskininkų kultūros centro Leipalingio laisvalaikio salės informacija