Druskininkų šeimos klinikos kolektyvo iniciatyva – „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“

Druskininkų šeimos klinikos kardiologijos centro kolektyvas, minėdamas Pasaulinę širdies dieną, savo asmeniniu pavyzdžiu jau ne kartą parodė, kaip reikia pasirūpinti savo širdies sveikata. Šįkart medikai sudalyvavo akcijoje „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“. Akcija buvo skirta atkreipti visuomenės dėmesį į širdies ligų prevenciją, siekiant apsaugoti sveikus žmones nuo širdies ir kraujagyslių ligų ar sulėtinti ligos progresavimą jau sergantiems.

Druskininkų šeimos klinikos kolektyvas savo pavyzdžiu parodė, kaip reikia pasirūpinti savo širdies sveikata ir dalyvavo akcijoje „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“ / Laimos Rekevičienės nuotrauka

„Žinodami, kad žmonės labiausiai tiki ne tuo, ką sakai, o tuo, ką darai, norime pirmiausia patys būti iniciatyvūs, rodyti gerą pavyzdį. Kardiologijos centro ir jų šeimos nariai nori priminti žmonėms apie širdies ligų grėsmes, padėti jiems išlikti sveikiems, parodyti, kad žmonių sveikata labai priklauso ir nuo jų pačių, o sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba ir judėjimas padeda išvengti ligų. Būtų smagu, jei ir mūsų pacientai, ir visi Druskininkų bei apylinkių gyventojai dalyvautų prevencinėse programose ir akcijose, – sakė Druskininkų šeimos klinikos direktoriaus pavaduotoja Anastasija Melnikova, paklausta, kodėl įstaiga kasmet Pasaulinės širdies dienos proga inicijuoja įvairias prevencines akcijas. – O kad pajaustumėte realią naudą savo sveikatai, rekomenduojame kasdien nueiti bent 10 tūkstančių žingsnių. Kuo daugiau nueisite, tuo sveikesnė bus jūsų širdis.“

Šeimos klinikos medikai džiaugiasi, kad prie žmonių sveikatinimo labai prisideda ir Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB): „Žavimės kolegų nuolatiniu dėmesiu Druskininkų bendruomenės sveikata. Tikrai džiaugiamės, matydami tokį iniciatyvų VSB kolektyvą. Ir patys savo klinikos pacientus raginame rinktis sveiką gyvenimo būdą ir daugiau dėmesio skirti fiziniam aktyvumui.“

Prie šiemetės Šeimos klinikos iniciatyvos „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“, skirtos Pasaulinei širdies dienai, prisijungė 19 klinikos medikų. Visą mėnesį kasdien pėsčiomis jie įveikdavo ilgus atstumus ir sąžiningai skaičiavo nueitus žingsnius. Per mėnesį kartu buvo nueiti 5 milijonai 600 tūkstančių žingsnių – 4 1000 kilometrų. Akcijos metu nepralenkiama buvo Asta Norusevičienė, per mėnesį surinkusi 635 tūkstančius žingsnių, o vieną dienos jos dienos rekordas buvo net 82 tūkstančiai žingsnių.

Akcijos metu nepralenkiama buvo A. Norusevičienė, per mėnesį surinkusi 635 tūkstančius žingsnių / Laimos Rekevičienės nuotrauka

– Asta, kaip Jums pavyko nueiti 82 tūkstančių žingsnių per dieną? Kur reikia eiti?

– Tikrai įmanoma tiek nueiti. Man labai patiko Šeimos klinikos pasiūlytas žingsnių iššūkis. Manau, kad ir kitos įstaigos galėtų pasekti mūsų pavyzdžiu ir per metus bent kartą ką nors panašaus organizuoti. Aš, dalyvaudama iniciatyvoje „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“, supratau, kad vaikščioti yra labai sveika. Kartą sudalyvavus, gali pasikeisti tavo gyvenimo būdas.

Esu sportuojantis žmogus, tačiau niekad tiek laiko vaikščiojimui neskirdavau. Priėmusi žingsnių iššūkį, per dieną nueidavau vidutiniškai apie 20 kilometrų. Iniciatyvos metu aš dalyvavau ir „Trenkturo“ žygyje, taigi per vieną dieną ir nuėjau 60 kilometrų. Teko eiti 12 valandų be poilsio. Buvo tokia nereali patirtis, savo valios ir ištvermės išbandymas. Iš kardiologinės pusės, ėjimas labai padėjo susinormalizuoti pulsą.“

Širdies ligos – ne dėl paveldėjimo, o dėl tingėjimo

„Viena iš dažniausių šios ligos priežasčių – neteisingas gyvenimo būdas. Mūsų senelių karta buvo tie „geležiniai“, gyvenimo užgrūdinti žmonės, kurie kaimuose labai daug fiziškai ir sunkiai dirbo, daug judėjo. Dabar mūsų gyvenimo būdas mums yra visiškai nepalankus, mes labai daug sėdime, turime mechanizuotus įrankius, kurie palengvina mūsų darbus. Judame minimaliai. Grįžę po darbų, vėl sėdime. Dėl to turime daugybę sveikatos problemų. Ne tik širdies, kraujagyslių, bet ir judėjimo-atramos aparato, nutukimo. Dėl to žmonės suserga ir cukriniu diabetu. Užsisuka didžiulis sveikatos problemų ratas, iš kurio išeiti paskui būna labai sunku. – pasakojo Druskininkų kardiologijos centro gydytoja kardiologė Jovita Samauskienė. – Manau, kad visos iniciatyvos, skirtos sveikatos stiprinimui, labai sveikintinos. Jos galėtų būti ir dažnesnės, ne tik kartą per metus, prieš Pasaulinę širdies dieną. Todėl Šeimos klinikos specialistai savo pavyzdžiu ir rodo, kad reikia kuo anksčiau susirūpinti savo širdimi, keisti gyvenimo būdą, žiūrėti, ką valgome“.

– Jovita, esate gydytoja kardiologė, kaip vertinate iniciatyvą „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“?

– Aš tai teigiamai vertinu bet kokią iniciatyvą, kuri yra susijusi su judėjimu. Nebūtinai tai turi būti žingsniavimas. Bet kokia nuolatinė, reguliari fizinė veikla yra būtina, jei mes norime išsaugoti savo sveiką širdį, turėti sveiką ir aktyvią senatvę. Taigi ėjimas, bėgimas, plaukimas, šokimas – bet kas, kas žmogui tinka ir patinka, turi būti daroma kasdien, reguliariai. Ir ne tik 2-3 mėnesius prieš bikini sezoną, kad norisi numesti svorį. Svarbiausia užduotis – palengvinti savo širdies darbą.

Jau yra atlikti tyrimai ir padarytos išvados, kad fizinis aktyvumas gerina smegenų veiklą. Tai atitolina demenciją, Alzhaimeriso ligą. Judėjimas suteikia labai daug teigiamų efektų ir emocinei, ir fizinei žmogaus būklei.

Žinoma tie, kas nori judėti, randa būdų, kaip tai padaryti, o tie, kas ieško priežasčių nejudėti, jų irgi ras, nepriklausomai, kad Druskininkuose yra visos sąlygos aktyviai leisti laisvalaikį.

Aš nesu žingsniuotoja, ilgiau paėjus man stipriai skauda klubo sąnarį. Bet nenorėjau savęs nuvilti ir prarasti motyvacijos. Kaip gydytoja kardiologė, žinau, kad fizinis aktyvumas yra labai reikalingas kardiovaskulinei sistemai. Tai aš pasitariau su savo treneriu, ir jis man pasakė: „Vaikščiok atbulomis“. Kinai ir japonai, jau seniai vaikštantys atbulomis, puikiai žino, kad 100 žingsnių atgal yra lygūs 1000 įprastinio ėjimo žingsnių. Tai aš visą tą mėnesį, kol mano vaikai treniruodavosi, po valandą eidavau „atgal“ per stadioną. Ir, laimė, man neskaudėjo klubų.

Aišku, greitis yra visai kitoks, bet ir poveikis kitoks. Džiaugiuosi, kad tarp Šeimos klinikos darbuotojų pagal nueitų žingsnių kiekį esu trečia. Net ir einant atbulomis, galima pasiekti puikių rezultatų!

– Šeimos klinika Pasaulinės širdies dienos proga kasmet inicijuoja įvairių akcijų savo kolektyvui. Jau važiavote dviračiais, leidotės į pėsčiųjų žygį, šiemet skaičiavote tūkstančius nueitų – žingsnių. Esate labai geras pavyzdys, kai medikas, kuris kalba apie fizinės sveikatos naudą, savo pavyzdžiu parodo, kad tai veikia.

– Kai pats esi išbandęs įvairias fizines veiklas, tada lengviau su pacientu diskutuoti. Tarkime, jis sako: „Sunku, negaliu, turiu vaikų, darbą, nėra laiko…“. Beveik visi mes visi turime vaikų ir darbą. Mums visiems kažką skauda. Mes turime kažkokių bėdų. Ir kai savo pavyzdžiu parodau pacientui, kad tarp savo įvairių veiklų ir vaikų galima įterpti laiko sportui ir judėjimui, kai kuriuos tai įkvepia, jie patys imasi iniciatyvų ir lengviau tą daro.

– Ką reiškia kolektyvui bendra fizinė veikla?

– Aš tikrai nesitikėjau, kad tiek daug mūsų kolegių įsitrauks į iniciatyvą. Jau pačiomis pirmosiomis dienomis pamatėme, kad kartu daug galima nuveikti. Kiekvieną dieną, bet kokiu oru vaikščiojome. Nustebinau ir savo vyrą – per visus 17 metų, kai esame susituokę, aš nė karto nėjau su juo pasivaikščioti sutemus. O kai dalyvavau akcijoje „Sveikai širdžiai – tūkstančiai žingsnių per dieną“, pirmąkart pati pasiūliau vyrui išeiti pasivaikščioti, kai buvo tamsu. Juk reikėjo „rinkti“ žingsnius!

Visi iniciatyvos dalyviai buvo labai motyvuoti, užsispyrę, kasdien kartu siekė užsibrėžto tikslo. Tai ir dar kartą įrodo, kad, vieni kitus paskatindami, galime padaryti daug daugiau, negu pavieniui. O labiausiai džiugina tai, kad bendras iššūkis pagerino mūsų sveikatos būklę ir turimų kilogramų kiekį.

Druskininkų šeimos klinikos kardiologijos centro specialistai primena apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos svarbą ir kviečia 40-60 metų žmones dalyvauti širdies ir kraujagyslių ligų tikimybės įvertinimo programoje. Dalyvaujantiems programoje nemokamai atliekami šie tyrimai: ultragarsinis širdies tyrimas, kaklo kraujagyslių ultragarsinis tyrimas (bendrosios miego arterijos intimos ir medijos storio matavimas), kraujagyslių standumo (elastingumo) tyrimas ir kulkšnies-žasto indekso nustatymas, ramybės elektrokardiograma, atliekami bei įvertinami laboratoriniai rodikliai, nustatomos ar tikslinamos diagnozės, parenkamas ir pritaikomas medikamentinis gydymas.

Pacientai, tiriami pagal Programą, registruojami darbo dienomis nuo 8:00 iki 16:00 val. telefonu +370 623 49997 arba per Išankstinę pacientų registravimo sistemą. Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas, kuriame nurodyti programą atitinkantys kriterijai.

Druskininkų šeimos klinikos informacija

Užsakymo Nr. MDR-475-01