Gimnazistė Paulina Tamulevičiūtė: „Savanorystė – galimybė padėti žmonėms“
Filosofas Leonidas Donskis yra pasakęs: „Savanorystė duoda supratimą, kad egzistuoja labai paprasti gyvenimo dalykai: dėkingas žvilgsnis, dėkingos akys, sudarantys esminius gyvenimo dalykus.“
Akivaizdu, jog šią garsaus filosofo tiesą puikiai suprato ir Druskininkų jaunimas, aktyviai įsijungęs į savanorystės veiklą ir noriai dalyvaujantis Jaunimo savanoriškos tarnybos programoje. Ši programa stiprina jauno žmogaus atsakingumą, pilietiškumą ir gebėjimą prisitaikyti kintančioje aplinkoje.
P. Tamulevičiūtė: „Savanorystės metu teko daryti labai daug man naujų dalykų, kurių dar buvo netekę išbandyti“ / Roberto Kisieliaus nuotrauka
Gimnazistė Paulina Tamulevičiūtė yra viena iš aktyviausių Druskininkų jaunimo savanorių. Asociacijos „Padėkime vaikams“ vadovė Laura Gardziulevičienė taip apibūdino Pauliną: „Ji labai reikli ir atsakinga, mane tai žavi. Paulina smalsi ir nuolat pasakojanti apie savo situacijas. Ji pasižymi dideliu noru tobulėti, padėdama kitiems. O tai labai vertinga šiuolaikinėje visuomenėje. Labai džiaugiuosi, kad man teko palydėti Pauliną Jaunimo savanoriškoje tarnyboje, aš taip pat iš jos nuolat mokiausi.“
Su P. Tamulevičiūte kalbėjomės apie tai, kas pastūmėjo į savanorystę, ką ši veikla duoda jaunam žmogui, kodėl verta pasirinkti šią veiklą.
– Paulina, kaip pačiai kilo mintis savanoriauti? Nuo ko viskas prasidėjo?
– Mintis savanoriauti kilo visai netikėtai. Apie savanorystę svarsčiau dar prieš metus, kai tik pamačiau Jaunimo savanoriškos tarnybos 1-ojo pusmečio registraciją. Bet dėl laiko trūkumo teko nukelti šią mintį vėlesniam laikui – tuo metu buvo likę paskutiniai metai M. K. Čiurlionio meno mokykloje. Po pusmečio, jau pabaigusi meno mokyklą, ilgai galvojau, ką norėčiau veikti toliau. Ir labai netikėtai pamačiau, kad vyksta registracija į 2-ojo pusmečio jaunimo savanorišką tarnybą. Šiek tiek pasidomėjau apie tai, nedvejodama užsiregistravau ir jau liepos mėnesį pradėjau savanoriauti.
– Kur teko savanoriauti? Kas buvo sudėtingiausia, kur įdomiausia?
– Man teko savanoriauti Druskininkų visuomenės sveikatos biure, sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Druskininkų viltis“, keliuose Druskininkuose organizuotuose renginiuose. Turbūt negalėčiau išskirti, kur buvo sudėtingiausia, nes visur buvo gana nelengva – turėjau išbandyti naujus ir niekada nepatirtus dalykus. Druskininkų visuomenės sveikatos biure įdomiausia buvo padėti organizuoti renginius, fotografuoti ir dalyvauti įvairiuose žygiuose, „Druskininkų viltyje“ – kurti naujas užduotis ir jomis dalintis su žmonėmis.
– Kokias funkcijas teko atlikti savanoriaujant? Kiek laiko atiduodi savanorystei?
– Savanorystės metu teko padaryti labai daug man naujų dalykų, kurių iki tol neteko bandyti. Teko dalyvauti žygyje ir fotografuoti žygio dalyvius, paruošti vaizdo filmuką „Sveikos mitybos dienai“, sukurti žaidimą Pasauliniai diabeto dienai, fotografuoti ir dalyvauti įvairiose treniruotėse, sudaryti dalyvių sąrašus sveikatos veikloms, sukurti skelbimus.
Kai savanoriavau Druskininkų visuomenės sveikatos biure, pagal jaunimo savanorišką tarnybos (JST) nuostatus, per mėnesį turėjau savanorystei skirti ne mažiau kaip 40 val. Bet dabar, kai esu jau pabaigusi savo savanorystę pagal JST, savanoriauju mažiau. Dabar savanorystei skiriu apie 3-4 valandas per savaitę.
– Kas labiausiai įsiminė iš savanoriškos veiklos?
– Labiausiai įsiminė mano dvi pirmosios savaitės, savanoriaujant Druskininkų visuomenės sveikatos biure, kadangi tada pirmą kartą „paragavau“ savanorystės. Tuo metu man teko savanoriauti vasaros stovykloje, bendrauti su vaikais, jiems kurti ir pristatyti žaidimus, fotografuoti bei padėti vadovėms.
– Ką Tau, kaip asmenybei, duoda savanoriavimas?
– Asmeniškai man savanorystė duodą labai daug gyvenimo patirties, suteikia labai didelį džiaugsmą, kad galiu kažkam padėti, padeda išlipti iš savo komforto zonos ir į viską pasižiūrėti iš visai kitos pusės.
– Ar paskatintum savo draugus eiti savanoriauti? Kodėl verta tai daryti?
– Tikrai paskatinčiau eiti savanoriauti kiekvieną, nes tai padeda atsirinkti dalykus, kurie patinka, labai daug išmoko, praplečia draugų ir pažįstamų ratą, padeda pažinti save ir atrasti visiškai neįsivaizduojamose srityse.
– Koks Tavo hobis, kaip leidi laisvalaikį? Ar jam lieka laiko po savanorystės?
– Laisvalaikiu labai mėgstu leisti laiką su draugėmis ir piešti. Šiuos pomėgius kartais tekdavo apleisti, nes savanoriauti kartais tekdavo ir savaitgaliais. Dabar savo pomėgiams stengiuosi skirti savo savaitgalius arba atostogas.
– Kokie Tavo ateities planai, kokią profesiją ketini pasirinkti? Ar savanorystė turės įtakos Tavo profesijos pasirinkimui?
– Kol kas dar nesu apsisprendusi, kokią profesiją norėčiau pasirinkti ateityje, bet manau, kad savanorystė man duoda labai puikią progą išbandyti save įvairiose srityse. Galiu išmėginti daug naujų dalykų, geriau suprasti, ko gyvenime noriu. Manau, kad būtent per savanorystę ir atrasiu savo profesiją.
Jaunimo savanorystė yra viena iš prioritetinių Druskininkų
savivaldybės jaunimo politikos įgyvendinimo sričių
Korina Balkuvienė, Druskininkų savivaldybės vyriausioji specialistė, Jaunimo reikalų koordinatorė: „Savanorystė – viena iš Druskininkų savivaldybėje įgyvendinamų jaunimo užimtumo sričių. Dalyvaudami savanoriškoje veikloje, jaunuoliai atlieka visuomenei naudingą darbą, įsitraukia į mūsų bendruomenės problemų sprendimą. Savanorystė – tai ne tik prasmingai praleistas laikas, bet ir asmeninio tobulėjimo procesas, kurio metu yra ugdomi socialiniai įgūdžiai, įgyjamos asmeninės kompetencijos. Tokiu būdu jaunimo savanorystė įgauna naują prasmę ir tampa ne vien geru darbu, bet ir neformaliojo ugdymo įrankiu.
Jaunimo savanorystė yra viena iš prioritetinių Druskininkų savivaldybės jaunimo politikos įgyvendinimo sričių. Jaunimo savanorystės skatinimas, kaip viena iš jaunimo užimtumo priemonių, buvo įtrauktas į 2023-2025 m. Druskininkų savivaldybės strateginį veiklos planą. Šios priemonės atsiradimas savivaldybės planavimo dokumentuose užtikrina tvarų požiūrį ir nuoseklų jaunimo savanorystės plėtojimą.
Druskininkų savivaldybėje įgyvendinama Jaunimo savanoriška tarnyba – tai intensyvi 6 mėn. trukmės savanorystės programa, skirta jauniems žmonėms (14-29 metų). Pagrindiniai programos tikslai yra nukreipti į jaunuolių bendrųjų kompetencijų ugdymą. Šiuo metu Druskininkų savivaldybėje veikia 9 akredituotos, programoje dalyvaujančius savanorius priimančios, organizacijos, o už sklandų programos įgyvendinimą savivaldybėje atsakinga akredituota, savanorišką veiklą organizuojanti organizacija – asociacija „Padėkime vaikams“.
2022 m. Jaunimo savanoriškos tarnybos programą baigė 7 savanoriai, 4 iš jų buvo finansuoti savivaldybės biudžeto lėšomis. 2023 m. tikslai gerokai ambicingesni – Jaunimo savanoriškos tarnybos programos įgyvendinimui iš savivaldybės biudžeto skirta 5 tūkst. eurų. Planuojama, kad 2023 m. savivaldybės biudžeto lėšomis jaunimo savanoriškos tarnybos programą baigs 13 savanorių.“
Druskininkų savivaldybėje plečiamos tarptautinės savanorystės galimybės. 2022 m. pabaigoje Druskininkų jaunimo užimtumo centras gavo „Europos solidarumo korpuso“ kokybės ženklą, kuriuo patvirtinama, kad korpuso veikloje dalyvaujanti organizacija gali sudaryti būtinas sąlygas jaunuoliams dalyvauti solidarumo veikloje. Kokybės ženklas leidžia jo turėtojoms teikti paraišką dėl finansavimo supaprastintu būdu. „Europos solidarumo korpuso“ tarptautine savanorystės galimybe gali pasinaudoti 18-30 metų asmenys. Kokybės ženklas galios iki 2027 m. pabaigos.
Druskininkų jaunimo savanorystė neapsiriboja šiomis programomis. Galima pasidžiaugti gausiu būriu jaunų druskininkiečių, kurie aktyviai dalyvauja trumpalaikėje savanorystėje, atlikdami ją įvairiuose renginiuose, šventėse, projektuose ar akcijose. Vis dėlto tarp jaunimo viena iš populiariausių savanorystės formų išlieka neformali ilgalaikė savanorystė. Dažniausiai jaunimas renkasi savanoriauti vaikų dienos centruose ar kitoje socialinėje veikloje. Tokios savanoriškos veiklos padeda stiprėti visai Druskininkų bendruomenei.
Parengė Laimutis Genys