Asmeninė pagalba neįgaliųjų gyvenimui suteikia daugiau spalvų

Praėjusį rudenį Druskininkų savivaldybėje pradėta teikti asmeninė pagalba neįgaliesiems – pasiteisino. Penkiolika neįgaliųjų, gavusių šią paslaugą, ir jų artimieji liko ja labai patenkinti – padidėjo neįgaliųjų savarankiškumas, pagerėjo jų gyvenimo kokybė. Tai – neįkainojama nauda negalią turintiems druskininkiečiams, didžiulė pagalba neįgaliųjų šeimų nariams ir artimiesiems. Gera žinia – ši paslauga bus teikiama ir šiemet, taip pat plėsis jos apimtys.

Druskininkietis A. Lankelis jau antrus metus džiaugiasi asmeninės asistentės G. Radzevičienės pagalba/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Asmeninės pagalbos tikslas – suteikti neįgaliajam individualią pagalbą namuose ir viešoje aplinkoje, kuri padėtų jam gyventi savarankiškai. Teikiant pagalbą, atsižvelgiama į individualius asmens poreikius. Tokią pagalbą gali gauti neįgalūs asmenys, kuriems nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis.

Paslauga pasiteisino – pagerėjo neįgaliųjų gyvenimo kokybė

Kaip teigė Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Asta Lukšienė, teikti tokią paslaugą atsirado galimybė, kai buvo priimtas Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pakeitimas ir jo lydimieji teisės aktai.

Šią paslaugą, laimėjusi fizinių ir juridinių asmenų, teiksiančių asmeninę pagalbą Druskininkų savivaldybėje konkursą, teikia Sutrikusio intelekto žmonių bendrija „Druskininkų viltis“.

A. Lukšienė sakė, kad paslauga, neabejotinai, pasiteisino – padedant asmeniniams asistentams, pagerėjo neįgaliųjų gyvenimo kokybė, taip pat jų fizinė ir psichinė sveikata.

Iki šiol paslaugas penkiolikai neįgaliųjų teikė trys asmeniniai asistentai, dabar, gavus valstybės biudžeto finansavimą 2022 metams, planuojama pasitelkti dar vieną asmeninį asistentą ir padidinti paslaugos gavėjų skaičių iki dvidešimties.

Pasidomėjus, kaip galima gauti asmeninę pagalbą, A. Lukšienė informavo, kad prašymai priimami ir konsultacijos teikiamos Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje.

Po to socialinis darbuotojas, užpildydamas asmeninės pagalbos poreikio vertinimo klausimyną, įvertina asmeninės pagalbos asmeniui poreikį ir pateikia motyvuotą rekomendaciją dėl asmeninės pagalbos tikslingumo (netikslingumo).

„Atsižvelgiant į socialinio darbuotojo pateiktas rekomendacijas, priimamas sprendimas, kiek valandų per mėnesį ir kokiose veiklose (asmens higiena, mityba, judėjimas/mobilumas ar socialiniai santykiai ir aplinka) konkrečiam neįgaliajam reikia teikti pagalbą. Toliau pagalbos teikimą organizuoja asociacija „Druskininkų viltis“.

Mokėjimui taikoma lanksti lengvatų sistema

„Paslauga iš dalies mokama, patvirtintas asmeninės pagalbos valandinis įkainis – 8 eurai, tačiau kiek reikia mokėti konkrečiu atveju, nustatoma vertinant asmens finansines galimybes. Vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, asmens mokėjimo už asmeninę pagalbą dydis negali viršyti 20 procentų asmeninės pagalbos teikimo išlaidų dydžio ir negali būti didesnis negu 20 procentų asmens pajamų, nustatytų ir apskaičiuojamų, vadovaujantis Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 30 straipsniu. Svarbu yra tai, kad asmeniui, kurio pajamos yra mažesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų dydžiai (šiuo metu 258 eurai), asmeninė pagalba teikiama nemokamai. Be to, savivaldybės administracijos direktorius turi teisę priimti sprendimą atleisti konkrečiam laikotarpiui arba nuolat neįgalų asmenį nuo mokėjimo už asmeninę pagalbą tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, kai asmuo dėl sveikatos būklės nuolat patiria dideles finansines išlaidas (pateikus išlaidas pagrindžiančius dokumentus) ar kai asmuo dėl savo sveikatos būklės nesuvokia jam nustatyto mokesčio ir neturi artimųjų, kurie galėtų už jį mokėti, arba kai asmuo dėl sunkios materialinės padėties neturi galimybės mokėti nustatyto mokesčio (socialinio darbuotojo, nustatančio asmeninės pagalbos poreikį siūlymu)“, – sakė A. Lukšienė.

Planuose – keturi asistentai

Bendrijos „Druskininkų viltis“ vadovė Loreta Sadauskienė sakė, kad visi asmeniniai asistentai turi teisės aktuose nustatytą kvalifikaciją. „Iki Naujųjų metų turėjome tris asistentus. Kadangi susidomėjimas šia paslauga didėja, planuojame priimti ketvirtą asmeninį asistentą“, – informavo L. Sadauskienė.

Pasidomėjus, kiek valandų per savaitę paslaugos teikiamos neįgaliesiems, ji teigė, kad valandų skaičius labai skirtingas: „Daugiausia vienas asmuo gauna 56 paslaugos valandas per mėnesį, yra 40, 32, 24, 16 val. Viskas priklauso nuo to, kaip pageidauja asmuo, kokios apimties pagalba jam reikalinga. Žinoma, ir mokesčio dydis priklauso nuo valandų kiekio.“

Pasak L. Sadauskienės, akivaizdžiai matomi asmeninių asistentų veiklos rezultatai – kai kurie neįgalieji, sulaukę asmeninio asistento pagalbos, išmoko naujų dalykų, padidėjo jų savarankiškumas, pagerėjo fizinė ir emocinė būklė: „Vienas iš pavyzdžių – Rūtelė. Padedant asmeniniam asistentui, ji išmoko disponuoti savo finansais, pasigaminti maistą, apsipirkti ir šiuo metu puikiai sugeba gyventi viena. Rūta tapo savarankiškesnė ir mes tuo labai džiaugiamės.“

Džiaugiasi neįgalieji, jų tėvai ir asistentai

Asmeninio asistento pagalba besinaudojanti Rūta Jurkonytė „Mano Druskininkams“ pasakojo apie tai, kokią naudą jai davė ir duoda ši paslauga.

„Asistentė man padeda dar nuo praėjusio rudens. Mes kartu einame pasivaikščioti, kartu apsiperkame, ji išmokė mane išsigryninti pinigus, su asistente daug smagiau ir saugiau. Labai vertinu mūsų bendravimą. Kai užeina liūdesys, pasipasakoju jai savo rūpesčius ir problemas. Tai man padeda nusiraminti ir gerai jaustis. Manau, kad tai yra gera paslauga, man ji labai naudinga, suteikia gyvenimui daugiau spalvų“, – pasakojo Rūta.

Šia paslauga džiaugiasi ir 27-erių metų neįgalų sūnų auginanti druskininkietė Lina Grigienė. Ji pasakojo, jog bendravimas su asmeniniu asistentu pastebimai pagerina sūnaus psichinę ir fizinę sveikatą, akivaizdžiai stiprėja jo socialiniai įgūdžiai.

„Atsiradus asmeninei asistentei, sūnus pradėjo daugiau bendrauti. Iki tol jis visai nekalbėjo, o dabar pradėjo leisti tam tikrus garsus, rodyti emocijas. Su asmenine asistente jis vaikšto po mišką, kartu sportuoja, eina į parduotuvę. Kai jie kartu, sūnus būna patenkintas, šypsosi. Jam labai svarbus bendravimas su asistente, laukia jos, o su mumis jis niekur nenorėdavo eiti. Kai yra svetimas žmogus, tai jam atsiranda tam tikra pareiga. Asistentės buvimas jį paskatina būti aktyvesniu. Mes esame labai patenkinti šia paslauga“, – sakė L. Grigienė.

Antrus metus asmenine asistente dirbanti Gražina Radzevičienė pasidalijo mintimis, kad asmeninių asistentų teikiama pagalba duoda teigiamų rezultatų.

„Mes padedame neįgaliesiems atlikti tam tikras funkcijas namuose ir viešojoje aplinkoje, skatindami jų savarankiškumą: lydime į sveikatos priežiūros ir kitas įstaigas, leidžiame kartu laisvalaikį, bendraujame, teikiame pagalbą maitinantis, judant, atliekame kitas funkcijas pagal individualų neįgaliojo poreikį. Labiausiai džiugina, kad gali žmogui padėti, kad jam gera, kad jis įgyja daugiau savarankiškumo, sustiprėja fiziškai, psichologiškai, tada pakeli nuotaiką ir sau, ir jam, smagu, kai matai progresą. Šis darbas turi prasmę, jaučiu pasitenkinimą, esu patenkinta darbu, jaučiuosi reikalinga“, –sakė G. Radzevičienė.

Svarbi informacija apie asmeninio asistento paslaugą

Kam teikiama asmeninio asistento pagalba?

Asmeninė pagalba teikiama Druskininkų savivaldybėje deklaruotiems ir (ar) faktiškai gyvenantiems asmenims, kuriems Lietuvos Respublikos neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo nustatyta tvarka nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis ir kurių funkcijos, veikla, dalyvumas dėl negalios yra visiškai arba iš dalies apriboti (negali savarankiškai orientuotis, judėti, dirbti, kurti ir (ar) tvarkyti asmeninio ir socialinio gyvenimo) ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba.

Prioritetą gauti asmeninę pagalbą turi asmenys, kurie mokosi pagal formaliojo švietimo programas, dirba arba ieško darbo, naudodamiesi Užimtumo tarnybos prie Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar kitų organizacijų teikiamomis pagalbos įsidarbinant paslaugomis arba gyvena vieni.

Asmeninės pagalbos poreikis vertinamas individualiai ir nustatomas vieneriems metams pagal socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytą tvarką.

Kokią pagalbą teikia asmeninis asistentas?

Asmeninis asistentas, atsižvelgdamas į konkretaus asmens poreikius, asmens galimybes:

1. Teikia asmeniui pagalbą namuose ir viešojoje aplinkoje, skatindamas jo savarankiškumą, būtiną kasdieniame gyvenime.

2. Teikia asmeniui individualią diskretišką pagalbą, susijusią su asmens higiena (padeda apsirengti, nusiprausti, nusimaudyti, pasinaudoti tualetu ir kt.).

3. Lydi asmenį į sveikatos priežiūros ir (ar) kitas valstybės ir (ar) savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, užimtumo įstaigas, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą ir kita, teikia pagalbą judant įvairiais paviršiais ir kita.

4. Teikia asmeniui pagalbą maitinimosi procese (paruošia stalo įrankius, padeda juos pakelti ir palaikyti valgymo metu, planuoti mitybą ir kita).

5. Teikia asmeniui individualią pagalbą, padedančią adekvačiai reaguoti į jį supančią aplinką, užmegzti ir palaikyti su ja socialinius santykius (bendrauti, kalbėti, orientuotis laike ir aplinkoje, laikytis dienos režimo, ugdytis savivoką, gebėjimą disponuoti finansiniais ištekliais, tinkamai vartoti vaistus, būti socialiai aktyviam, organizuoti poilsį, laisvalaikį ir kita).

Kokios pagalbos neteikia asmeninis asistentas?

Asmeninis asistentas neteikia pagalbos, susijusios su mokymo, sveikatos priežiūros ar nepilnamečio asmens priežiūros procesu (pavyzdžiui, neatlieka už asmenį buities ir namų ruošos darbų, nevykdo slaugytojo ar slaugytojo padėjėjo, pagalbos priimant kasdienius sprendimus, mokytojo padėjėjo funkcijų ir kita).

Kiek mokėti už asmeninę pagalbą?

Jei neįgaliojo pajamos yra mažesnės negu 2 valstybės remiamų pajamų dydžiai (258 Eur), asmeninė pagalba teikiama nemokamai. Kitais atvejais mokėjimas priklauso nuo pajamų:

asmens, kurio pajamos yra 2 VRP dydžiai arba didesnės už 2 VRP dydžius (258 Eur), bet mažesnės už 3 VRP dydžius (387 Eur), mokėjimo dydis neturi viršyti 5 procentų asmens pajamų;

asmens, kurio pajamos yra 3 VRP dydžiai arba didesnės už 3 VRP dydžius (387 Eur), bet mažesnės už 4 VRP dydžius (516 Eur), mokėjimo dydis neturi viršyti 10 procentų asmens pajamų;

asmens, kurio pajamos yra 4 VRP dydžiai arba didesnės už 4 VRP dydžius (516 Eur), bet mažesnės už 5 VRP dydžius (645 Eur), mokėjimo dydis neturi viršyti 15 procentų asmens pajamų;

asmens, kurio pajamos yra 5 VRP dydžiai arba didesnės už 5 VRP dydžius, mokėjimo dydis neturi viršyti 20 procentų asmens pajamų.

Kur kreiptis dėl asmeninės pagalbos?

Prašymai priimami ir konsultacijos teikiamos Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, Vasario 16-osios g.7, Druskininkai, el. p. asta.luksiene@druskininkai.lt arba el. p. daiva.skripkiunaite@druskininkai.lt, tel. (8 313) 52543.

Kokius dokumentus pateikti?

Asmuo, pageidaujantis gauti asmeninę pagalbą, ar jo tėvai, įtėviai ar globėjai (rūpintojai), ar vaikai (įvaikiai), ar asmens įgaliotas atstovas pateikia:

1. Nustatytos formos prašymą-paraišką dėl asmeninės pagalbos.

2. Asmens negalią patvirtinantį dokumentą ar jo kopiją: Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą Neįgaliojo pažymėjimą ar Neįgalumo lygio pažymą, ar Darbingumo lygio pažymą, ar Specialiųjų poreikių lygio pažymą.

3. Dokumentus, pažymas arba jų kopijas, patvirtinančius asmens gaunamas pajamas (netaikoma, jei asmuo ar asmens atstovas prašyme-paraiškoje pažymi, kad sutinka apmokėti visą sumą, lygią asmeniui savivaldybės vykdomosios institucijos nustatytam mokėjimo už asmeninę pagalbą dydžiui).

4. Dokumentus ar jų kopijas ir (ar) kitą informaciją, pagrindžiančius prioriteto suteikimą (pavyzdžiui, moksleivio ar studento pažymėjimo kopiją, darbdavio pažymą, dokumentą ar pažymą, kad yra registruotas Užimtumo tarnyboje, ir pan.);

5. Dokumentus, patvirtinančius asmens atstovavimo pagrindą, ar jų kopijas (pavyzdžiui, gimimo liudijimą, teismo sprendimą (nutartį), įgaliojimą, asmens ar asmens atstovo raštišką sutikimą, kad asmeninės pagalbos gavimo klausimais asmeniui gali atstovauti kitas asmuo (nurodomas atstovaujamo ir atstovaujančio asmens vardas, pavardė, gimimo data) ir pan.) (taikoma, jei kreipiasi asmens atstovas).

Violeta Grigorienė, Druskininkų savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja:

 „Džiaugiamės, kad Druskininkų savivaldybėje gyvenantiems neįgaliesiems praėjusiais metais pradėta teikti asmeninė pagalba puikiai pasiteisino. Šiais metais paslauga bus tęsiama, dar daugiau neįgalių druskininkiečių galės turėti asmeninius asistentus ir džiaugtis pagerėjusia gyvenimo kokybe. Todėl drąsiai kviečiu neįgaliuosius ar jų artimuosius kreiptis į Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių.“