Atsisakius popierinių gimimo, mirties ir santuokos liudijimų, gyventojų laukia kelios naujovės
Nuo sausio 1 dienos įsigaliojus naujoms įstatymo nuostatoms, popieriniai gimimo, santuokos sudarymo ar nutraukimo, mirties, vardo, pavardės, tautybės keitimo liudijimai neišduodami, tačiau gyventojai dėl to nepatogumų pajusti neturėtų. Kaip teigė Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramutė Juonienė, gyventojų laukia kelios naujovės, tačiau iš esmės naujoji tvarka gyventojams padės išvengti papildomo popierizmo, nes nuo šiol visus duomenis Gyventojų registrui elektroniniu būdu pateiks atitinkamos institucijos. „Pavyzdžiui, vaiko gimimas bus registruojamas pagal civilinei metrikacijai sveikatos priežiūros įstaigų pateiktus dokumentus. Tačiau tėvai turės pateikti prašymą dėl vaiko gimimo įregistravimo ir vardo bei pavardės suteikimo. Prašymą galima pateikti elektroniniu būdu, prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų portalo. Žinoma, išlieka galimybė suteikti vaikui vardą, atvykus į civilinės metrikacijos įstaigą asmeniškai, tačiau elektroninės paslaugos leidžia sutaupyti laiko, pateikti prašymą gyventojams patogiausiu metu“, – sakė R. Juonienė.
Santuoką nutraukus teisme, visus duomenis civilinei metrikacijai perduos teismas. Teismui paskelbus apie santuokos nutraukimą ir įsiteisėjus minėtam sprendimui, asmenims nebereikės gaišti laiko ir vykti pasiimti santuokos nutraukimo liudijimo į civilinės metrikacijos skyrių.
Juonienė atkreipė dėmesį, kad daugiausia naujovių laukia asmenų, kuriems teks laidoti savo artimuosius. Iki šiol svarbiausias dokumentas, organizuojant laidotuves, buvo civilinės metrikacijos išduotas mirties liudijimas. Šį dokumentą reikėdavo pateikti laidotuvių paslaugas teikiančioms bendrovėms, dvasininkams, kapinių administratoriams, krematoriumų darbuotojams bei Socialinės paramos skyriaus specialistams, norint gauti pašalpą. Nuo 2017 m. sausio 1-osios svarbiausiu dokumentu, organizuojant laidotuves, yra popierinis medicininis mirties liudijimas, kurį išduos sveikatos priežiūros įstaiga (ligoninė, slaugos namai, poliklinika, Valstybinė teismo medicinos tarnyba).
Kaip informavo Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Marytė Sasnauskaitė, artimiesiems, norintiems gauti laidojimo pašalpą iš savivaldybės dėl artimo mirties, nereikia pateikti jokių papildomų dokumentų. Apie žmogaus mirtį savivaldybės duomenis gauna iš Gyventojų registro. Jeigu artimieji norės laidojimo pašalpą gauti mirties dieną ir duomenų apie mirtį nebus Gyventojų registre, tuomet Socialinės paramos skyriui gali tekti pateikti sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininį mirties liudijimą.
Nors popierinių liudijimų nebeliko, tačiau gyventojams yra sudarytos galimybės gauti civilinės būklės akto įrašą liudijančius išrašus.
Atkreipiame dėmesį, kad vis daugiau savivaldybės teikiamų paslaugų yra perkeliama į elektroninę erdvę. Todėl kviečiame gyventojus taupyti savo laiką ir naudotis jų patogumui sukurtomis el. paslaugomis. Gyventojai, norintys išmokti naudotis el. paslaugomis, gali užsukti į Druskininkų savivaldybės pastatą esantį Vasario 16-osios g. 7, kur specialistai patars ir pamokys kaip elektroninėje erdvėje užpildyti reikiamus prašymus.
Kilus klausimams, gyventojai gali kreiptis į Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Ramutę Juonienę tel. (8 313) 537 56 arba į Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoją Marytę Sasnauskaitę tel. (8 313) 53708 ir el. paštu: parama@druskininkai.lt.
Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informaciją