Kelionė į tarpukario Kauną: konferencija ir ekskursija
Gruodžio 6 dieną „Ryto“ gimnazijoje organizuota tradicinė mokinių istorijos konferencija. Šių metų tema „Kaunas – laikinoji Lietuvos sostinė“. Temos pasirinkimą lėmė LR Seimo sprendimas paskelbti 2019 metus „Laikinosios sostinės atminimo metais“.
Konferencijos įspūdžius dar labiau sustiprino ekskursija į Kauną, aplankyta ten esanti istorinė Prezidentūra, kiti objektai/„Ryto“ gimnazijos archyvo nuotrauka
1919-1939 metai – labai svarbus Lietuvos istorijos laikotarpis. Kaunas tapo laikinąja sostine ir svarbiausiu Lietuvos miestu. Jis du dešimtmečius atliko Lietuvos valstybės įtvirtinimo funkcijas, jame formavosi moderniosios Lietuvos istorijos, lietuvių kalbos, kultūros, mokslo, paveldo tradicijos. Konferencijoje mokinių istorinių įžvalgų temos buvo pasirinktos, atsižvelgiant į tai: „Kaunas iki tampant tikrąja sostine“ (Rytis Bozys, 3a klasė, mokytojas Juozas Dailydė), „Politinis gyvenimas tarpukario sostinėje“ (Eivilė Čakaitė, 4a klasė, mokytoja Ramunė Sadauskienė), „Ekonominis miesto pulsas“ (Pijus Domantas Valentukevičius, 3a klasė, mokytoja Danutė Platūkienė), „Architektūrinis Kauno veidas tarpukariu“ (Gabija Januškaitė, 2a klasė, mokytoja Eglė Aurylienė), „Laikinosios sostinės kultūrinis gyvenimas“ (Viktorija Pravednaja ir Evija Buraitė, 4a klasė, mokytoja Ramunė Sadauskienė).
Konferencija pasidžiaugė ir mokiniai, ir mokytojai. G. Januškaitė sakė, kad ją išsamūs, vaizdingi, nuoseklūs pranešimai nukėlė į tarpukario Kauną, o įdomūs, intriguojantys faktai ilgai išliks atmintyje. Visiems buvo įdomu išgirsti, kaip jaunas šiuolaikinis žmogus vertina tą metą.
Rengiant pranešimus ir apipavidalinant visą renginį (programėlės, nuotraukos, salės papuošimas), gražiai bendradarbiavo mokiniai ir mokytojai.
Gimnazijoje organizuota tradicinė mokinių istorijos konferencija, kurios tema „Kaunas – laikinoji Lietuvos sostinė“/„Ryto“ gimnazijos archyvo nuotrauka
Visus konferencijos įspūdžius dar labiau sustiprino ekskursija į Kauną, kuriame pranešimų temas buvo galima susieti su praktika. Į ekskursiją išvažiavome gruodžio 13 dieną – penktadienį. Suplanavome aplankyti žymiausius tarpukario objektus. Pirmiausia pravėrėme istorinės Kauno prezidentūros duris. Ten pamatėme įdomią praėjusio amžiaus žymiausių Lietuvos įvykių parodą. Aplankėme atkurtus prezidentūros kambarius, prezidento darbo kabinetą ir sužinojome įdomių faktų iš to laiko valstybės vadovų gyvenimo.
Leidomės į ekskursiją per senamiestį, Laisvės alėją ir Žaliakalnį. Nors ir pūtė žvarbus vėjas, bet visus suplanuotus objektus pamatėme, o daugelis iš jų buvo ir aplankyti: senasis centrinis paštas, buvusios taupomosios kasos namai (dabartinis savivaldybės pastatas), Lietuvos banko rūmai, Metropolio viešbutis, Kauno valstybinis muzikinis teatras, buvę ,,Pieno centro“ bendrovės rūmai, Karo muziejaus sodelis. Į Žaliakalnį pakilome senuoju technikos stebuklu – funikulieriumi, miesto panorama grožėjomės nuo Kristaus Prisikėlimo bazilikos stogo. Tai – įspūdingiausi Kauno modernistinės architektūros pavyzdžiai. Na, o Kauno įgulos karininkų ramovė daugeliui iš mūsų buvo tikras netikėtumas: unikalios salės, baldai, netgi parketas, žiemos sodelis ir išsaugotų paveikslų bei daiktų istorijos įsiminė visiems.
Jau sutemus, pasigrožėjome šventiškai pasipuošusiu Kauno senamiesčiu ir, žinoma, Kalėdų eglute. Puiki nuotaika, kalėdinė muzika, meduolių ir karšto šokolado kvapas ir daug gražių nuotraukų Rotušės aikštėje. Taip užbaigėme savo kelionę po Kauną – laikinąją Lietuvos tarpukario sostinę.
Eglė Aurylienė, Ramunė Sadauskienė
„Ryto“ gimnazijos istorijos mokytojos