„Atgimimo“ mokyklai – 80 metų
Šį rudenį Druskininkų „Atgimimo“ mokykla paminėjo 80-ies metų jubiliejų. Savaitę prieš šventinius renginius organizuotos pamokos, kurias vedė buvę mokyklos mokiniai, o visa mokyklos bendruomenė garbingai sukakčiai pradėjo ruoštis gerokai anksčiau. Mokiniai ėmė interviu iš šią mokyklą baigusių ir joje dirbančių mokytojų, mokyklos muziejuje bei skaitykloje rinko informaciją apie mokyklos istoriją ir ją pavaizdavo „Laiko juostoje“.
Renginio akimirkas įamžino Robertas Kisielius
Mokykloje šiuo metu eksponuojama ir pirmos laidos abituriento Antano Sadecko fotografijų paroda.
O praėjusį penktadienį surengta „Atgimimo“ mokyklos 80-mečio šventė prasidėjo Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje šv. Mišiomis, kurias laikė buvęs „Atgimimo“ mokyklos mokinys, Vilniaus arkikatedros bazilikos kunigas Virginijus Česnulevičius, švenčiantis kunigystės 30-ies metų sukaktį.
Popietę svečiai, buvę mokytojai, mokiniai ir mokyklos bendruomenė rinkosi „Atgimimo“ mokyklos aktų salėje. Į renginį atvyko LR Seimo narys Linas Urmanavičius, Druskininkų savivaldybės vicemerė Diana Brown, Druskininkų savivaldybės švietimo skyriaus vedėja Jurgita Naruckienė ir šio skyriaus vyriausioji specialistė Lina Černiauskienė, Kovo 11-osios Akto signatarai Laima Liucija Andrikienė, Arūnas Degutis, Europos komisijos ekspertas sveikatos klausimais Juozas Galdikas, Vilniaus šv. vyskupo Stanislovo ir šv. Vladislovo arkikatedros bazilikos kunigas V. Česnulevičius, ilgamečiai mokyklos direktoriai Danutė Časienė ir Stasys Papartis, švietimo įstaigų vadovai, VĮ „Po vienu stogu“ direktorė Rima Bocisienė, mokytojų senjorų klubas „Bičiuliai“ ir jo vadovė Rita Mikalčienė, mokyklos tarybos nariai, mokytojai, tėvai, mokiniai.
Su mokyklos gimtadieniu ekrane visus pasveikino buvusi mokytoja Regina Gvazdaitienė, pirmos laidos abiturientas Antanas Sadeckas, buvę ir esami mokyklos mokytojai bei mokiniai.
Šventę pradėjo laikinai mokyklos direktorės pareigas einanti Lina Bagdanavičienė: „Su bendruomene, kuri turi savo istoriją, savo vertybes, yra labai atsakinga būti. Nuoširdžiai sveikinu visus, prisidėjusius prie šios mokyklos istorijos rašymo. Šiandien čia susitinka istorija – praeitis ir dabartis.“
Renginio akimirkas įamžino Robertas Kisielius
Druskininkų savivaldybės vicemerė D. Brown pasidžiaugė prasidėjusiu mokyklos erdvių atnaujinimu ir žmonėmis, kuriems ši mokykla – ne prisiminimai, o gyvenimas. Ji perskaitė ir Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko sveikinimą.
Sveikinimo žodžius tarė LR seimo narys Linas Urmanavičius, švietimo skyriaus vedėja J. Naruckienė, kunigas V. Česnulevičius, 27 laidos abiturientė L. L. Andrikienė.
Buvęs mokyklos direktorius Stasys Papartis papasakojo, kaip mokyklos vardas „Atgimimas“ įprasmino to meto mokyklos bendruomenės, 1989 m. iškėlusios trispalvę, aktyviai dalyvavusios persitvarkymo mitinguose, Sausio 13-osios, Kovo 11-osios įvykiuose, minčių, jausmų ir idėjų sankaupą. Buvusi mokyklos direktorė D. Časienė padėkojo už gražias idėjas bei įdomias veiklas, prisiminė pasiaukojamą mokytojų darbą, tarptautinius projektus, ugdžiusius mokinių pasitikėjimą. Ji pabrėžė, kad mokykla turi sielą, prie jos galima prisiliesti švariomis rankomis ir tyra širdimi.
57 laidos mokinys Ovidijus Miniauskas atliko ariją iš operetės „Cirko princesė“.
Mokiniai svečiams įteikė simbolines dovanėles – knygos skirtukus su sėklytėmis ir gėlių daigelius.
Pakilią šventinę nuotaiką renginyje sukūrė Ronatos Balkaitienės mokinių Augustės, Arijaus, Izabelės ir Sofijos atliekamos dainos, Valės Šmitienės šokių kolektyvo „Druskutis“ nuotaikingi šokiai, 4-ų klasių mokinių ir mokyklos mokytojų šokis, visų kartu sudainuota mokyklos daina ir šventės vedėjas – 53 laidos abiturientas Donatas Lazauskas.
Laikinai „Atgimimo“ mokyklai vadovaujanti L. Bagdanavičienė už nuolatinę pagalbą padėkojo mokyklos steigėjui – Druskininkų savivaldybei.
Esu dėkingas Druskininkų mokyklai
Antanas Sadeckas, Druskininkų vidurinės mokyklos I laidos abiturientas, keliautojas, publicistas, rašytojas: „Prisimenu Druskininkų mokyklą – tai buvo dviejų aukštų, silikatinių plytų pailgas pastatas, vadinamajame Pieskų rajone, netoli pliažo, į Nemuno pusę. Viskas mokykloje buvo labai kuklu, pokario metai, mokyklos kūrimosi laikas. Prisimindamas to laikotarpio mokyklos atmosferą, nepasakyčiau, kad ideologiškai buvome spaudžiami. Nežinau, kas tai lėmė, bet Druskininkų mokykloje atmosfera buvo kitokia nei Leipalingyje ir Kapčiamiestyje. Mokyklos direktorius Domininkas Viščinis buvo sumanus, tarsi mūsų globėjas, rūpestingai saugojo mokinius nuo kokių nors susibūrimų, stengėsi kurti ramybę. Nors vėliau buvo ir areštų, ir lagerių. Prieš tai mokiausi Leipalingyje, iš ten buvau pašalintas už antisovietinę veiklą. Tokia buvo oficiali pašalinimo priežastis, apie tai sužinojau vėliau, perskaitęs Juozo Kuckailio knygą „Dzūkai 2“. Druskininkų mokyklos vadovybė mane priėmė į mokyklą, šiek tiek rizikuodama, tai – D. Viščinio nuopelnas. Prisimenu, kad Druskininkų mokykloje dirbo puikūs mokytojai, kurie buvo mokslus baigę tarpukario Lietuvoje, auklėti Nepriklausomos Lietuvos dvasia.
Mes, mokiniai, gyvenome partizaninio judėjimo, partizaninių aukų, jų išniekinimo laikotarpio aplinkoje, tam tikro patriotinio pakilimo, laisvės troškulio metais. Buvau viso to laikotarpio gyvenimo dalyvis, ne vien mokykloje, ta dvasia sklido kaimuose, kur gyvenau pas tėvus.
Mokykloje aktyviai dalyvavau įvairių būrelių veikloje, o ypač man svarbus buvo Dramos būrelis. Kai buvau KGB naguose Varėnoje, tai tardytojas prisiminė, kad aš vaidinau Olegą Koševojų. Gal tai šiek tiek padėjo man anksčiau išeiti iš KGB skyriaus, gal kiek mažiau gavau į kailį?
Druskininkų mokykla išugdė nemažai patriotų, žinomų žmonių. Štai, Druskininkų mokyklos antros laidos abiturientas Vaclovas Subačius buvo Norilsko sukilimo organizatorius, ten ir žuvęs. Jis – partizano sūnus, kartu su juo gyvenau trejus metus. Jis – Druskininkų mokyklos herojus. Mokykloje mes bendraudavome nedidelėmis grupelėmis, tačiau apie tą bendravimą nenoriu kalbėti, kad neįžeisčiau kai kurių žmonių palikuonių, nes tą laikotarpį nelengva suprasti.
Druskininkų mokykla man suteikė sąlygas toliau mokytis, baigti vidurinę mokyklą, gauti brandos atestatą ir mokytis aukštojoje mokykloje. Už tai esu dėkingas direktoriui ir pedagogams. Džiaugiuosi, kad prasmingas bendravimas su buvusia mokykla tęsiasi iki šiol.“
Jūratė Šalengienė,
„Atgimimo“ mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja