Karšta joga – ir Druskininkuose
Druskininkuose netrūksta galimybių aktyviai praleisti laisvalaikį, rinktis užsiėmimus, naudingus, puoselėjant sveiką gyvenseną ir stiprinant sveikatą.
Nuo rugsėjo Druskininkuose yra galimybė lankyti ir karštos jogos užsiėmimus. Modernia įranga specialioje erdvėje sukuriamas efektyvioms karštos jogos pamokoms reikalingas mikroklimatas: 37 laipsnių oro temperatūra, 40-50 proc. drėgmė, malonūs aromatai ir raminanti muzika. Jauku, švaru ir saugu.
Jogos mokytoja, asmenybės lavinimo trenerė, karštos jogos užsiėmimus vedanti jogos studijos „Mudra“ vadovė Neringa Ledžiūtė sako, kad karštos jogos siekiamybė – būti sveikam ir išlikti jaunam. Ji savo gyvenimą jogai atvėrė prieš aštuoniolika metų ir atvirai dalinasi savo patirtimi su norinčiaisiais pažinti jogą. Veda kursus, mokymus, seminarus, supažindindama su jogos filosofija ir dvasinėmis, asmenybę lavinančiomis (ar transformuojančiomis) praktikomis.
Į Druskininkus gyventi Neringa atvyko prieš keletą metų iš Vilniaus: „Druskininkus pamilau už nepriekaištingą švarą bei tvarką, atpalaiduojančią atmosferą, galimybę gyventi taip arti gamtos ir, kas svarbiausia, čia sutikau nuoširdžių ir labai gerų žmonių, kurie ilgainiui tapo mano sielos draugais.“
– Turite universitetinį ekonominį išsilavinimą. O kas Jūsų gyvenime yra joga?
– Buvo daugybė įvairių veiklų: šokau pramoginius šokius, užsiiminėjau lengvąja atletika, daug metų praktikavau solinį dainavimą, grojau smuiku, lankiau manekenių mokyklą, mokiausi reiki, apsigyniau fenotipologijos meistro diplomą, bet nė viena iš šių veiklų nepatenkino mano vidinio alkio, ieškojimo, nejutau vidinės ramybės. Viskas pasikeitė, kai susipažinau su joga. Pamačiau save ir savo aplinką iš begalės perspektyvų. Ir tai buvo mano transformacijos pradžia, kuri tęsiasi iki šiol. Joga performavo visą mane: mąstymą, kūną, vertybes, pricipus, atsirado nauji gyvenimo tikslai ir siekiai. Žinių apie jogą sėmiausi pas Izraelio, Rusijos, Indijos, Anglijos mokytojus. Mano dvasinis mokytojas Lev Bechakas su didele kantrybe vedė mane nelengvu naujos asmenybės formavimo keliu. Joga yra ir mano įkvėpėja, ir hobis, ir profesija, ir gyvenimo būdas.
Karštos jogos užsiėmimus vedanti jogos studijos „Mudra“ vadovė N. Ledžiūtė: „Karštos jogos siekiamybė – būti sveikam ir išlikti jaunam“/Laimos Rekevičienės nuotrauka
– Yra nuomonių, kad joga yra filosofijos mokymas ir tam tikri pratimai bei dvasinės praktikos, skirtos siauram visuomenės ratui.
– Vakaruose žmonės įpratę manyti, kad joga – tai tik asanos, meditacijos, pranajamos, „saulės pasveikinimas“, „gulėjimas ant vinių“, „vaikščiojimas per stiklus“ ir panašūs dalykai. Tai tas pats, jei, tarkime, sakytume, kad muzika – tik „popsas“ ir klasika, o kita – jau ne muzika… Joga skirta visai žmonijai. Štai kodėl ji vadinama „Sarvabhauma“ (sanskr. bhauma – pasaulis, sarva – viskas) – universali kultūra. Joga – tai kompleksiškas savidrausmės mokslas, sąmoningas savęs pažinimo ir tobulinimo būdas. Joga reiškia „susiliejimą“. Susiliejimą su tuo, kuo užsiimi. Galime save tobulinti kad ir tinklinio žaidime ar dainavime, maisto gaminime ar savitarpio santykiuose, įvairiose kitose veiklose.
Jogos praktikos labai greitai „išlukštena“ pačią žmogaus esmę, parodydamos ir visus „nešvarius marškinius“. Tačiau kai kuriems žmonėms gal tiesiog paprasčiau gyventi, nieko nekeičiant, galbūt jiems priimtinas stručio principas.
Jogos praktikos keičia nusistovėjusius principus. Verta įsisąmoninti, kad pasėtai sėklai išdygti reikės laiko, ir nesitikėti greito rezultato. Jogos pratybos teikia džiaugsmą. Nereikia tikėti jogos paslaptingumu, – reikia tikėti savimi. Pradėjus užsiėmimus, patartina laikytis reguliaraus ritmo.
Mane džiugina, kai girdžiu jogą lankiusių žmonių atsiliepimus apie žymiai pagerėjusią fizinę savijautą, atsiradusią vidinę ramybę, pasitikėjimą savo jėgomis, gebėjimą suvaldyti savo emocijas, bendraujant su vaikais, artimaisiais ar bendradarbiais, didesnį gebėjimą koncentruotis, siekiant užsibrėžtų tikslų. Yra žmonių, kurie sako, jog išmoko mylėti, klausyti, pajausti savo artimojo būseną, pajuto gyvenimo džiaugsmą.
– Kuo išskirtinė karštos jogos praktika?
– Karštos jogos pradininkas – indas Bikram Choudhury, pirmąją karštos jogos mokyklą įkūręs JAV, Los Andžele. Gydytojai buvo pripažinę, kad dėl kelio sąnario traumos jis niekada nevaikščios, tačiau būtent karštoji joga padėjo jam išgyti. Šiandien visame pasaulyje populiari karšta joga dar vadinama ir Bikram joga – žmogaus, kuris ir atrado šią jogos rūšį, vardu.
Įsivaizduokite, kad įprastą jogą darote neįprastomis sąlygomis – patalpoje, kurioje temperatūra siekia 37 laipsnių, o drėgmė sudaro 40-50 proc. Iššūkis tikrai ne iš lengviausių, bet nauda sveikatai – neabejotina. Asanos nuosekliai atliekamos karštoje erdvėje, todėl yra dar didesnis jų teigiamas poveikis sveikatai. Karštos jogos užsiėmimai prilygsta 10 km bėgimui: gerėja medžiagų apykaita, stiprėja širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo ir kraujotakos, raumenų ir kaulų sistemos, pasišalina šlakai, toksinai, oda tampa lygi ir švytinti. Kadangi šiluma leidžia kūnui laisviau judėti, yra minimali traumų, sausgyslių patempimo rizika. Pratimai orientuoti į kiekvienos kūno dalies stiprinimą, ypač stuburo. Jie atliekami tam tikra tvarka, kai kiekviena poza paruošia kūną kitam pratimui. Užsiėmimų metu efektyviai tirpdomi riebalai, šis procesas organizme tęsiasi dar ir po užsiėmimų. Todėl karšta joga ypač veiksminga, siekiantiems gražių kūno formų. Lankančiųjų karštą jogą kūnas greičiau atsistato po įvairių, net ir įsisenėjusių, traumų. Atsipalaiduoja kūnas ir visa nervų sistema. Užsiėmimai veikia kaip antidepresantas: jų metu organizme mažėja kortizolio, streso hormono, gamyba, todėl mažėja depresijos simptomai; didėja insulino gamyba, o tai stabdo ląstelių senėjimą.
Prieš sesiją patartina gerti daug vandens, ir užsiėmime reikėtų turėti 1 litrą vandens. Likus mažiau nei 2 valandoms iki užsiėmimo, rekomenduojama nevalgyti. Reikia atsinešti patogią aprangą ir porą rankšluosčių, vienas yra tiesiamas ant kilimėlio. Pamokos metu būtina įsiklausyti į savo kūną, ir nepersistengti. Pajutus silpnumą, rekomenduojama pailsėti – atsigėrus vandens, palaukti, kol praeis silpnumas. Negalima karšta joga užsiimti hipertoniją ar hipotoniją turintiems žmonėms, taip pat jei yra širdies ligų rizika, diagnozuota varikozė. Karštos jogos užsiėmimai nerekomenduojami ir peršalus.
Norintieji lankyti užsiėmimus (K. Dineikos g. 1, „SPA Vilnius“), kviečiami registruotis iš anksto, nes vietų skaičius vienai sesijai yra ribotas.
Registracija telefonu: 8-655-38039 arba el. paštu: tavomudra@gmail.com
Parengė Ramunė Žilienė
Užsakymo Nr. MDR-172-01