Druskininkų PSPC šeimos gydytoja Greta Urbonienė: „Norite nesirgti – išmokite tinkamai rūpintis savimi“
Kol patys, mūsų artimieji esame sveiki, retai susimąstome apie tai, kad būtent sveikata yra didžiausias mūsų turtas. Dažnas nepagalvoja, kaip svarbu rūpintis savo sveikata, užkirsti kelią susirgimams, laiku pastebėti net ir įvairias klastingas ligas.
Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Greta Urbonienė pataria bent kartą per metus apsilankyti pas savo šeimos gydytoją profilaktiniam vizitui, dalyvauti sveikatos stiprinimo programose ir nevengti skiepų.
– Vėlyvas ruduo ir žiema įprastai asocijuojasi su įvairiomis peršalimo ligomis, virusais. Į ką žmonės turėtų atkreipti dėmesį šiuo metu ir kokių organizmo stiprinimo priemonių imtis?
– Imuninę sistemą silpnina netinkama, nesubalansuota mityba, stresas, nuovargis, žalingi įpročiai. Labai svarbus ir racionalus antibiotikų vartojimas. Dažnai pastebime, kad pacientai vartoja ne gydytojo paskirtus antibiotikus, pirktus vaistinėje, bet likusius nuo ankstesnių sirgimų, net nesusimąstydami, kad neatsakingas jų vartojimas padidina bakterijų atsparumą bei silpniną imunitetą.
Pacientams rekomenduojame subalansuotai maitintis, nepamiršti į savo mitybos racioną įtraukti raugintų produktų, gerti pakankamai vandens, bent 30 min. per dieną praleisti gryname ore, užsiimti fizine veikla. Nepamirškite vėdinti patalpas, reguliariai plauti rankas, pagal poreikį naudoti dezinfekcines priemones.
Labai svarbu pasiskiepyti nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos, ypač – rizikos grupėms priklausantiems pacientams.
– Druskininkų PSPC aktyviai įgyvendina daugybę prevencinių programų, kurios galėtų užkirsti kelią įvairiems susirgimams arba aptikti juos ankstyvoje stadijoje. Kas ir kokiomis programomis gali pasinaudoti?
– Šiuo metu Lietuvoje vykdomos penkios profilaktinės programos:
– širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, kuria gali pasinaudoti 40-60 m. amžiaus (imtinai) vyrai ir moterys.
– gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, kuri skirta 25-59 m. amžiaus moterims.
– krūties vėžio prevencinė programa –50-69 m. (imtinai) moterims.
– prostatos vėžio prevencinė programa skirta 50-69 m. amžiaus vyrams, o jei šia liga sirgo tėvas ar broliai – nuo 45 m.
– storosios žarnos vėžio prevencinė programa skirta moterims ir vyrams nuo 50 m. iki 74 m. amžiaus (imtinai).
– Kurios iš programų yra pačios populiariausios?
– Galime džiaugtis, kad mūsų poliklinikos pacientai į prevencines programas žiūri atsakingai ir noriai jose dalyvauja, atlieka paskirtus tyrimus.
Populiariausios yra širdies ir kraujagyslių ligų, krūties vėžio prevencinės programos, taip pat geri gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos rodikliai.
– Ne visi pacientai pagal amžių patenka į nemokamų prevencinių programų kategoriją. Ką daryti tokiems žmonėms?
– Pacientai, kurie nėra priskiriami atitinkamoms prevencinėms programoms pagal amžių, tačiau turi nusiskundimų dėl savo sveikatos, yra tiriami bendrąja tvarka.
Tokie pacientai turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, jiems galima atlikti tyrimus pagal šeimos gydytojo medicinos normą ir, pagal poreikį, gali būti siunčiami tolesniam gydytojų specialistų ištyrimui.
– Pastaruoju metu daug diskutuojama apie skiepus. Kurie iš jų, Jūsų manymu, yra būtini?
– Kiekvienais metais rekomenduojame pasiskiepyti vakcina nuo gripo. Nuo gripo nemokamai skiepijami vyresni nei 65 metų asmenys ir bet kurio amžiaus sergantieji lėtinėmis ligomis (onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ir kitomis), nėščios moterys, taip pat gyvenantieji globos ir slaugos įstaigose bei medicinos darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja, bendraujant su sergančiaisiais. Nuo šių metų nemokamai skiepijami 2-7 m. (imtinai) amžiaus vaikai.
Rizikos grupių pacientams svarbi vakcina nuo pneumokokinės infekcijos. Ja nemokamai skiepijami vyresni nei 75 m. amžiaus pacientai bei pacientai, įrašyti į specialų rizikos grupių sąrašą.
Taip pat suaugusieji gali būti nemokamai skiepijami vakcina nuo stabligės ir difterijos. Revakcinacija (ankstesnio skiepijimo sustiprinimas) nuo šių ligų rekomenduojama kas 10 metų. Nėščiosios nemokamai gali būti skiepijamos kokliušo komponentą turinčia vakcina.
Mūsų kraštuose gyvenantiems žmonėms būtina pasiskiepyti vakcina nuo erkinio encefalito. Nuo šių metų rugsėjo 1 dienos 50-55 metų pacientus šia vakcina galime skiepyti nemokamai.
– Kokiomis ligomis dažniausiai serga statistinis mūsų krašto gyventojas?
– Mūsų krašto gyventojai labai stipriai nesiskiria nuo bendros mūsų šalies statistikos. Čia, kaip ir visur, vyrauja širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, taip pat nemažai pacientų serga endokrinologinėmis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu.
Išsiskiriame tuo, kad šiltuoju metų laiku turime daug pacientų, kuriems nustatome Laimo ligą, kurią sukelia erkės įkandimas.
– Ką dažniausiai patariate savo pacientams, kurie nori rūpintis savo sveikata?
– Rūpintis savo sveikata visų pirma yra rūpintis savimi. Svarbi tinkama, subalansuota mityba, darbo ir poilsio režimas, reguliarus fizinis aktyvumas. Būtina nepamiršti gerti pakankamai vandens.
Svarbu laiku atlikti profilaktinius tyrimus, bent kartą per metus apsilankyti pas savo šeimos gydytoją profilaktiniam vizitui.
Pacientams, sergantiems lėtinėmis ligomis, svarbu tinkamai vartoti gydytojo paskirtus medikamentus. Reikia reguliariai atlikti reikiamus tyrimus, jei taip nurodė gydantis gydytojas.
Taip pat rekomenduojama šaltuoju metų laiku pasitikrinti vitamino D atsargas kraujyje ir, pagal tyrimų rezultatus, reguliariai vartoti vitamino D papildus.
Druskininkų PSPC informacija