Druskininkų poliklinikoje – nauja, pacientams labai svarbi paslauga

Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC), garsėjantis inovacijomis ir nuoširdžiu rūpesčiu druskininkiečių sveikata, žengia dar vieną žingsnį šia linkme. Jau nuo vasario 3 dienos Druskininkų PSPC savo pacientams pasiūlys naują – kineziterapijos – paslaugą.

Nauja kineziterapijos salė yra komfortiškai įrengta / Laimos Rekevičienės nuotrauka

Įvertino kineziterapijos svarbą

Pasidomėjus, kaip kilo mintis PSPC įsteigti kineziterapijos kabinetą ir kokie uždaviniai keliami šiai paslaugai, PSPC direktoriaus pavaduotojas Jonas Stankevičius sakė, kad mintis įsteigti kineziterapijos kabinetą, siekiant išplėsti šeimos gydytojo komandos paslaugas ir atsižvelgus į didelį šių paslaugų poreikį pirminėje grandyje, buvo brandinama jau seniai.

„Kineziterapija tampa svarbia dalimi, padedančia ne tik gydyti, bet ir prevenciškai spręsti judėjimo problemas, atstatyti funkcijas po traumų ar operacijų, mažinti skausmą ir gerinti gyvenimo kokybę. Pagrindiniai uždaviniai – palengvinti šeimos gydytojo darbą, suteikiant galimybę pacientams gauti kineziterapijos paslaugą tiesiogiai pirminėje grandyje, taip pat spręsti daugiau sveikatos problemų pirminėje priežiūroje, mažinant pacientų siuntimo į ligonines, papildomų konsultacijų poreikį“, – sakė J. Stankevičius.

Paklaustas, kas galės naudotis kineziterapeuto paslaugomis ir kokias atvejais, direktoriaus pavaduotojas sakė, kad šeimos gydytojas paskiria kineziterapijos paslaugą ir iškart užregistruoja pirminei kineziterapeuto konsultacijai. Jos metu sudaromas individualus planas.

„Šeimos gydytojai pacientus kineziterapeuto konsultacijai dažniausiai siunčia dėl kaklo, nugaros, juosmens, kryžmens skausmų, sąnarių, sausgyslių ir raiščių pažeidimų, kaulų lūžių, po operacijų, traumų. Kineziterapeutai nustato ir gydo judesių sutrikimus, didina pacientų fizinį bei funkcinį pajėgumą. Jie padeda išvengti ligų, pažeidimų progresavimo ir net dėl jų galimo sukelti neįgalumo. Individuali ar grupinė kineziterapijos paslauga paprastai trunka 30 minučių“, – pasakojo J. Stankevičius.

Specialiai šiai paslaugai teikti pirmajame poliklinikos aukšte buvo įrengta Kineziterapijos salė. Projektas finansuojamas ES fondų lėšomis, įgyvendinant projektą „Druskininkų savivaldybės sveikatos centro sudėtyje teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų infrastruktūros modernizavimas“.

Darbui naujai įrengtame kabinete priimta kvalifikuota kineziterapeutė Gintarė Kalėdaitė-Matulevičienė.

Darbą PSPC vasario pradžioje pradės kineziterapeutė G. Kalėdaitė-
Matulevičienė / Laimos Rekevičienės nuotrauka

Sutrumpėja paciento kelias

Pasidomėjome, kokie uždaviniai keliami šiame kabinete dirbsiančiam specialistui.

„Visų pirma, naujoji kineziterapeutė turi išlaikyti komandinį darbą šeimos gydytojo komandoje – bendradarbiauti su kitais specialistais, siekiant užtikrinant holistinį pacientų priežiūros procesą. Taip pat labai svarbus akcentas – paciento saugumas. Svarbu, kad visi pratimai ir procedūros būtų atliekami saugiai, laikantis rekomenduojamų metodų ir taisyklių, išvengiant papildomų traumų ar komplikacijų. Taip pat svarbu, kad nuolat būtų tobulinamos profesinės žinios. Specialistė turi gebėti tiksliai nustatyti paciento problemą ir sukurti jam pritaikytą gydymo planą, atitinkantį individualius paciento poreikius, Taip pat svarbu stebėti paciento pažangą ir, prireikus, koreguoti gydymą, išlaikant gerus santykius su pacientais“, – pastebėjo J. Stankevičius.

Direktoriaus pavaduotojas pastebėjo, kad ši nauja paslauga bus labai naudinga PSPC pacientams, nes sutrumpės ligonio kelias iki kineziterapeuto.

„Iki šiol, pacientui atvykus pas šeimos gydytoją ir skundžiantis, pavyzdžiui, nugaros skausmu, šeimos gydytojas pirmiausia pacientą siųsdavo reabilitologui, o pastarasis – kineziterapeutui. Prie šeimos gydytojo komandos prisijungus kineziterapeutams, paciento kelias sutrumpėja. Nuo šiol pacientas kreipiasi į šeimos gydytoją, kuris identifikuoja, kad paciento problemą gali padėti išspręsti kineziterapeutas, ir siunčia jo konsultacijai. Visų pirma, tokiu būdu išvengiama papildomos konsultacijos. Taip pat sutrumpėja pacientų laukimo eilės. Pagrindinė nauda, kurią gaus pacientas, – dar greitesnės, kokybiškesnės ir lengviau pasiekiamos paslaugos“, – sakė J. Stankevičius.

Nori padėti gimtojo miesto žmonėms

Apie darbą Druskininkų PSPC įrengtame kabinete, reikalavimus kineziterapeuto profesijai, norą padėti druskininkiečiams papasakojo darbą PSPC pradedanti kineziterapeutė G. Kalėdaitė-Matulevičienė.

– Papasakokite apie save, Jūsų profesines patirtis.

– Esu druskininkietė. Baigiau „Ryto“ gimnaziją, kineziterapijos mokiausi Utenos kolegijoje, kurią baigusi, sugrįžau į Druskininkus ir iškart pradėjau darbinę veiklą pagal įgytą profesiją. Pusmetį dirbau „Eglės sanatorijoje“, tada išėjau į „Draugystės sanatoriją“. Dirbdama pirmus metus, lygiagrečiai pabaigiau išlyginamąsias universitetines studijas Lietuvos sporto universitete, o nuo 2014 gruodžio dirbau „Draugystės sanatorijoje“.

– Ar mūsų visuomenė jau pradeda suvokti kineziterapijos teikiamą naudą?

PSPC direktoriaus pavaduotojas J. Stankevičius: „Kineziterapija
tampa svarbia dalimi, padedančia ne tik gydyti, bet ir prevenciškai
spręsti judėjimo problemas“ / Asmeninio archyvo nuotrauka

– Per 10 metų darbo patirties galiu pasakyti, kad požiūris į šią sritį keičiasi. Anksčiau būdavo daugiau skepticizmo: „Ką jūs čia padarysite, nieko gero čia nebus“. Bet kai žmogus sulaukia rezultatų, išeina po reabilitacijos su šypsena, padėkoja, kad grąžinau jam darbingumą, gerą savijautą, tada suprantu, kad darbas reikalingas. Žmonės po truputį supranta, kad kineziterapija sveikatinimui turi didelę įtaką – ji reikalinga žmogaus gyvenime.

– Kokią matote savo misiją?

– Noriu padėti žmonėms suprasti, kad ne tik medikamentinis ir chirurginis gydymas, bet ir gydymas judesiu gali padėti išvengti operacijų, palaikyti gerą būklę. Po operacijų, kitų susirgimų kineziterapija taip pat palaiko, stabilizuoja žmogaus būseną.

– Kaip Jums atrodo, kuo skirsis Jūsų darbas sanatorijoje ir Druskininkų PSPC?

– Kitokia specifika: sanatorijoje mes dažniausiai turėdavome pacientų po operacijų, ligonių po insultų, čia eisime labiau sveikatinimo link, bandysime pristabdyti procesus iki operacijos, palaikyti sveikatos formą. Bus daugiau skausmų mažinimo, potrauminio gydymo. Specifika kitokia, bet tikslas tas pats. Stengsimės padėti išvengti chirurginių intervencijų. Nauja kineziterapijos salė yra komfortiškai įrengta ir man, kaip specialistei, ir pacientams.

– Kokios charakterio ir fizinės savybės būtinos kineziterapeutui?

– Fiziškai jis turėtų būti tvirtas ir stiprus. Bendraujant su pacientu, svarbiausia yra empatija, kad suprastum paciento problemas, kad atsižvelgtum į jo poreikius bei norus ir galėtum jam padėti. Kiekvienas žmogus yra skirtingas, turime pajausti tą žmogų ir atiduoti jam savo dūšią, kad turėtume galimybę padėti.

Druskininkų PSPC Kineziterapijos kabinetas dirbs kiekvieną darbo dieną
nuo 8 iki 16.00 val.

Parengė Laimutis Genys