Kaip vartoti amino rūgštis?
Daugelis užsiima aktyvia veikla, pvz. sportu treniruočių salėje ar lauke, įvairiais žaidimas (futbolas, krepšinis, tinklinis, bėgiojimas). Tas daroma ne be reikalo, o tam, kad palaikyti savo kūno funkcionalumą, sveikatą ir žinoma, gerą bendrą savijautą. Juk būtent gera savijauta ir užtikrina mūsų gyvenimo kokybę. Taigi, kalbant apie sportininkus, kai kurie nusprendžia vartoti maisto papildus, kadangi jų mitybos racionas yra skurdesnis. Viena iš populiariausių medžiagų, kurias vartoja žmonės, yra amino rūgštys. „Sportuojantys“ tinklalapio autoriai supažindins jus su šiuo produktu ir jo vartojimo niuansais šiame tekste.
Aminorūgštys – kas tai yra?
Tiems, kas nežinot, pirmiausiai reikėtų supažindinimo su šia medžiaga. Amino rūgštys – tai papildas sportui, o tiksliau raumenims ir jų atsistatymui. Kaip tai vyksta? Įsivaizduokite kad sportas – tai stresas kūnui, kurio metu suardomos raumenų dalelės, nes buvo atliekami sunkūs pratimai, kurioms kūnas atidavė paskutines jėga, pvz. svorių kilnojimas. Tokiu atveju, po treniruotės tos raumenų skaidulos pradeda gyti, kad sugiję būtų dar stipresnės ir didesnės, negu buvo ligi šiol. Tam joms reikia ne tik laiko bet ir baltymų, kurie pagelbėtų, nes raumenys sudaryti iš baltymų ir jų atsistatymui to reikia. Tam padeda arba sveika ir subalansuota mityba, kaip maitinamės dienos ir vakaro metu, arba papildai sportininkams. Vienas iš tokių aminorūgštys. Minėjome, kad reikalingi baltymai, o dabar kalbame apie aminorūgštis? Taip, nes jo ir yra baltymo sudėtinė dalis. Dar paminėtina, kad amino rūgštys gali būti pakeičiamos ir nepakeičiamos. Pirmosios yra tokios, kurių galime ir nesuvartoti, nes jų pasigaminti gali pats organizmas. Antrosios tos, kurių privalome gauti su maistu ar papildais, nes kūnas jų negamina. BCAA papildai – tai 3 nepakeičiamos aminorūgštys: leucinas, izoleucinas, valinas. Jų kūnas taip pat negali pasigaminti pats, todėl reikalingi arba BCAA, arba tam tikras maistas, pvz. pieno produktai, vištiena, jautiena ir pan.
Amino rūgščių vartojimas
Vartojant „amynkes“, svarbu atsiminti, kad tą daryti galima ir prieš treniruotės, ir po treniruotės. Galima vartoti ir prieš ir po. Kiti renkasi vartoti per treniruotę, tačiau galimas ir toks variantas, kadangi darant pratimus, per sporto pertraukėles galite gurkštelti pasidalytas aminorūgštis savo gertuvėje. Jos būna įvairaus skonio: vaisių, uogų ir yra gana saldūs, tačiau cukraus savo sudėtyje turi nedaug. Tad toks gėrimas puikiai atgaivins tolimesnei treniruotei.
Šiame straipsnyje sužinojote apie tai, kas yra aminorūgštys ir koks yra jų vartojimas bei kiti niuansai. Mūsų tinklalapyje Sportuojantys.lt rasite daugiau informacijos apie jus dominančias temas, susijusias su maisto papildais sportui, sveika mityba, pratimais, KMI skaičiuokle ir kt. Apsilankykite!