K. Dineikos sveikatingumo parke – fizinio aktyvumo programa „Sportas visiems“
Druskininkietė, gydomojo masažo specialistė ir sveikos gyvensenos trenerė Laima Butkevičienė siūlo druskininkiečiams ir kurorto svečiams aktyvų, mankšta ir fizine treniruote paremtą poilsį pagal jos parengtą fizinio aktyvumo programą „Sportas visiems“. Karolio Dineikos sveikatingumo parke L. Butkevičienė antradieniais nuo 17.30 val. ir šeštadieniais nuo 18 val. organizuoja mankštas, tinkamas įvairaus amžiaus, fizinio pasirengimo žmonėms. Beje, buriama ir šalto vandens mėgėjų grupė. L. Butkevičienė įsitikinusi, kad fizinis aktyvumas, nors ir nėra universalus, visa nugalintis ginklas, kovojant su ligomis, tačiau tikrai yra sveikatos šaltinis: „Jis neišsenkamas, tik kol kas dar nevisavertiškai, nepilnai išnaudojamas. Kuo plačiau ir tikslingiau naudosimės fizinės kultūros galimybėmis, tuo geresni bus gydymosi rezultatai, lengviau išvengsime kitų ligų, sustiprinsime sveikatą.“
Izraelyje L. Butkevičienė vedė fizinio aktyvumo programos „Sportas visiems“ užsiėmimus/Asmeninio archyvo nuotraukos
Pernai, nuo kovo iki gruodžio, o tai pat ir keletą mėnesių šių metų pradžioje, L. Butkevičienė viešėjo Izraelyje, Kiryat Motzkin ir Akko miestuose. Čia ji pristatė ir savo parengtą sveikatinimo programą „Sportas visiems“, paremtą K. Dineikos propaguotomis fizinio aktyvumo metodikomis. Pasiteiravus, ką jai pačiai, kaip sveikos gyvensenos trenerei reiškė ši kelionė, L. Butkevičienė įvardijo, kad įgijo daug vertingos patirties.
L. Butkevičienė, kurios kelionė į Izraelį buvo skirta ir K. Dineikos idėjų sklaidai, pasidalino įspūdžiais apie savo veiklą pagal programą „Sportas visiems“: „Džiaugiuosi, kad pakviesta Izraelio sveikos gyvensenos entuziastų, savo bičiulių, turėjau galimybę paviešėti toje šalyje, ir ne tik pasidalinti savo, kaip sveikos gyvensenos trenerės patirtimi, bet ir susipažinti su šios šalies kultūra, istorija. Viešėdama Izraelyje, sutikau daug besidominčių sveika gyvensena žmonių.“
– Kaip sekėsi K. Dineikos metodikomis paremtą fizinio aktyvumo programą „Sportas visiems“ vesti Viduržemio jūros klimato, tenykščio oro sąlygomis?
– K. Dineikos metodikos – jo sukurta mankšta, fizinio aktyvumo pratimai, psichofizinių treniruočių metodika – glaudžiai siejamos su gamta, natūraliais gamtos veiksniais. Vietovės, kuriuose man pačiai teko aktyviai poilsiauti bei vesti fizinio aktyvumo treniruotes, yra Šiaurės Izraelyje, Kroyot apskrityje, ant Viduržemio jūros kranto, todėl visa aplinka vesti sveikatinimo mankštas gryname ore buvo labai tinkama. Viduržemio jūros regionas, Pasaulinės sveikatos organizacijos pripažintas kaip regionas, kuriame mikroklimatas, terapiniu požiūriu, yra vienas palankiausių žmogaus sveikatai! Į grupę, kurią treniravau, susibūrė įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo bei sveikatos būklės žmonės: vaikai, nuo iki 10-ies metų bei suaugusieji iki 60-ies metų ir vyresni. Tai buvo Kiryat Motzkin ir Akko miestų gyventojai, tarp jų daug rusakalbių žmonių, atvykusių gyventi iš Maskvos, Sankt Peterburgo, kitų Rusijos miestų, turistai iš Brazilijos, Amerikos, Azerbaidžano. Kadangi mano pačios tikslas šioje kelionėje buvo aktyviai pailsėti, lankiausi ne tik minėtuose miesteliuose, bet ir kituose artimiausiuose tos apskrities kurortuose. Vienas iš jų – Hamat Gader, kuriame organizavau mankštas unikaliomis sąlygomis – šiame Izraelio žiemos kurorte yra susiformavęs vienas iš didžiausių penkių karštųjų šaltinių kompleksų. Šių šaltinių vanduo daugelyje Izraelio kurortų naudojami įvairiems negalavimams gydyti, nes yra prisotintas sulfidų. Sulfidinių vandenų naudojimas sveikatinime yra vienas iš efektyviausių ir populiariausių balneoterapijos metodų.
Naudojant karštąsias versmes, gali būti sėkmingai gydomos ne tik odos, centrinės nervų sistemos ligos, bet ir galima pasiekti norimo efekto, siekiant atsikratyti antsvorio, paskatinti ląstelių regeneracijos procesus. Sulfidiniais mineraliniais vandenimis gydoma daugelyje kurortų. Tačiau vandens temperatūra tose versmėse būna įvairi, todėl labai svarbu tinkamas, ne per didelis krūvis organizmui: pavyzdžiui, į labai karštas versmes rekomenduojama lipti iki krūtinės srities, ramybės būsenoje, ir jose būti ne ilgiau 5-10 minučių.
– Kokius užsiėmimus, pagal sveikatinimo programą „Sportas visiems“, vedėte?
– Teko pabuvoti ir visus minėtus Kryot miestelius jungiančiame Kirijat Jam paplūdimyje, ten kiekvieną šeštadienį vedžiau mankštas po atviru dangumi. Besidominčiųjų ir norinčiųjų fiziškai aktyviai poilsiauti paplūdimyje netrūko. Gamtoje atlikome kvėpavimo pratimus. K. Dineikos mokymas propaguoja fizinį aktyvumą sąlytyje su gamta, todėl man, besivadovaujančiai šia metodika, buvo svarbu, kad sveikatinimo programą galėjau sieti su natūraliais tenykštės gamtos veiksniais. Taip pat grupei organizavau ir meditacinį bėgimą bei ėjimą. Vedžiau mankštą su lazdomis, iki kelių įsibridus į Viduržemio jūrą, taip pat mankštą po atviru dangumi – tokia mankšta ypač tinkama paplūdimio, pajūrio aplinkai. Tai buvo sąnarių lankstumo bei koordinacijos didinimo pratimai, taip pat pratimai karštosiose versmėse. Kai mankštinamasi po atviru dangumi, organizmui sąveikaujant su gamtiniais faktoriais – oru, saule, vandeniu – labai pagerėja kraujotaka, o per odos receptorius veikliosios medžiagos gyvybinius centrus, širdį, kraujagyslių sistemą, centrinę ir periferinę nervų sistemas, daugumą vidaus organų gydomai veikia dar aktyviau. Izraelyje, žinoma, pasakojau, ir apie tai, koks reikšmingas yra K. Dineikos indėlis fizinio aktyvumo skatinimo srityje.
– Daugeliui fizinio aktyvumo entuziastų tikriausiai buvo savotiškas atradimas, kad gydyti gali ne tik karštosios versmės, bet ir šaltas vanduo?
– Taip, pasakojau ir apie tai, kad atnaujintame K. Dineikos sveikatingumo parke yra aerojonoterapijos paviljonas, kaskadinės maudyklės. Šia informacija Izraelio sveikuoliai labai domėjosi. Druskininkuose yra tikrai unikali sveikatinimo priemonė: juk prie krentančio kaskados vandens anijonų koncentracija yra šimtus kartų didesnė nei įprastinėje buitinėje aplinkoje. Ratnyčėlės upelis, krentantis plačia srove, nuo 2 metrų aukščio, stipriai virpina vandenį; kaskadinėse maudyklės vanduo vonioje prisotinamas oro, kunkuliuoja ir iš visų pusių masažuoja kūną, o krentančios srovės suvirpintas vanduo atlieka vibracinį kūno masažą. Esant kaskadų aplinkoje, teisingas kvėpavimas yra labai svarbu. Diafragma per valandą 600-1000 kartų pakyla iškvepiant, ir nusileidžia įkvepiant, veikdama pilvo organus, žarnyną ir kitus organus. Kadangi pilvo ertmėje dažnai susilaiko veninis kraujas, diafragma, kvėpuojant, atlieka tarsi pompuojančio siurblio vaidmenį bei masažuoja vidaus organus, nervų rezginius. Taisyklingai kvėpuojant diafragminiu kvėpavimu, šalia krentančio vandens, kur susikaupę labai daug anijonų (kurie yra švaraus oro pagrindas), sumaniai reguliuojant kvėpavimo ritmą ir tempą, darant atitinkamas pauzes (sulaikant kvėpavimą), galima pagerinti organizmo kraujotaką ir pasijusti žymiai geriau. O, pavyzdžiui, nutukimu sirgdami žmonės maudydamiesi kaskadinėse maudynėse, turi giliai kvėpuoti „pilvu“, ir „krūtine“. Ši procedūra gerina anglies dvideginio išsiskyrimą iš kraujo ir mažina kraujo spaudimą. Kraujo pasiskirstymo kitimas maudantis kaskadinėse maudynėse, didelis šilumos eikvojimas per odą, aktyvina kvėpavimą ir gerina degimo procesus. Pilnoje anijonų aplinkoje greičiau gyja žaizdos.
Užsakymo Nr. MDR-150-02