Europos futbolo čempionatas: įdomūs faktai, kurių galbūt nežinojote

Europos futbolo čempionatas (arba UEFA Europos futbolo čempionatas) vyksta kas ketverius metus, nuo pat 1960 metų (kadangi atrankos varžybos truko apytiksliai du metus, pradėti skaičiuoti galima ir dvejais metais anksčiau). Šį futbolo čempionatą būtų galima drąsiai vadinti pačių stipriausių Europos futbolo rinktinių turnyru, kuriame čempionatą organizuojančios šalies futbolo rinktinė patenka be atrankos, o atrankinėse varžybose dalyvauja visų UEFA priklausančių šalių futbolo rinktinės. Tai antrasis pagal svarbą futbolo čempionatas pasaulyje.

Pirmasis Europos futbolo čempionatas, kuris įvyko jau minėtais 1960 m., buvo vadintas Europos tautų taure. Dvejus metus (nuo 1958 m.) trukusiose atrankos varžybose dalyvavo 17 šalių futbolo rinktinės. Tačiau finaliniame turnyre žaidė tik keturios komandos – ir taip buvo iki pat 1976 m. Tuo tarpu nuo 1980 m. finaliniame turnyre žaidė 8 komandos, nuo 1996 m. – 16, o nuo 2016 m. – 24 komandos.

Europos futbolo čempionatas (arba EURO 2020), kuris vyks 2020 m. birželio 12 d. – liepos 12 d., bus šešioliktas Europos čempionatas. TOPsport nuomone, šis čempionatas yra neabejotinai išskirtinis, kadangi tai bus pirmasis kartas, kai čempionato varžybos bus organizuojamos dvylikoje skirtingų stadionų 12 skirtingų šalių. Galiausiai Europos futbolo čempionato pusfinalio ir finalo varžybos yra numatytos vykti Londono Wembley stadione. Be to, nereikia pamiršti, kad šis čempionatas taip pat paminės ir svarbų jubiliejų – europinio futbolo šešiasdešimtmetį. Ir tai dar ne viskas – skirtingai nei ankstesniuose čempionatuose, šalys, kuriose bus rengiamos rungtynės, nebus automatiškai priskiriamos prie Europos futbolo čempionato dalyvių – jų futbolo rinktinėms, kurių iš viso yra 55, taipogi teks įveikti visą atrankos procesą.

Įdomūs faktai apie Europos futbolo čempionatą

Taigi, kai Europos futbolo čempionatas yra toks svarbus šios visame pasaulyje pripažįstamos sporto šakos pasaulyje, būtų naudinga įvardinti bent keletą įdomų faktų, kurių galbūt iki šiol dar nebuvote girdėję.

Dydis

Mažiausia UEFA narė yra Gibraltaras, kuriame gyvena šiek tiek daugiau nei 32 000 gyventojų. Tačiau Gibraltaras niekuomet nebuvo įveiktas brazilų.

Čempionai

Vokietija ir Ispanija yra rekordininkės, savo sąskaitoje turinčios po tris pirmąsias vietas. Vokietija Europos futbolo čempionate pirmąją vietą užėmė 1972, 1980 ir 1996 m., kai tuo tarpu Ispanija pirmąją vietą laimėjo 1964, 2008 ir 2012 m.

Vieninteliai

Ispanija yra vienintelė šalis, kuri Europos futbolo čempionato nugalėtojų titulą yra išsaugojusi du kartus iš eilės.

Sirgaliai

Daugiausiai futbolo sirgalių UEFA buvo susirinkę Škotija – Anglija rungtynėse, vykusiose 1968 m. Rungtynes stebėjo net 130 711 futbolo sirgalių.

Laimingoji moneta

1968 m. vykusio čempionato pusfinalio rezultatai buvo nulemti išmestos monetos, kuomet buvo sprendžiamas Italijos ir SSSR rinktinių likimas. Šiuo atveju sėkmė nusišypsojo Italijai.

Danija

Danijai nepavyko pereiti atranką 1992 m. organizuotam Europos futbolo čempionatui, tačiau buvusioje Jugoslavijoje prasidėjęs karas nulėmė tai, kad Danija buvo pakviesta užimti Jugoslavijos vietą.

„Hat-trick‘as“

Buvęs UEFA prezidentas Michel Platini yra vienintelis futbolo žaidėjas, kuris per čempionatą yra sėkmingai atlikęs du „hat-trick‘us“.

Daugiau keistų futbolo faktų

Kadangi futbolo pasaulis yra didžiulis ir ši sporto šaka turi labai turtingą istoriją, galima pateikti keletą papildomų keistų faktų, kurie jus labai nustebins.

Pasaulio čempionatas

Kyla daugybė diskusijų dėl 2022 m. Pasaulio čempionato, kurį organizuoja Kataras. Viena iš didžiausią nerimą keliančių problemų yra tai, jog statant naujus futbolo stadionus Katare jau žuvo daugiau žmonių nei per rugsėjo 11 teroristų atakas.

Muziejus pačiam sau

Kristiano Ronaldo atidarė muziejų (Museu CR7), kuris yra skirtas išskirtinai jam pačiam. Šis muziejus yra pastatytas jo gimtajame Funchal, esančiame Madeiros saloje.

Pralaimėtojai

Korėjietis futbolininkas AhnJung-hwan buvo atleistas iš Italijos „Perugia“ klubo po to, kai jis 2002 m. vykusiame Pasaulio čempionate pelnė įvartį rungtynėse, po kurių Italija iškrito iš čempionato.

Greičiausia raudona kortelė

Išgirdus švilpuką žaidimo pradėjimui, futbolininkas Lee Todd sušuko – „F*ck me, thatwasloud!“ir gavo greičiausią istorijoje raudoną kortelę. Tam tereikėjo vos 2 sekundžių!

Didelis pavojus

8 iš 12 miestų, kuriuose vyko 2018 m. FIFA Pasaulio čempionatas Brazilijoje, yra tarp 50 pavojingiausių miestų pasaulyje.

Neegzistuojantis miestas

Lusail miestas, kuriame vyks 2022 m. FIFA Pasaulio čempionato finalinės rungtynės, iš tikrųjų neegzistuoja. Šis miestas yra statomas būtent Pasaulio čempionatui.

Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.