Druskininkų šeimos paramos centras – saugi užuovėja kurorto šeimoms
Labai intensyvus ir permainingas mūsų gyvenimo tempas kelia daug iššūkių, su kuriais ne visada lengva patiems vieniems susidoroti. Ypač daug įvairių iššūkių tenka šeimoms, kai reikia išspręsti gausybę sudėtingų problemų, kurias dažnai be aplinkinių ir specialistų pagalbos būna sunku įveikti. Gyvenimo realybė parodė, jog šeimas, kurioms iškilus problemoms ir nesulaukus savalaikės bei kvalifikuotos pagalbos, gali ištikti didelės ir nepataisomos bėdos.
Projekto nauda neabejoja Druskininkų šeimos paramos centro pirmininkės pavaduotoja, atsakinga už jo vykdymą A. Jazepčikaitė-Gaidienė (kairėje) ir socialinė darbuotoja, projekto veiklų koordinatorė R. Bocisienė
Sėkmingai vykdo svarbų projektą
Druskininkų šeimos gali džiaugtis, kad mūsų kurorte joms skiriamas ypatingas dėmesys. Nuo 2010 metų pas mus veikia asociacija Druskininkų šeimos paramos centras, padedanti spręsti pačias įvairiausias kurorto šeimų problemas.
Centre, kuriam nuo įkūrimo pradžios vadovauja Lilija Sereikienė, jau ne pirmus metus teikiamos kompleksinės paslaugos šeimoms, čia sėkmingai vykdomas Europos Sąjungos finansuojamas projektas „Kompleksinės paslaugos” (KOPA), kurio tikslas – visokeriopa pagalba šeimai.
Apie šį projektą papasakojo Druskininkų šeimos paramos centro pirmininkės pavaduotoja, atsakinga už projekto vykdymą Agnė Jazepčikaitė-Gaidienė ir socialinė darbuotoja, projekto veiklų koordinatorė Rima Bocisienė.
„Mes jau ne pirmus metus teikiame kompleksines paslaugas šeimoms. Prieš 6 metus iš ES ir Druskininkų savivaldybės buvo gautas finansavimas suteikti šeimoms psichologo paslaugas, mediaciją, organizuoti tėvystės įgūdžių mokymus, konsultuoti paauglių grupes ir kita. Jau turime patirties ir drąsiai žengiame į kitą projekto etapą, – pasakojo Agnė. – Norime, kad įvairaus amžiaus Druskininkų savivaldybės šeimoms – nuo jauniausių iki vyriausių būtų sudaryta galimybė gauti profesionalias paslaugas. Atvažiuoja psichologai iš Vilniaus ir Alytaus, kurie teikia profesionalias konsultacijas vaikams, paaugliams, suaugusiesiems. Atvyksta profesionali mediatorė Rugilė Ladauskienė iš Vilniaus, jos pagalba yra vertinga, kai šeimos skiriasi ar iškyla kitokių problemų“.
Jau pradedamos organizuoti ir savitarpio pagalbos grupės, dailės terapija, užsiėmimai su mažyliais, netrukus tėveliai bus pakviesti į tėvystės įgūdžių mokymus ir kitus užsiėmimus. „Siekiame druskininkiečiams pasiūlyti mokymus aktualiomis temomis, ieškome lektorių, specialistų ir Druskininkuose, ir visoje Lietuvoje. Bendradarbiaudami su mokymo įstaigomis ir dienos centrais, organizuosime užsiėmimus vaikams ir paaugliams“, – pasakojo A. Jazepčikaitė-Gaidienė.
Gali atvykti ir į namus
Šio laikotarpio naujiena – konsultacijos namuose, dėl kurių šeimos gali kreiptis, gimus kūdikiui, asmeniui nustačius neįgalumą ar specialiuosius poreikius. Projekto koordinatoriai gali pasirūpinti ir vaikų priežiūra tuo metu, kai teikiamos psichologo, mediacijos paslaugas, kai tėvai dalyvauja mokymuose ar savitarpio pagalbos grupėse. Gyvenantiems atokiau, gali būti suteikiamos ir pavėžėjimo į konsultacijas paslaugos.
Pasidomėjus, ar daug druskininkiečių pasinaudojo projekto paslaugomis, Agnė sakė, jog projekto pradžioje buvo nemažai iššūkių. Vienas iš jų – anksčiau Druskininkuose buvo gajus supratimas, kad psichologinė pagalba „yra nenormalu“, buvo gaji stigma, kad kreiptis į psichologą yra gėda.
„Bet vykstant veikloms, situacija keitėsi. Kai druskininkiečiai, dalyvaudami veiklose, pajuto realią naudą šeimai, gerėjantiems tarpusavio santykiams, susidomėjimas buvo didelis, kartais net nesugebėdavome patenkinti visų norinčiųjų poreikių. Tie, kas atėjo pas psichologą, paskui norėjo eiti ir į kitus užsiėmimus. Tikime, kad ir šitame etape gyventojai deramai pasinaudos projekto teikiamomis galimybėmis“, – kalbėjo Agnė.
Garantuoja konfidencialumą
R. Bocisienė pastebėjo, jog šis projektas daugeliui žmonių padeda suprasti psichologo pagalbos naudą – iš specialisto galima sulaukti daug naudingų patarimų.
„Bendrauti su psichologu nebūtinai reikia tada, kai yra problemų. Tai – kaip edukacija, pastiprinimas, asmenybės pilnatvės auginimas, tobulinimas. Druskininkiečiai gali ne tik surasti sprendimus krizinėse situacijose, prevenciškai pasirengti galimoms problemoms, bet ir pagerinti savo emocinę sveikatą, tobulėti ir konsultacijose susitikti su bendraminčiais“, – kalbėjo Rima.
Agnė pasakojo, jog ir pati aktyviai naudojasi ir psichologo, ir psichoterapeuto paslaugomis, jai teko dalyvauti projekto sąmoningos tėvystės užsiėmimuose, įvairiuose mokymuose: „Pati daug investuoju į savo emocinę sveikatą, dalyvavau ne vienuose projekto organizuojamuose mokymuose, mes su vyru lankėme ir grupinius užsiėmimus. Nauda akivaizdi – geriau suprantu save, geriau galiu suprasti vyrą, vaiką, kolegą. Geriau suprasdama save, geriau suprantu kitą.“
Labai svarbi šio projekto nuostata – konfidencialumas. Projekto koordinatorės pripažino, jog daug kas baiminosi, kad nedideliame mieste po konsultacijų pasklis privati žmonių informacija, bet tai tikrai nė vieną kartą nepasitvirtino.
„Konfidencialumas – mūsų specialistų pamatinė vertybė. Norime padrąsinti tuos, kurie turi baimių šiuo klausimu. Projekto dalyvius konsultuoja specialistai iš kitų miestų, tai galite būti tikri, jog konfidencialumas bus garantuotas“, – sakė projekto koordinatorės.
Projektas bus vykdomas iki 2029 metų, planuojama, jog per penkerius metus konsultacijas gaus 827 druskininkiečiai.
PROJEKTO DALYVIŲ ATSILIEPIMAI
Elizabeta ir Vaidas Baranauskai, lankę įvairius užsiėmimus: „Kol giliau nebuvome susidūrę su tokio tipo užsiėmimais, atrodė, jog tai – daugiau laisvalaikio paįvairinimas, tačiau buvome maloniai nustebinti, ir tikrai rezultatai viršijo lūkesčius. Tai buvo ne tik idomus, turiningas laisvalaikio praleidimas, bet ir efektyvus darbas laimingos ir darnios šeimos link. Tikrai tai rekomenduojame visiems, turintiems tikslą tobulėti, keistis ir augti kartu“.
Violeta ir Saulius Dumskiai, lankę užsiėmimus šeimoms: „Mes dalyvavome sąmoningos tėvystės mokymuose poroms. Tai buvo neeilinė proga iš naujo pažinti vienas kitą. Išsigryninti tokius dalykus, kurie per 15 metų santuokos nebuvo apkalbėti. Pasisakyti vienas kitam, kaip mes norime auklėti vaikus, ką brangaus norime išlaikyti savo pačių šeimoje ir perduoti savo vaikams. Mokymai suartino, tikrai rekomenduotume juose sudalyvauti kitoms poroms.“
Parengė Laimutis Genys