Koordinuota ir kryptinga institucijų veikla savivaldybėje – brandžios, atsakingos ir rūpestingos bendruomenės požymis
Bendras veikimas kartu padeda greičiau išspręsti problemas ir suteikti pagalbą. Druskininkų savivaldybės vicemero Lino Urmanavičiaus teigimu, tarpinstitucinio bendradarbiavimo reikšmė ypatingai išryškėja, kai kalbama apie efektyvią kompleksinę pagalbą savivaldybės gyventojams, jautriausioms visuomenės grupėms, sprendžiant jaunimo problemas.
Stiprinant tarpinstitucinį bendradarbiavimą, savivaldybės administracijos iniciatyva, kas mėnesį pradėtos organizuoti specialistų supervizijos / Druskininkų savivaldybės archyvo nuotraukos
„Institucijos, dirbdamos po vieną, negali pasiekti tokių rezultatų, kaip dirbdamos kartu. Suprantama, kad kiekviena organizacija turi savo veiklos lauką, teisinę bazę, kurios reikia laikytis, tačiau labai svarbus yra bendradarbiavimas, kalbėjimasis ne tik apie problemas, bet ir apie jų sprendimo galimybes“, – sakė L. Urmanavičius.
Stiprinant tarpinstitucinį bendradarbiavimą, savivaldybės administracijos iniciatyva, kas mėnesį pradėtos organizuoti specialistų supervizijos. Nuo 2022 m. gruodžio įvyko jau 6 susitikimai, kuriems vadovavo konsultacinės įmonės „Kitokie projektai“ ekspertas Nerijus Juškevičius, juose dalyvavo savivaldybės vadovai, socialinių, švietimo, sveikatos ir policijos institucijų vadovai bei specialistai.
Pagrindinės susitikimų temos yra susijusios su vaikų ir jaunimo žalingų įpročių bei netinkamo elgesio prevencija, mokyklos nelankymu, sudėtingų atvejų šeimose sprendimu. Susitikimų metu yra išgryninamos problemos, analizuojami konkretūs atvejai, kurių pagrindu yra kuriami veikimo mechanizmai bei algoritmai, kaip tokių krizių išvengti ateityje.
Viena iš opiausių šiandieninių problemų ne tik Druskininkų savivaldybėje, bet ir visoje Lietuvoje – nepilnamečių elektroninių cigarečių naudojimas.
Bendradarbiavimas su policija, kuriant saugias mokyklas
Gegužės ir birželio mėnesiais organizuoti du policijos ir savivaldybės vadovų bei darbuotojų, mokyklų, socialinių, sveikatos įstaigų atstovų susitikimai – vienas savivaldybėje, kitas – policijoje. Juose buvo nuspręsta vykdyti aktyvią mokyklų vidaus ir lauko teritorijų stebėseną. Pareigūnai taip pat konsultavo mokyklų darbuotojus dėl kitų nepilnamečių vykdomų teisės pažeidimų prevencijos. Susitikimų metu buvo pabrėžta ir susitarta, kad aktyvus policijos dalyvavimas yra svarbus saugią aplinką vaikams ir jaunimui užtikrinantis veiksnys, o ne gąsdinimo įrankis. Pareigūnų lankymasis mokykloje turi ir edukacinį tikslą – suteikti žinių ir paaiškinti, kokia atsakomybė numatoma, darant pažeidimus, naudojant ar platinant draudžiamus daiktus, medžiagas.
Problemų sprendimui – kompleksiškos priemonės
Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojos Dianos Brown teigimu, alkoholio, tabako ar narkotinių medžiagų vartojimas yra sudėtinga problema, kuriai spręsti telkiamos kompleksiškos priemonės, išskiriant skirtingas tikslines grupes.
Bendrai sutarta, kad prioritetas šiandien – saugi mokyklų aplinka, todėl per vasarą nuspręsta peržiūrėti ir išsamiai išanalizuoti mokyklų vidaus dokumentus, taisykles, mokymosi sutartis bei sugriežtinti mokinių atsakomybę dėl draudžiamų daiktų turėjimo, naudojimo ar platinimo. Mokyklos jau pradėjo komunikuoti su mokinių tėvais dėl bendradarbiavimo suteikiant daugiau galimybių mokyklos darbuotojams veikti konkrečiose situacijose, reaguoti į netinkamą elgesį – tik taip bus užtikrinta saugesnė aplinka.
„Šiandien yra svarbu kalbėti apie pasitikėjimą ir bendradarbiavimą. Kelti klausimą – ar visi norime, kad mokykloje neliktų šių problemų? Jei taip, tuomet mokykla ir tėvai turime veikti kartu: pirma – ugdant mokinių psichologinį atsparumą, aukštą savivertę ir pasitikėjimą savimi, saugius santykius šeimoje – tam, kad vaikai net nepradėtų vartoti žalingų medžiagų, antra – teikti pagalbą jau turintiems priklausomybę, trečia – netoleruoti nuolat įžūliai taisykles pažeidžiančių mokinių, kurie naudoja el. cigaretes mokyklos teritorijoje ar patalpose“, – sakė D. Brown.
Pasitarimų metu taip pat pasiūlyta į savivaldybės finansuojamą 2023 m. sveikatos rėmimo programą įtraukti daugiau kokybiškų, šviečiamojo pobūdžio susitikimų bei paskaitų mokyklų bendruomenėms – pedagogams, mokiniams bei jų tėvams, kurios startuos jau kitų mokslo metų pradžioje.
Taigi, nors vasara daugumai yra poilsio ir atostogų laikas, atsakingi specialistai savivaldybėje bei mokyklų ar kitų socialinėje, sveikatos, vaiko teisų apsaugos srityje dirbančių įstaigų vadovai atsakingai planuoja bendradarbiavimą gerinančias veiklas, numato naujas priemones, padėsiančias efektyviau spręsti iškylančius iššūkius bei teikti pagalbą vaikams, jaunimui, šeimoms.