Druskininkiečių parašai įteikti Seimo pirmininkui, Vyriausybei ir Prezidentūrai
Praėjusį trečiadienį M. K. Čiurlionio meno mokyklos direktorė Ona Olšauskienė, Druskininkų savivaldybės tarybos narys Modestas Vitkauskas ir Seimo narys Zenonas Streikus aukščiausioms šalies institucijoms įteikė tris tūkstančius druskininkiečių parašų, kuriais palaikoma Meno mokyklos iniciatyva – perduoti vadinamąjį „Vijūnėlės dvaro“ pastatą M. K. Čiurlionio meno mokyklai.
O. Olšauskienė ir M.Vitkauskas nunešė parašus į Vyriausybę/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka
Pirmiausia Druskininkus atstovus priėmė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Meno mokyklos direktorė O. Olšauskienė Parlamento vadovui papasakojo, kaip gimė ši iniciatyva ir konstatavo, jog Meno mokyklai labai trūksta patalpų, todėl šis pastatas Turistų g. 13 puikiai išspręstų patalpų trūkumą.
Druskininkiečių parašus priėmė atsakinga Prezidentūros kanceliarijos darbuotoja/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka
Seimo pirmininkui buvo įteiktas prašymas palaikyti Meno mokyklos iniciatyvą – perduoti „Vijūnėlės dvaro“ patalpas mokyklos reikmėms ir gausybė lapų su šiai iniciatyvai pritariančių druskininkiečių parašais.
Z. Streikus prašė Seimo pirmininko, kad jis tarpininkautų diskusijoms dėl galimų sprendimų, kaip pradėti visų suinteresuotų šalių dialogą.
V. Pranckietis priėmė lapus su parašais ir pažadėjo visą medžiagą perduoti vienam iš Seimo komitetų. Jis pripažino, jog pastatų griovimas nėra pats išmintingiausias problemų sprendimų būdas. „Jei žmonės kreipiasi į mus, surenka parašus, mes privalome atsižvelgti jų prašymus“, – sakė Seimo pirmininkas.
Druskininkiečiai Seime sulaukė didelio žiniasklaidos atstovų dėmesio. Apie M. K. Čiurlionio meno mokyklos iniciatyvą perduoti „Vijūnėlės dvarą“ meno mokyklos reikmėms visų didžiausių televizijų ir radijų stočių, laikraščių, interneto portalų žurnalistams pasakojo O. Olšauskienė, M. Vitkauskas, Z. Streikus.
Iš Seimo Druskininkų atstovai nuvyko į Vyriausybę. Druskininkiečių parašai ir prašymas palaikyti Meno mokyklos iniciatyvą buvo perduoti Vyriausybės Spaudos tarnybos patarėjui Vygantui Švobai. Jis pažadėjo visą medžiagą perduoti Premjerui Sauliui Skverneliui, kai tik šis po ligos sugrįš į darbą.
Toks pats parašų ir dokumentų paketas buvo nuvežtas ir į Prezidentūrą. O. Olšauskienė ir M. Vitkauskas dokumentus perdavė LR Prezidento kanceliarijos specialistei, kuri pažadėjo supažindinti su druskininkiečių iniciatyva LR Prezidentą ir atsiųsti atsakymą.
Po druskininkiečių apsilankymo aukščiausiose šalies valdžios institucijose pasirodė nemažai reportažų per radijo stotis, televiziją, interneto portaluose. Gaila, bet kai kuriuose iš jų buvo pateikta neobjektyvi, o kartais net ir klaidinanti informacija.
Štai interneto portalo 15 min.lt žurnalistė suabejojo, ar M.K Čiurlionio meno mokyklai tikrai trūksta patalpų ir kad esamos patalpos yra netinkamos jaunųjų talentų ugdymui. Ji pateikė informaciją apie mokyklos pastato remontui skirtas pinigų sumas ir atliktus darbus.
O. Olšauskienė teigė, jog žurnalistė pateikė netikslią informaciją ir taip bandė suklaidinti portalo skaitytojus: „Mes suremontavome jauniesiems muzikams skirtas patalpas, tačiau dailės disciplinų besimokantiems moksleiviams nėra tinkamų patalpų, todėl būtent jiems „Vijūnėlės dvaras“ taptų puikia mokymosi vieta.“
Dailės mokyklos patalpos, skirtos mokiniams, labai sumažėjo. Vienas iš dviejų korpusų pastaruoju metu jau yra atiduotas lopšelio-darželio „Žibutė“ reikmėms, o rugsėjo 1 dieną papildomai bus perduota dar viena erdvė darželio grupei bei parodų salė darželio reikmėms.
Lietuvos radijas, pasakodamas apie druskininkiečių vizitą pas Seimo pirmininką ir pristatydamas Meno mokyklos iniciatyvą, pateikė ir žinomo teisės eksperto komentarą šiuo klausimu. Ko gero, neturėdamas pilnos informacijos apie vadinamojo „Vijūnėlės dvaro“ situaciją, šis teisininkas klaidino radijo klausytojus teigdamas, jog Turistų g. 13 Druskininkuose negali stovėti joks statinys.
Norime pastebėti, jog šioje vietoje seniau stovėjo valčių prieplaukos pastatas. O Aukščiausias Teismas konstatavo, jog šioje vietoje negalima gyvenamosios paskirties pastatų statyba, tačiau rekreacijos ar kitos paskirties statiniai Turistų g. 13 yra galimi.
Kodėl po Aukščiausiojo teismo antrosios nutarties prasidėjo galimybių, kaip išsaugoti „Vijūnėlės dvaro“ pastatą, paieška?
Nugriovus „Vijūnėlės dvaro“ pastatą, Druskininkų savivaldybei ir Vyriausybei tektų sumokėti apie 1,8 mln. eurų kompensaciją pastato šeimininkui. Pastato neliktų, o pinigai būtų sumokėti, už tai nieko negavus.
Išsaugojus „Vijūnėlės dvaro“ pastatą ir perdavus jį visuomenės reikmėms, Savivaldybė galėtų išpirkti jį iš savininko ir įsigytų pastatą M. K. Čiurlionio meno mokyklai, taip išspręsdama šios mokyklos patalpų trūkumo problemą.
Ar galima nevykdyti Aukščiausiojo teismo sprendimo, kuris nurodė nugriauti pastatą Turistų g. 13, Druskininkuose? Niekas nekelia klausimo dėl AT sprendimo nevykdymo. Teismas apgynė viešąjį interesą, konstatuodamas, jog šioje vietoje negali stovėti gyvenamosios paskirties pastatai.
Tačiau net ir po Aukščiausiojo teismo sprendimo yra galimybė suinteresuotoms šalims sudaryti Taikos sutartį. Tokia praktika buvo panaudota prieš kelerius metus Preilos botelių situacijoje.
Tuomet Aukščiausiasis teismas buvo priėmęs sprendimą nugriauti Preiloje pastatytus botelius. Tačiau, aktyviai bendradarbiaujant Vyriausybei, teisinėms ir kitoms atsakingoms institucijoms ir pastatų savininkams, buvo pasirašyta Taikos sutartis. Boteliai Preiloje stovi iki šiol.
Visiškai tokia pati situacija ir „Vijūnėlės dvaro“ atveju. Jei Vyriausybė, Generaline prokuratūra, kitos valstybinės institucijos bei pastato savininkas susėstų prie derybų stalo, galima būtų tikėtis Taikos sutarties, leidžiančios išsaugoti „Vijūnėlės dvarą“ visuomenės reikmėms, konkrečiai – M. K. Čiurlionio meno mokyklai.
Tam, kad prasidėtų dialogas, o ne atvažiuotų griovimo technika, reikia aukščiausių šalies vadovų geranoriškumo, šalto proto ir įsiklausymo į druskininkiečių balsą.
Būtent tokio dialogo siekia ir Druskininkų savivaldybės tarybos nariai, ir Savivaldybės atstovai, ir druskininkiečiai, savo parašais patvirtinę norą išsaugoti pastatą Turistų g. 13. jaunųjų krašto talentų ugdymui ir naujos Druskininkų piliečių kartos auginimui.
Druskininkų savivaldybės informacija