Druskininkų kurortas turi dar vieną savo simbolį – miesto erdves papuošė įspūdinga Sūručio skulptūra
Druskininkų centre, šalia Vilniaus alėjos ir bažnyčios atidengta naujuoju miesto simboliu tapsianti legendomis apipinto ir labiausiai išgarsėjusio liaudies gydytojo Sūručio skulptūra. Ją sukūrė žinomas šalies skulptorius Romualdas Inčirauskas.
Trečiadienį surengta iškilminga skulptūros atidengimo ceremonija ir jos pristatymas Druskininkų bendruomenei. Į „Sūručio“ skulptūros atidengimo ceremoniją susirinko daugybė menui neabejingų druskininkiečių.
Skulptūrą „Sūrutis“ atidengė jos autorius R. Inčirauskas, Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas ir miesto simbolio sukūrimo idėjos iniciatorius A. Katilovskis / Roberto Kisieliaus nuotrauka
„Pirmiausia norėčiau padėkoti Druskininkų verslo klubo prezidentui Albertui Katilovskiui, kuris pasiūlė Druskininkų simbolio sukūrimo idėją. Juk istoriją prisiminti labai svarbu, nesvarbu, ar ji žmogaus, ar miesto, ar valstybės. Kartais ta istorija būna apipinta ir legendomis. Taigi ir naujoji „Sūručio“ skulptūra – visiems mums žinomos Druskininkų atsiradimo legendos įprasminimas. Didžioji dauguma gausiai lankomų pasaulio miestų jau seniai yra įamžinę vietovių atsiradimą menančių legendų simbolius. Šiandien tai padarėme ir mes. Tikiu, kad skulptūra turės išliekamąją vertę ir ateities kartoms primins, kokie stebuklingi yra Druskininkų mineraliniai šaltiniai“, – skulptūros atidarymo dieną kalbėjo savivaldybės meras Ričardas Malinauskas. – Labai džiaugiuosi bendromis pastangomis realizuota idėja, ačiū skulptoriui, kuris sutiko padėti sukurti kurorto simbolį ir įgyvendinti projektą. Ačiū visiems, kurie prisidėjo. Turiu svajonę, kad druskininkiečiai prie savo namų durų pasikabins miniatiūrinę „Sūručio“ skulptūrą, kaip namų sėkmės ir laimės simbolį. Bus gaminamos reljefinės „Sūručio“ skulptūrėlės, visi norintys galės jas įsigyti. Aš tai jau padariau.“
„Esame įsitikinę, kad Druskininkams, kaip vienam geriausių Europos mineralinių vandenų kurortų, tiesiog privaloma turėti kurorto atsiradimo simbolį – skulptūrą, kuri bus dar vienu gausiai lankomu turistų traukos objektu, – kalbėjo projekto „Druskininkų legendą simbolizuojančios skulptūros „Sūrutis“ sukūrimas“ iniciatorius, asociacijos „Druskininkų klubas“ prezidentas Albertas Katilovskis. – Juk ne karalius, ne kažkas kitas šią vietovę padarė gydomąja, o vietiniai žmonės, kurie čia gyveno, todėl mūsų klubui kilo mintis būtent jiems atiduoti duoklę ir sukurti valstiečio Sūručio skulptūrą. Tokia ir yra pagrindinė Sūručio skulptūros projekto idėja. Mūsų klubas jungia Druskininkų verslo bendruomenę, aktyvius bendruomenės žmones, o pagrindinis mūsų siekis – ne prašyti ko nors iš miesto, o patiems jam ką nors duoti. Nuosekliai vykdome savo projektus, kurie, mūsų manymu, naudingi bendruomenei. Šiandien pristatome miesto simbolį, džiaugsimės, jei jis bendruomenei patiks.“
Realizuoti idėją ir sukurti skulptūrą „Sūrutis“ ėmėsi skulptorius, prof. Romualdas Inčirauskas.
„Noriu padėkoti A. Katilovskiui, kuris sudarė sąlygas man įkelti koją į šį Jūsų miestą, kuris turi karališkas tradicijas. Smagu, kad druskininkiečiai man patikėjo sukurti Sūručio skulptūrą, jaučiuosi reikalingas ir įvertintas. Dėkoju už man suteiktą garbę ir laukiu Jūsų „teismo“, įvertinant mano sukurtą Sūrutį“, – atidengdamas skulptūrą, kalbėjo R. Inčirauskas.
Jo sukurtas „Sūrutis“ – 180 cm aukščio stovinčio vyro, kairėje rankoje laikančio dubenį su druska, figūra. Sulenktos dešinės rankos delne jis laiko mažą arklį – kaip byloja legenda, pirmojo išgydyto ligonio simbolį. Vyro figūros apranga – dekoratyvi, apibendrinta ir būdinga to laiko stilizuotam istoriniam kostiumui. Pjedestalo dalis padengta raudonomis keramikos plytomis, o pats pjedestalas apjuostas 20 cm bronzine juosta su legendą pasakojančiu tekstu.
„Noriu pasidžiaugti šio miesto bendruomene, kuri yra išskirtinė, ją sudaro daug iškilių žmonių: menininkų, mąstytojų, medikų, mokytojų, muzikų. Ir tai, kad esate atviri įvairiam menui, įsileidžiate į savo miestą įvairius menininkus, rodo žmonių vidinį taurumą. Ir ačiū, kad kuriate. Nes tie, kurie kuria, o ypatingai – meną, kas ateina juo džiaugtis, tų širdys yra tyros. Menas ir grožis gimsta tik geroje širdyje. Nenusivilkite, jei sulauksite neteisingos kritikos ar pašaipų. Juk dažniausiai tai daro tie, kurie patys nieko nedaro, niekada nieko nėra sukūrę ir net nėra svajoję. Kurkite, darykite, tai yra svarbiausia!“, – kalbėjo Druskininkų parapijos klebonas Vaidas Vaišvilas, kuris pašventino naująją Sūručio skulptūrą.
Nors oficiali Druskininkų kurorto įkūrimo data laikoma 1794 m. birželio 20 d., kai Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis dekretu suteikė vietovei gydomosios vietovės statusą, tačiau legenda byloja apie dar XIV amžiuje visai atsitiktinai atrastas Druskininkų apylinkėse trykštančių šaltinių stebuklingas gydomąsias galias.
Legenda byloja, kad Ratnyčios kaime – tuo metu Druskininkų dar nebuvo – gyveno valstietis, pavarde Sūrutis. Jis turėjo arklį, kuris buvo pasiligojęs, todėl, jo pagailėjęs, nuvedė į pelkingą vietovę prie Ratnyčios upės ir paliko ten savaitei, tikėdamasis, kad šis ten pabaigs savo dienas. Bet ne – įvyko stebuklas! Po kurio laiko, Sūrutis rado arklį atsigavusį, pilną jėgų. Tada Sūručiui tarsi akys atsivėrė – žmogus suprato, kad čia tekantis vanduo turi gydomųjų savybių, tereikia jas išnaudoti. Juk jeigu arklys išgijo, tai ir žmones galima gydyti!
Žinoma, tai skamba kaip legenda, tačiau manoma, kad joje ir daug tiesos, juk būtent tie pirmieji valstiečiai ir suprato, kad šis kraštas unikalus gydomaisiais vandenimis. Ir tai pakeitė jų gyvenimą – jie ėmė naudoti mineralinį vandenį gydomaisiais tikslais, ir tai tapo jų nauja veikla.
Parengė Laima Rekevičienė