Skandinaviškas interjero stilius – tvarkinga, bet jauki namų erdvė

Kuomet Lietuvoje kalbame apie kažkokius siekius ar tai būtų socialinė lygybė, ar verslo sėkmė, ar tiesiog interjero jaukumas, dažnai užsimename Skandinaviją. Taip daugiausiai įvardiname Švediją, o kartais ir Norvegiją bei Daniją. Šių šalių žmonės – bene patys laimingiausi pasaulyje, tad tikrai verta pasidomėti, kaip gi Skandinavijoje įrengiamos namų erdvės. Modernumas, minimalizmas, natūralumas ir paprastumas. Šios savybės geriausiai išskiria tokio stiliaus elementus. Mes pasižiūrėkime, ką galima rasti Adma el. parduotuvėje ir kokių idėjų galima pasisemti, kad sukurtumėte jaukią ir tvarkingą namų erdvę pagal Skandinaviškas interjero tendencijas.

Kas yra ir kodėl išpopuliarėjo skandinaviški interjerai?

Skandinaviškas stilius pasaulyje po truputį ėmė populiarėti dar šeštame, praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Daugiausiai juos pamilo tam tikra JAV ir Kanados gyventojų dalis. Na, o pastaraisiais metais tai yra kone didžiausias etalonas visos Europos žmonėms, kadangi skandinaviški interjerai, daugelio nuomone, padeda gyventi laimingesnį gyvenimą ir turėti geresnę buitį. Kaip jau minėjome, tų šalių gyventojai yra patys laimingiausi, o ir pragyvenimo lygis ten labai aukštas. Tad natūralu, jog peršasi idėjos, kad įsirengus namus remiantis tomis pačiomis idėjomis, mūsų pačių gyvenimuose persiteiks minėtos vertybės.

Tačiau, kas tiksliai yra skandinaviškas interjeras? Jeigu kalbėsime būtent iš dizaino pusės, tai jį labai smarkiai paveikė du reiškiniai: spartus Skandinavijos pramonės augimas ir modernus vokiško Bauhaus stiliaus praktiškumas. Kadangi Skandinavijos šalys pramonę ėmė vystyti kiek vėliau nei kontinentinė Vakarų Europos dalis, tai ir su tuo susietas dizainas yra labiau išlaikytas ir geriau suderina modernumą su tradicija. Skandinaviškas stilius – tai paprastos išvaizdos, maksimaliai funkcionalus ir lengvai naudojamas bei ne itin brangus sprendimas, kuris pasižymi aukštesne nei vidutine kokybe. Nors skandinavų šalyse yra ir daugybė premium segmento sprendimų, tačiau mūsų kraštuose tai yra gražaus ir unikalaus dizaino (išskirtiniai), tačiau visiems prieinami (kaina) daiktai.

Čia dominuos paprastos spalvos, mediena, tiesios linijos, mažai detalių turintys daiktai. Daugiau-mažiau viskas turi prasmę ir nieko nėra tik dėl vaizdo arba, jeigu yra, tai vienas-kitas niuansas.

Kokybė ir mažinimas – kertiniai skandinaviško stiliaus elementai

Mažinimas arba minimalizmas

Minimalizmo sąvoka yra geriausiai žinoma būtent dizaino sferoje. Skandinaviškas stilius neatsiejamas nuo minimalizmo ir detalių bei elementų skaičiaus mažinimo. Šviesa, ryškesnės spalvos ir kuo atviresnės erdvės – svarbiausi bruožai, pagal kuriuos galima pažinti tokius kambarius ir patalpas. Jie niekada nebus užgrūsti ir pernelyg pilni.

Jeigu norite pasiekti tokią stiliaus ir funkcijos harmoniją bei darną, nesiimkite drastiškų ar labai radikalių sprendimų. Jums reikėtų fokusuotis į tai, jog visko būtų tik tiek, kiek reikia, o ne per daug. Tada erdvės atrodo minimalistiškai, jaukiai ir skandinaviškai. Geras pavyzdys būtų ši spintelė. Ji tikrai nėra maža, tačiau ja galima pakeisti ištisas virtuvės sekcijas, atlaisvinant erdvę TV staliukui ar sumažinant užimtos erdvės kiekį, bet neprarandant daug vietos daiktų laikymui.

Vienas iš mažinimo (skandinaviško stiliaus) elementų dar yra ir kuklus raštų bei ryškių spalvų naudojimas, nebent pvz., ant kilimo.

Aukšta kokybė ir funkcionalumas

Jeigu norite laikytis geriausių skandinaviškų tradicijų, rinkitės aukštesnės kokybės baldus, kurie yra praktiški, gal net turi daugiau nei vieną funkciją. Visi šie baldai ir dekoro elementai pasižymi modernia išvaizda, tačiau nėra apkrauti detalėmis ar elementais. Jie – kuklūs, bet kokybiški.

Paimkime vonios kambarį. Jums nereikia aukoti stiliaus ar elegantiškumo. Skandinaviško stiliaus vonios kambario interjeras atrodys tvarkingas, bet nėra iššaukiantis. Dėl to idealiai tinka dviejų stalčių spintelė su Tondo praustuvu. Pasižiūrėjus į šią spintelę neatrodytų, kad ji būtų centrinė figūra, tačiau tokie praustuvai dabar labai madingi, o ir praktiškumo šiam baldui netrūktų. Detalių – ne daugiau negu reikia, o spalvos – neutralios ir derančios visur.

Laukas ir gamta – namų viduje

Jeigu mintimis nukeliautumėte į Skandinaviją, turbūt įsivaizduotumėte ne stiklinius Stokholmo ar Oslo dangoraižius ir biurus, o tankias girias, elnius ir sniegą, tiesa? Toks įvaizdis pelnytas ne atsitiktinai, kadangi ir patys skandinavai labai vertina savo gamtą ir istoriją. Gamtiniai ištekliai tose šalyse yra labai vertinami, todėl rankų darbo produkcija arba vietoje pagaminti produktai turi ir ypatingą sentimentalią vertę. Patys skandinavai daug laiko leidžia lauke, kur sportuoja, iškylauja, pramogauja. Visa tai atsispindi interjero tendencijose, nes ten gausu medienos, gamtos įkvėptų dekoro elementų (pvz., skulptūrų), naminių augalų ir natūralios kilmės audinių bei baldų apmušalų. Tarp naudojamų medžiagų visad galima išskirti vilną ar liną.

Jeigu norite, kad būstas labiau atspindėtų skandinavišką kultūrą, rinkitės eco-friendly ir tvariu būdu pagamintas medžiagas ir sprendimus.

Dėl to ir daiktai, kurie dominuoja Skandinavijos stilistikos interjeruose, savo spalvomis mena gamtos elementus. Rudos, pilkos ir panašios spalvos dominuoja dėl to, kad jos primena žemę, medžius, akmenis.

Kontrastas ir netradiciškas skandinaviškas stilius

Nors kalbame apie subtilias spalvas, neiššaukiantį ir nuosaikų dizainą, negalima ignoruoti to, kad tokio tipo patalpos vis tiek turi charakterį. Jis atsiranda dėl kontrastingų sprendimų ir kontrastą sukuriančių dizaino elementų. Tačiau kontrastas sukuriamas nebūtinai pasirinkus dvi priešingas spalvas (pvz., mėlyną ir raudoną). Kontrastą galima kurti su bet kuriuo dizaino elementu: forma, dydžiu, tekstūra, nuotaika ir taip toliau. Užuot susikoncentravus vien į spalvas (nors tai – irgi svarbu), daugiau derinkite šviesias ir tamsias spalvas, kombinuokite senovinius akcentus su naujoviškais, abstrakčius dekoro elementus su vintažiniais, tiesias linijas su kreivėmis.

Kontrastui daug prideda ir tokie elementai kaip unikalus sienų atspalvis, stilingi baldai ar net menas ant sienų.

Tiesa, skandinaviškas stilius namuose gali būti ir nebūtinai tradiciškas. Net, jeigu šiek tiek kitaip pažvelgsite į dizainą ir rinksitės kiek kitokius sprendimus, namai vis tiek gali atspindėti tas pačias vertybes ir turėti tuos pačius pliusus. Netradiciškas skandinaviškas stilius ne tiek dėmesio suteikia minimalizmui. Kadangi jis kai kam atrodo šaltas ir grubokas, daugiau tinkantis verslui, Skandinavijoje, kur ir taip yra šalta, žmonės gali norėti rinktis kai ką priešingo. Čia didžiausią indėlį daro Danijos visuomenės tradicijos ir gerai žinomas terminas hygge. Verčiant pažodžiui, tai būtų „Jauki darna“ ar kažkas panašaus.

Tarkime, net gelsvos, rausvos spalvos ar net gėlėto rašto fotelis Ebba turi savybes, galinčias įnešti netradicinio kontrasto elementų. Jeigu jus žavi idėja, kad namuose būtų jauku ir nebūtų pernelyg daug daiktų, tačiau nenorite vien tik neutralių spalvų ir formų, galite šiek tiek paeksperimentuoti. Rinkitės baldus ir elementus, kurie jums simbolizuoja ir spinduliuoja šilumą bei jaukumą. Daugiau žvakių, minkštesni baldai, užapvalintos formos, pledai ar net židinys ir bet koks personalizuotas akcentas yra svarbūs šiai filosofijai. Hygge – atsipalaidavimas ir lengvumas, tad namai turėtų atrodyti jaukiai apgyvendinti, o nebūtinai spinduliuoti minimalizmu.