Lauko grindys ir takeliai – kokie sprendimai bus tinkamiausi?

Kas gi nenori turėti gražią lauko erdvę aplink savo namus? Tačiau kaip ir su kiekvienu projektu ar tikslu – įgyvendinimas gali būti brangus malonumas. Visada norisi, kad lauko erdvės būtų ne tik gražios, bet ir praktiškos. Tam reikia pasirinkti tinkamus sprendimus ir čia neišvengsime kalbos ir diskusijų apie grindis lauke bei takelius. Grindis reikia pakloti, o takelius – išgrįsti atitinkamai. Kaip žinoti, kokie sprendimai yra tinkamiausi, kaip įgyvendinti projektą be vargo su kliūtimis, ar verta samdyti profesionalus ir t.t.. Apie viską – iš eilės!

Kaip pasirinkti geriausias medžiagas?

Be abejonės pradžia yra planas ir vizija. Negalima galvoti apie jokius darbus, kol dar nežinome, ką tiksliai darysime, tiesa?

Jeigu klosite grindis lauke, tai tikriausiai bus terasa, veranda ar prieangis. Čia svarbu žinoti, kad lauke grindinys susiduria su daug didesniais temperatūrų ekstremumais, kovoja ne tik su drėgme, bet ir su UV spinduliais, jam pavojų gali kelti kenkėjai, pelėsis ir puvėsis ir ne tik. Daugiausiai žmonių, dėl kainos ir kokybės santykio bei lengviausiai derinamos estetikos, verandas, prieangius ir panašias erdves aplink namus, bet esančias lauke, dengia būtent mediena. Visgi ji turi būti ne tik gerai paklota, bet ir tinkamai pasirinkta tam, kad drėgmė ir temperatūrų skirtumai bei kenkėjai nesugadintų jos anksčiau laiko.

Dar vienas populiarus sprendimas – trinkelės. Jeigu jums patinka bendra jų estetika, rasite labai gerą sprendimą pakloti grindis lauko balkone, verandoje, terasoje ir t.t.. Be abejonės darbas gali būti sudėtingesnis ir nebus tokio jaukumo, tačiau gražiai suderinus estetiką galima išgauti labai gerą rezultatą, kuris bet kokiu atveju bus ilgaamžiškesnis. Geriausia – pasitarti su profesionalais, kad jie galėtų įvertinti reljefą ir nustatyti ar jam nereikia paruošiamųjų darbų.

Betoninės trinkelės nesukuria tokio jaukumo, tačiau jos dažniausiai tarnauja ilgiau ir yra gerokai atsparesnės drėgmei. Jeigu kalbame apie takelių tiesimą, tai pasirinkimai dažniausiai būna du – trinkelės arba žvyras (skalda). Trinkelės visada yra laikomos praktiškesniu sprendimu, bet už tai jos būna brangesnės.

Dirbti patiems ar samdyti profesionalus?

Aplink namus tikrai gali norėtis kuo daugiau darbo pasidaryti patiems. Tačiau tai yra ir labai didelį atlygį turintis pasirinkimas, ir variantas, kuris slepia dideles rizikas. Jeigu pasitikite savo jėgomis ir turite žinių ir/ar patirties, tuomet viskas turėtų praeiti sklandžiai. Tačiau, jeigu tai – pirmasis projektas ir jam reikia sudėtingų operacijų, visada geriau bent jau pasikonsultuoti.

Trinkeles pakloti tikrai dažnai galima ir patiems, kadangi jos nėra nei sunkios, nei reikalauja itin didelių žinių. Be to, daugumos variantų dizainas ir visas sumanymas yra toks, kad joms suskilus, sulūžus ar atsitikus kitoms problemoms, būtų galima seną daiktą pakeisti nauju.

Tiesa, dirbant su takelių tiesimu ar trinkelių klojimu, jau gali būti reikalingi ir specialūs įrankiai, kaip kad pvz., http://toolsta.lt/156-vibro-plokstes, plytelių pjaustyklės ir t.t. Visa tai kainuoja, tad, jeigu projektas nėra didelis, įrankius galimai labiau apsimoka nuomotis. Arba, jeigu ieškote papildomų pajamų šaltinio, galite įsigyti kokybišką įrankį, o po to jį nuomoti kitiems!

Samdyti profesionalus labiausiai apsimoka ir naudinga, kuomet norite 100% geriausio rezultato. Kad ir kaip smagu viską daryti patiems, kadangi tai (tikriausiai) nėra pagrindinė jūsų profesija, gali būti šiokių tokių neatitikimų. Be to, jeigu ieškote labai išskirtinio ir brangaus sprendimo, arba norite įgyvendinti ambicingą, didelį projektą – verta samdyti profesionalus. Tačiau, jeigu niekur neskubate, tai yra jūsų noras ir kone svajonių projektas, arba, jeigu dirbate mažame plote – pasidomėkite medžiagomis ir įrankiais, atsidėkite biudžetą ir per keletą savaičių ar mėnesių viską turėtumėte užbaigti.

Takelio tiesimas savomis rankomis – patarimai

Jeigu viską susiplanuosite ir neužsibrėšite pernelyg didelių tikslų, takelį su skalda nutiesti galėsite per maždaug 1-2 dienas. Takelis ne tik pagerins bendrą išplanavimą, bet ir pridės praktiškumo, komforto ir gali net apsaugoti nuo dirvos erozijos ten, kur daug vaikštoma.

Visų pirma, reikia išsimatuoti ir suplanuoti pačio takelio vietą ir poziciją. Įvertinkite ne tik atstumą, bet ir reljefą, aukščių skirtumus. Geriausia viską daryti sekcijomis ir saulėtomis, kuo mažiau vėjuotomis ir kuo mažiau lietingomis dienomis. Naudokite juostą ir kuolelius arba smaigus, kad sužymėtumėte preliminarią tako vietą, o po to pereikite per perimetrą su kastuvu, paženklindami ribas.

Dabar laikas į rankas imti kastuvą ir nukasti viršutinį sluoksnį žemių, kuriame yra akmenų. Pravartu iškasti maždaug ~20cm gylio griovius. Išplūkite apatinę dirvą, kad būtų lygus ir tvirtas sluoksnis. Dabar galima ant paviršiaus berti skaldą, kuri sudarytų apatinį sluoksnį. Nepamirškite, kad geriausia kloti po sekciją (dalį), kad galėtumėte atlikti korekcijas eigoje. Paberti reikėtų 5-7 cm skaldos ir su grėbliu ją išskaidyti, išlyginti sluoksnį. Dabar specialistai rekomenduoja uždengti viską maždaug 1-1,5cm storio trinkelių smėlio sluoksniu ir išlyginti paviršių.

Nupurkškite smėlį, kad jį padengtų lengva rasa. Didžiausias rūpestis dažniausiai būna tinkamai pasirinkti takelių matmenis, kad nereikėtų per daug pjaustyti plytelių. Čia jau reikėtų matuoti pagal trinkeles, kad viskas tiktų idealiai. Visgi visuomet patariama kas antrą eilę pradėti su pusės ilgio plytele. Kartokite žingsnius, kol užbaigsite visas sekcijas.

Nepamirškite aplink takelį nutiesti ir kraštus, barjerus (bortelius), jeigu to reikia. Bet kokiu atveju, kraštams reikės išbaigimo. Po to, kai trinkelės išklotos, galima suberti specialų smėlį kuris veiks, kaip rišančioji medžiaga. Tai reikėtų daryti tuomet, kai nelyja.

Specialios dangos – ką verta žinoti?

Be abejonės, kai kalbame apie grindis ir grindinius, negalima ignoruoti ir to, kad poreikis ne visuomet gali būti nutiesti takelį ar verandos grindinį. Yra ir daugybė kitų opcijų.

Pavyzdžiui, dangos vaikų žaidimų aikštelėms yra unikalios, ir nei betonas, nei mediena ar žvyras čia nelabai tinka. Tai dažniausiai būna speciali danga, kuri turi papildomą apsaugą nuo itin intensyvaus vaikščiojimo ir didelių apkrovų bei pvz., UV spindulių, temperatūros pokyčių ir t.t.

Krepšinio aikštelę galima iškloti dviem būdais – betonuoti arba kloti specialią sportinę dangą. Pastaroji tarnaus kiek trumpiau, tačiau labiau atitiks standartus ir vasarą ar šiltą pavasarį bei rudenį ant jos bus smagiau žaisti. Visgi, jeigu lengvai lynoja arba yra šiek tiek šalčiau, tokia danga būna ir slidesnė nei betoninė. Visur, kur kalbame apie konkrečios erdvės išklojimą grindų danga, labai naudinga konsultuotis su specialistais!