Ekonomikos ekspertas: Druskininkai – patraukliausi ir užsienio, ir Lietuvos turistams

Praėjusią savaitę sostinėje surengtame Lietuvos turizmo forume pateikti faktai dar kartą patvirtino, jog Druskininkai pelnytai gali vadintis Lietuvos turizmo sostine. Ekspertų vertinimu, mūsų kurortas yra patraukliausia vieta ir Lietuvos, ir užsienio turistams.

Įvertino situaciją, pristatė naujoves

6-ajame Lietuvos turizmo forume buvo aptarta turizmo situacija Lietuvoje, taip pat pasaulinės turizmo tendencijos ir jų įtaka Lietuvai, pasaulio turizmo inovacijos ir daug kitų, su turizmo plėtra susijusių, klausimų. Forume dalyvavo ne tik Lietuvos turizmo, ekonomikos, rinkodaros specialistai, bet ir svečiai iš Portugalijos, Ispanijos, Belgijos, Vokietijos, Lenkijos.

Forumo darbe dalyvavo ir keletas druskininkiečių – Turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Rimantas Palionis, Savivaldybės Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Vaiva Žagunienė, taip pat Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda.

Turizmo forume už nuopelnus turizmo srityje Ekonomikos ir inovacijų ministro padėka buvo įteikta Druskininkų Garbės pilietei, bendrovės „Draugystės sanatorija“ vadovei Violetai Kaubrienei.

Druskininkų atstovus ypač maloniai nuteikė „Luminor“ banko vyriausiojo ekonomisto, žinomo analitiko Žygimanto Maurico pranešimas „Turizmo indėlis šalies ekonomikai. Kiek turistų pinigų byra į valstybės iždą, kiek – pro šalį.“ Šio žinomo ekonomisto pranešime dažnai skambėjo Druskininkų vardas.

Ekonomistas Ž. Mauricas puikiai įvertino Druskininkų nuveiktus darbus turizmo srityje/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Druskininkai – tarp lyderių

Lygindamas nakvynių skaičiaus dinamiką, Ž. Mauricas pastebėjo, kad Druskininkai šiuo rodikliu lenkia beveik visus Lietuvos miestus. Štai 2018 metais Druskininkuose fiksuota 603 tūkst. užsienio turistų ir 560 tūkst. vietinių turistų nakvynių. Tuo tarpu Kaune šie skaičiai daug mažesni – atitinkamai 392 tūkst. ir 166 tūkst., o Birštone, palyginti su Druskininkais, dar kuklesni – 87 tūkst. (užsienio turistų) ir 340 tūkst. (vietinių).

Ž. Mauricas konstatavo, jog užsieniečiams Lietuvoje yra įdomiausi Druskininkai ir Lietuvos didieji miestai. Vilniaus 1000 gyventojų tenka 2303 užsieniečių nakvynės, o Druskininkams – net 4555 nakvynės.

Lietuvos gyventojams, anot  Ž. Maurico įžvalgų, įdomiausi yra Druskininkai, kur 1000 gyventojų tenka 5086 tautiečių nakvynės ir  Baltijos pakrantė, čia 1000 gyventojų tenka 4811 vietinių turistų nakvynės.

Taigi, anot ekonomisto, Druskininkai yra patraukliausi ir užsienio, ir Lietuvos turistams.

Įvardijo privalumus

Paprašytas pasidalinti savo įžvalgomis apie mūsų kurortą, „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Ž. Mauricas pastebėjo, jog šiuo metu, šalia didžiųjų šalies miestų, patraukliausia turizmo kryptimi yra Druskininkai. Jo pastebėjimu, Druskininkuose didesnę dalį turistų sudaro lietuviai, tačiau užsienio turistų skaičiuos nuolat didėja: „Pasiekti tą patį užsienio ir Lietuvos turistų skaičių nėra lengva, nes tam didelės įtakos turi kaimyninių valstybių, konkrečiai – Lenkijos, gera ekonominė situacija ir keliama konkurencija.“

Paklaustas, kodėl, jo nuomone, Druskininkams pavyksta pritraukti didelius turistų srautus, ekonomistas teigė, jog Druskininkai sugebėjo sukurti labai platų paslaugų spektrą, sugebantį tenkinti pačius įvairiausius turistų poreikius: „Čia yra viskas vienoje vietoje, ne tik SPA, sanatorijos, „Snow Arena“, koncertai, aktyvaus poilsio galimybės, bet ir gausybė pramogų, Grūto parkas ir kita. Turistai čia vienoje vietoje gali rasti tai, ko nėra kituose miestuose. Kitas Druskininkų išskirtinumas – puiki infrastruktūra, kuri nenusileidžia didmiesčiams. Viešbučiuose – palankus kokybės ir kainos santykis, o restoranai ir kavinės savo lygiu niekuo nenusileidžia Vilniui ar Kaunui.“

Mato plėtros galimybių

Paklaustas, kas galėtų dar labiau sustiprinti Druskininkų, kaip turizmo lyderio pozicijas, Ž. Mauricas pastebėjo, jog būtų labai gerai, jei Druskininkuose atsirastų kurios nors aukštosios mokyklos filialas, tuomet, jo nuomone, sustiprėtų intelektualinis kurorto potencialas. Ž. Mauricas kalbėjo, jog Druskininkuose galėtų veikti solidi informacinių technologijų bendrovė. „Čia puiki infrastruktūra, gera gyvenimo kokybė, o nuotoliniu būdu dirbantiems IT specialistams Druskininkai galėtų tapti puikiu gyvenimo uostu“, – sakė Ž. Mauricas.

Jo nuomone, Druskininkai turi rezervų, plačiau išnaudojant šalia kurorto esančių ežerų privalumus. Ž. Mauricas įsitikinęs, jog šalia ežerų esančios infrastruktūros sutvarkymas galėtų tapti dar viena turistų traukos dominante.

Kalbėdamas apie tai, kas šiek tiek stabdo turistų antplūdį į Lietuvą ir tuo pačiu į Druskininkus, Ž. Mauricas iškėlė šalies transporto infrastruktūros problemą: „Reikia pripažinti, jog Lietuvoje nėra rimto nacionalinio oro uosto, kuris sudarytų sąlygas patogiai turistams atvykti į Lietuvą. Latvija – daug mažesnė už Lietuvą, tačiau Rygos oro uoste siūloma gausybė krypčių ir daug platesnės galimybės pasiekti Latviją iš viso pasaulio. Pas mus viskas daug sudėtingiau. Kai turistai su persėdimais pasiekia Vilnių, jiems iki Druskininkų dar reikia važiuoti 2 valandas. Tai nėra patogu.“

Kalbėdamas apie Druskininkų, kaip konferencijų miesto perspektyvas, ekonomistas sakė, jog tam yra neblogos sąlygos, ypač, jei kurorte atsiras modernus kultūros centras.

Ričardas Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras, Lietuvos kurortų asociacijos prezidentas:

„Nors dėl ligos negalėjau dalyvauti šiame forume, tačiau labai džiaugiuosi, kad mūsų pastangos turizmo srityje buvo teigiamai įvertintos. Labai svarbu, kad apie mus gerai kalba ne tik kurorto svečiai, bet ir žinomi ekspertai. Noriu padėkoti visiems, prisidėjusiems ir prisidedantiems prie Druskininkų klestėjimo. Tikiu, kad šią aukštai iškeltą kartelę mes sugebėsime išlaikyti.“

Už nuopelnus turizmo srityje Ekonomikos ir inovacijų ministro padėka buvo įteikta  Druskininkų Garbės pilietei, bendrovės „Draugystės sanatorija“ vadovei Violetai Kaubrienei/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Turistų nuolat daugėja

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, turistų skaičius Druskininkuose padidėjo net 7,2 proc. ir sudarė 176 tūkst. 230. Jei tokia pat sėkminga bus ir antroji metų pusė, Druskininkai šiemet gali sumušti 21 metų turistų lankomumo rekordą ir sulaukti 350 tūkst. svečių.

Analizuojant turistų skaičių, atvyksiančių iš Lietuvos ir užsienio, lietuvių turistų skaičius padidėjo 7,6 proc., o užsieniečių – 6,3 proc., užsieniečiai sudarė 33 proc. visų turistų, o lietuviai – 67 proc.

Statistikos departamento pateiktoje medžiagoje matyti, jog daugiausia užsienio svečių atvyksta iš Lenkijos,  jų skaičius nuolat didėja. Štai pernai per pirmą pusmetį mūsų kurortą aplankė 12 707 lenkų turistai, o šiemet per tą patį laikotarpį jų skaičius padidėjo net 13,2 proc. ir sudarė 14 385 žmones.

Džiugina ir padidėjęs turistų iš Baltarusijos skaičius, jų šį pusmetį, lyginant su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, padidėjo 5,6 proc.

Įdomu tai, jog pastebimai padidėjo turistų iš Izraelio skaičius, jų šį pusmetį atvyko net 30,4 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Taip pat padidėjo turistų iš Vokietijos (6,4 proc.), Estijos (9,4 proc.) bei kitų pasaulio šalių (26,5 proc.).

Pagal pateiktą statistiką, šiemet sumažėjo turistų iš Rusijos (-5,1) proc.