Ar turint skolų galima gauti paskolą?
Vienas dažniausiai pasitaikančių klausimų yra ar išduodamos paskolos turintiems skolų? Nors dažniausiai atsakymas krypsta link „ne“, tačiau realybėje vienareikšmio atsakymo nėra, viskas priklauso nuo aplinkybių ir tam tikrų niuansų. Būtent juos ir pabandysime aptarti.
Kuo remiantis suteikiamos paskolos?
Yra keletas svarbių punktų, kuriais remiantis kreditoriai suteikia ar atsisako suteikti paskolą. Vieni punktai yra vidinės įmonės taisyklės ir nuostatos, kiti yra Lietuvos banko patvirtinti atsakingo skolinimo nuostatai, kurių kreditoriai privalo laikytis.
Paskolos nesuteikiamos jeigu:
- Pareiškėjas turi įsiskolinimų kitiems kreditoriams.
- Pareiškėjo pajamos yra per mažos ir neatitinka 40 proc taisyklės.
- Pareiškėjo kredito reitingas yra žemas.
- Pareiškėjas nėra LR pilietis ar neturi leidimo gyventi Lietuvoje.
- Pareiškėjas yra nepilnametis.
- Pareiškėjas neturi nuolatinio darbo ir paskutinėje darbovietėje išdirbo trumpiau nei 6 mėn.
Priežasčių gali būti ir daugiau, tačiau tai yra pagrindinės, kurios trukdo gauti paskolą. Kadangi šios dienos tema yra paskolos turintiems skolų, verta atkreipti dėmesį į 40 procentų taisyklę.
40 proc. taisyklė sako, jog paskolos išduodamos žmonėms, kurių mėnesinių įsipareigojimų suma yra lygi arba mažesnė nei 40 procentų gaunamų mėnesinių pajamų. Didelė tikimybė, jog imant pirmą paskolą jau pasiekta 40 procentų. Tad paėmus dar vieną paskolą, mėnesio finansinių įsipareigojimų suma tikrai viršys 40 procentų pajamų sumą. Taigi, neatitinkant šios atsakingo skolinimo nuostatos, kreditoriai turi pilną teisę nesuteikti jums paskolos.
Ar tai reiškia, jog paskolos turintiems skolų yra absoliučiai neprieinamos? Tikrai ne, esama ir kitų alternatyvų. Žinoma, jei negražintų paskolų turėjimas yra vienintelė priežastis, kodėl negaunate paskolos. Jei priežasčių daugiau – situacija iš karto sudėtingėja.
3 alternatyvos – kaip gauti paskolą turint skolų
Yra kelios visiems prieinamos alternatyvos, kurios gali padėti norintiems gauti paskolą, bet turint dar neišmokėtą seną paskolą. Trumpai aptarsime tris pagrindines.
Refinansavimas
Refinansavimas – tai naujos paskolos išdavimas, jūsų turimų finansinių įsipareigojimų greitųjų kreditų ar lizingo bendrovėse padengimui. Refinansavimas dažnai dar vadinamas paskolų sujungimu bei perkreditavimu. Refinansuojant keičiamas paskolos gražinimo grafikas, jei imama papildoma paskola, jis dažniausiai išsitęsia laike. Dažnai refinansuojama ir siekiant sumažinti paskolos palūkanas ar norint kaip tik greičiau gražinti paskolą.
Paskola su užstatu
Turimi įsiskolinimai mažina jūsų kredito reitingą, todėl kreditoriai jaučia riziką teikti jums papildomą paskolą. Tačiau užstatas šią riziką gerokai sumažina. Užstatu dažniausiai būna automobilis ar nekilnojamas turtas. Paskola su užstatu retesnė paslauga tradicinėse greitųjų kreditų įmonėse, tačiau esama specializuotų įmonių, teikiančių paskolas su užstatu.
Paskola su vekseliu
Paskola su vekseliu – tai neginčijama kredito gražinimo sutartis tarp paskolos teikėjo ir gavėjo. Svarbu pabrėžti, jog tai nėra skolos raštelis. Skolinti pagal vekselį gali tiek kredito įmonės, tiek privatūs asmenys. Visgi vekseliai labiau populiarūs skolinantis iš privačių žmonių. Ant specialių blankų surašomas vekselis yra tvirtinamas notaro, jei paskolos suma viršija 3 tūkst eurų. Vekselio išskirtinumas tuo, kad teisiniame ginče jis turi pirmenybinę teisę į skolininko turtą. Todėl kreditoriai gali suteikti paskolą su vekseliu net ir įsiskolinusiems.
Paskola turint skolų išduodama lėčiau
Jei galėtume gana grubiai apibendrinti, tai greitųjų kreditų įmonių suteikiami momentiniai kreditai greičiausiai bus neprieinami, jei turite skolų. Tiesiog ateis automatinis pranešimas, jos paskola nesuteikta. Alternatyvos reikalauja šiek tiek daugiau laiko, nes reikia kreiptis į kreditorius tiesiogiai, teikti prašymus ir viską suderinti. Žinoma, tai gali užtrukti nuo valandos iki dienos ar dviejų, tačiau bet kokiu atveju ne 10 minučių. Kita vertus, kai iš tiesų reikia paskolos, papildomas laikas yra mažiausia kliūtis.