Aminorūgštys: kokios jos ir kodėl reikalingos jūsų organizmui?
Tam, kad žmogus būtų sveikas, gerai jaustųsi ir, kad jo organizmas sklandžiai funkcionuotų, reikalingi ypač įvairūs elementai. Ne išimtis yra ir aminorūgštys. Skiriama 20 aminorūgščių ir tik 9 iš jų galime gauti iš maisto produktų. Taigi, tam, kad gautume tas aminorūgštis, kurių nėra maisto produktuose, ir, kad gautume pakankamai aminorūgščių, esančių maiste, būtina vartoti jų turinčius maisto papildus (spauskite jei aktualu aminorūgštys, o taip pat – vitaminai, mineralai ar maistas sportui Vilnius). Na, o kol kas kviečiame susipažinti su amino rūgštimis bei sužinoti, kodėl jos yra reikalingos jūsų organizmui.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/02/tablll.jpg)
- Lizinas – aminorūgštis stiprina raumenis, o taip pat – palaiko kaulų stiprumą, todėl ypač svarbu jos gauti pakankamai profesionaliai ar savo malonumui sportuojantiems asmenims; be to, pasižymi antivirusiniu poveikiu. Gaunant pakankamą kiekį šios aminorūgšties, greičiau atsigaunama po operacijų ar traumų.
- Histidinas – palengvina augimą bei raumenų atsistatymą, tad ypač svarbu šios aminorūgšties gauti intensyviai sportuojantiems ar didelį fizinį krūvį patiriantiems žmonėms. Taip pat reikalingas stipriam imunitetui užtikrinti.
- Treoninas – ši aminorūgštis yra tiesiog būtina, norint palaikyti sveiką odą, dantis bei sąnarius, kadangi ji yra viena iš kolageno sudedamųjų dalių. Reikalinga ir širdies bei kraujagyslių sistemai, kepenų, centrinei nervų sistemai, Taip pat palengvina metabolizmą, todėl reikalinga sportuojantiems bei sulieknėti norintiems žmonėms.
- Metioninas – padeda tinkamai absorbuoti seleną ir cinką, palaikyti normalią plaukų bei odos būklę.
- Valinas – aminorūgštis, reikalinga psichinei koncentracijai bei raumenų koordinacijai, todėl jos svarbu pakankamai gauti daug sportuojantiems. Padeda pašalinti žalingus apykaitos produktus iš kepenų.
- Izoleucinas – stiprina imunitetą bei padeda gyti žaizdelėms, todėl jo svarbu gauti pakankamai, kai sveikstama po traumų, operacijų ar tiesiog, kai patiriamas didelis fizinis krūvis bei įtampa. Reikalingas normaliam augimo užtikrinimui, hemoglobino gamybai, padeda palaikyti raumenų tvirtumą. Šios aminorūgšties trūkumas gali sukelti skausmus, irzlumą, nuovargį, depresiją, sumišimą ir irzlumą.
- Fenilalaninas – ypač reikšminga aminorūgštis, kadangi padeda organizmui tinkamai įsisavinti bei panaudoti kitas aminorūgštis bei baltymus. Be to, organizmas šią amino rūgštį paverčia tirozinu, kuris padeda palaikyti specifines smegenų funkcijas.
- Leucinas – padeda augti, atkurti raumenis bei kaulus, todėl svarbu šios aminorūgšties gauti pakankamai tiems, kurie sportuoja ir siekia priaugti raumeninės masės.
- Triptofanas – svarbus sklandžiam kūdikių augimui, o taip pat – seratonino bei melatonino susidarymui.
- Argininas – ši aminorūgštis leidžia padidinti treniruotės efektyvumą, laikinai padidina azoto oksido gamybą, taip pat – spartina raumenų augimą. Dar daugiau, ši aminorūgštis dalyvauja ir atpalaiduojant bei išplečiant kraujagysles, o taip pat – palaiko imuninę bei hormoninę funkcijas.
- Glutaminas – skatina raumeninių audinių atsistatymą, mažina potraukį saldumynams, ypač reikalingas ištvermės reikalaujančiame sporte.
- Citrulinas – ypač reikalinga aminorūgštis, norint padidinti ištvermę, sumažinti nuovargį po treniruočių.
- Asparaginas – būtinas ląstelių dalijimuisi.
- Asparto rūgštis – padeda išsiskirti augimo hormonui, turi stimuliuojantį poveikį testosterono gamybai didinti, būtinas sklandžiam raumenų vystymuisi.
- Glutamo rūgštis – aminorūgštis, svarbi tinkamai smegenų veiklai palaikyti.
- Glicinas – reikalingas gaminant baltymus bei fermentus.
- Prolinas – svarbus tretinei baltymo struktūrai.
- Serinas – ši aminorūgštis būtina metabolizmui bei DNR veikimui.
- Alaninas – leidžia pagerinti atletinę funkciją bei ištvermę; pagrindinė sudedamoji kamozino dalis.
- Tirozinas – reikalingas specifinėms smegenų funkcijoms palaikyti.
Taigi, kaip matyti, visos aminorūgštys yra mūsų organizmui reikalingos dėl tam tikrų priežasčių. Tad svarbu naudoti kokybiškus papildus tam, kad užtikrintumėte reikiamus kiekius šių aminorūgščių, organizmas funkcionuotų sklandžiai, o jūs – būtumėte sveiki bei žvalūs.