„Muzika be sienų“ Druskininkus pripildė muzikos garsų

Rugpjūčio 22 d. Druskininkuose baigėsi įspūdingas muzikinis renginys – XXIV Tarptautinis muzikos konkursas ir festivalis „Muzika be sienų“. Tai – išskirtinis įvykis, mylimas druskininkiečių ir miesto svečių. Festivalis apjungia konkursą, koncertus ir edukacines veiklas, sukurdamas unikalią meno šventę.

Visą savaitę Druskininkuose netilo muzikos garsai. Meno meistrai ir talentingi jauni atlikėjai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Ukrainos, Danijos, JAV, Kinijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir Slovėnijos demonstravo savo meistriškumą įvairiose miesto erdvėse. Koncertai vyko sanatorijose, muziejuose ir po atviru dangumi miesto aikštėje. Konkursiniai pasirodymai vyko M. K. Čiurlionio meno mokykloje, kurioje susirinko muzikantai iš 11 pasaulio šalių. Kasmet plečiantis festivalio geografijai, šiemet pirmą kartą sulaukta svečių iš Slovėnijos.

Garbingo jubiliejaus proga buvo pasveikinta ilgametė konkurso direktorė A. Laurenčikienė (dešinėje) / Rolando Aiduko nuotrauka

Renginys prasidėjo ypatingu koncertu M. K. Čiurlionio meno mokyklos salėje. Garsioji druskininkietė Guoda Gedvilaitė žavėjo publiką įspūdingomis M. K. Čiurlionio bei prancūzų genijų G. Faure ir M. Ravelio kūrinių interpretacijomis. Nuostabią muzikos popietę dar labiau išryškino itin kokybiškas „Steinway“ fortepijonas, tituluojamas fortepijonų karaliumi. Dėkojame Druskininkų savivaldybei, Druskininkų „Rotary“ klubui ir jo draugams, prezidentui Vytautui Andriuškevičiui bei G. Gedvilaitei, kurių dėka M. K. Čiurlionio meno mokykla virsta mažąja Druskininkų filharmonija, galinčia priimti pasaulinio lygio muzikus.

Nepamirštamą dovaną Druskininkų melomanams pateikė talentingi jaunieji muzikai Julija Andersson (smuikas) ir Paulius Andersson (fortepijonas), kurie atliko naują programą „Muzikiniai atradimai“ net tris kartus – „Draugystės“, „Eglės“ ir „Vilniaus“ sanatorijų koncertų salėse. Jų aukščiausio lygio profesionalumas, stipri meninė raiška ir puikus vienas kito pojūtis sužavėjo publiką.

„Draugystės“ sanatorijos salėje žiūrovai stovimomis ovacijomis sutiko Nacionalinės premijos laureato prof. Petro Vyšniausko ir prof. Aleksandros Žvirblytės programą „Europos fantazija“, skirtą Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą 20-mečiui. Unikali programa, sujungusi originalias kompozicijas ir improvizacijas, leido klausytojams pasimėgauti intriguojančia kelione per visų 27 ES šalių muziką.

Sakralinės muzikos mylėtojai galėjo gėrėtis Jūratės Landsbergytės (vargonai) ir Rolando Aiduko (baritonas) atliekamomis kompozicijomis koncerte „Garsovaizdžiai: tarp šviesos ir tamsos“, vykusiame Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje. M. K. Čiurlionio name-muziejuje, „Eglės“ sanatorijos konferencijų salėje žiuri nariai Irena Milkevičiūtė, G. Gedvilaitė, Marianne Jacobs, P. Andersson ir A. Žvirblytė atidavė duoklę mūsų genijaus M. K. Čiurlionio, jo amžininkų bei kitų kompozitorių kūrybai.

Solinius koncertus surengė tarptautinių konkursų laureatai Julian Germanovič ir Elzė Fedorcovaitė (fortepijonas), o miesto pramogų aikštėje įvyko „Muzika be sienų“ orkestro, solistų bei gabių muzikai neįgaliųjų pasirodymai, sulaukę ypatingo publikos dėmesio.

Vienas festivalio „Muzika be sienų“ tikslų – suartinti neįgaliuosius ir profesionalius muzikus. Tradiciškai didelio dėmesio sulaukė koncertas miesto aikštėje, kur su „Muzika be sienų“ orkestru (diriguojamu Martyno Staškaus) pasirodė konkurso dalyviai, taip pat girdėjome ir puikų LSKD „Guboja“ globotinių muzikavimą.

Festivalio metu ypatingas dėmesys skirtas edukacijai. Kasdien vyko atviros žiuri narių pamokos, kuriose dalyviai galėjo tobulinti savo įgūdžius pas žymiausius muzikos meistrus. Daug įkvėpimo suteikė pianisto Paolo Giacometti (Italija-Vokietija-Nyderlandai) pamokos, legendinio saksofonininko Petro Vyšniausko improvizacijos seminarai bei atlikimo fiziologijos ir psichofiziologijos žinovo Henriko Ulf Goehle užsiėmimai, mokantys dalyvius valdyti kūną ir savo vidines būsenas. Įdomūs buvo R. Aiduko seminarai apie įtraukiojo ugdymo aktualijas ir puiki pianisto technikos ugdymo metodika, kurią auditorijai pristatė jos sukūrėjas prof. Martin Jepsen (Danija).

Konkursantus vertino keturios solidžios tarptautinės žiuri, kuriose dirbo profesoriai iš Vokietijos, Danijos, Švedijos, Ukrainos, Lenkijos ir Lietuvos. Šiemet Grand Prix apdovanojimus pelnė trys išskirtinio talento jaunieji menininkai – Jehor Bakhmut (Ukraina-Lenkija) ir du Danijos pianistai- Alexander Tiemroth ir Emil Dalgaard. Jiems buvo įteiktos piniginės premijos.

Šiemet buvo gausu vertingų koncertinių prizų. Simonas Miknius koncertuos su Lietuvos Nacionalinės filharmonijos kameriniu orkestru, Saulė Buikaitė – su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, Emil Kaad Nabe-Nielsen – su Naujos Vilnios kameriniu orkestru, o Elzė Fedorcovaitė ir Emil Kaad Nabe-Nielsen – su Lviv kameriniais ir simfoniniais orkestrais. Elzę taip pat išgirsime su Panevėžio kameriniu orkestru. Laureatai rengs rečitalius Lenkijoje, Danijoje ir koncertuos prestižinėse Lietuvos salėse – Paliesiaus dvare, Organum salėje, Jašiūnų dvare, Valdovų rūmuose ir Muzikų sąjungos svetainėje. Be to, jiems skirtos tikslinės stipendijos dalyvauti tarptautiniame pianistų forume „Bieszady bez granic“ ir konkurse „Mlody Virtuoz“ Lenkijoje.

Festivalio „Muzika be sienų“ uždarymo ceremonija vyko „Draugystės“ sanatorijoje. Čia koncertavo ryškiausi dalyviai, padėkota visiems, prisidėjusiems prie renginio organizavimo, paskelbti ir apdovanojami nugalėtojai. Garbingo jubiliejaus proga pasveikinome ir ilgametę konkurso direktorę Antaniną Laurenčikienę, padėkojome jai už didžiuli indėlį, organizuojant mūsų renginį. Visi išsiskirstė dvasiškai pakylėti, praturtėję nauja patirtimi, įkvėpti naujų idėjų ir susiradę daugybę naujų draugų.


PADĖKA

Konkurso-festivalio „Muzika be sienų“ organizatoriai už paramą, pagalbą ir bendradarbiavimą nuoširdžiai dėkoja Druskininkų savivaldybei, generaliniam rėmėjui – „Eglės sanatorijai“ ir jos direktoriui p. Artūrui Saldai, Druskininkų M. K.Čiurlionio meno mokyklos kolektyvui bei direktorei p. Onutei Olšauskienei, UAB „Draugystės sanatorija“ direktorei p. Violetai Kaubrienei, SPA „Vilnius“ ir UAB „Raminora“ vadovui Rokui Navickui, Turizmo ir verslo informacijos centro direktoriui p. Rimantui Palioniui, Druskininkų savivaldybės kultūros centro direktorei p. Raimondai Varaškaitei, Druskininkų švietimo centrui ir p. Egidijai Vilkienei, M. K.Čiurlionio namų-muziejaus vadovei p. Reginai Stankevičienei, Druskininkų miesto muziejaus direktoriui p. Gintarui Dumčiui, viešbučio „Regina“ direktoriui p. Vygantui Lazauskui, „Senasis paštas“ direktoriui Arūnui Vaškevičiui, Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios klebonui Vaidui Vaišvilui, „UAB “Galuotas”, Druskininkų šeimos klinikos direktorei Irinai Sinicinai, p. Romai Pankevičienei ir kitiems.

Aleksandra Žvirblytė