Jubiliejinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ prasidėjo aukšto profesionalumo nata
Jau du dešimtmečius kurorto vasara neįsivaizduojama be menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“. Praėjusį šeštadienį prasidėjo beveik tris mėnesius truksiantis jubiliejinis – dvidešimtasis – festivalis, kuris druskininkiečiams ir kurorto svečiams padovanos aukščiausios meninės prabos renginių.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/06/zsdty-1024x581.jpg)
Į pirmąjį festivalio koncertą gausiai susirinkę klausytojai galėjo mėgautis Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvo „Musica humana“ ir solistų K. Zmailaitės bei E. Seiliaus profesine meistryste / Ramunės Tarandės nuotrauka
Festivalis tradiciškai prasidėjo prie M. K. Čiurlionio paminklo – skambant Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantės Mortos Elžbietos Bieliukaitės atliekamai lietuvių liaudies dainai „Bėkit, bareliai“, kurią jis labai mėgo ir jos motyvus naudojo savo kūryboje, buvo nusilenkta mūsų krašto genijui. Prie paminklo padėta įspūdinga gėlių puokštė, o susirinkusieji į festivalio atidarymo iškilmes išklausė pastebėjimų apie M. K. Čiurlionio asmenybės ir kūrybos reikšmę Druskininkams, Lietuvai bei pasauliui.
Apdovanojo konkurso nugalėtojus
Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė paskelbė meninės fotografijos konkurso „Asociatyvi nuotrauka pagal M. K. Čiurlionį“ nugalėtojus – juos išrinko autoritetinga komisija ir socialinių tinklų vartotojai.
Pirmoji vieta atiteko daugiausiai komisijos narių ir socialinio tinklo lankytojų vertinimų sulaukusiai su M. K. Čiurlionio paveikslu „Bičiulystė“ besiasocijuojančiai nuotraukai, kurios autorė Elvyra Laučiuvienė.
Komisijos nariai pažymėjo ir nuotraukos, kuri asocijuojasi su M. K. Čiurlionio „Saule“, autorės Daivos Neko drąsą, nepaprastą įžvalgumą bei M. K. Čiurlionio kūrybos žinojimą.
Už pateiktą menišką ir labai tapybišką nuotrauką, kuri, pačios autorės teigimu, labai asocijuojasi su M. K. Čiurlionio paveikslu „Saulės sonata, Allegro“, buvo apdovanota Gintė Mažiulienė iš Vilniaus.
Kadangi Druskininkų kultūros centro „Facebook“ puslapio lankytojų ir komisijos pasirinkta nuotrauka sutapo, publikos simpatijų prizu apdovanojama antros pagal „patiktukų“ skaičių nuotraukos autorė Emilija Brusokaitė. Jos pateikta meistriškai padaryta Birštono apžvalgos bokšto nuotrauka asocijuojasi su M. K. Čiurlionio paveikslu ,,Pavasario motyvas“.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/06/zdthuui-1024x223.jpg)
Po to festivalio atidarymo iškilmės persikėlė į Druskininkų bažnyčią, kurioje į pirmąjį koncertą susirinko gausus būrys druskininkiečių bei kurorto svečių / Ramunės Tarandės nuotrauka
Skambėjo sveikinimo kalbos
Po to festivalio atidarymo iškilmės persikėlė į Druskininkų bažnyčią, kurioje į pirmąjį koncertą susirinko gausus būrys druskininkiečių bei kurorto svečių.
Prieš devyniolika metų šį festivalį pradėjęs organizuoti Lietuvos muzikų rėmimo fondas, vadovaujamas Liucijos Stulgienės, išaugino jį iki aukščiausio lygio meno šventės.
Praėjusiais metais festivalio organizavimą perėmė Druskininkų kultūros centras, kuris šiemet į festivalį pakvietė geriausius Lietuvos ir užsienio atlikėjus ir kolektyvus. Jie koncertuos net penkiose kurorto erdvėse – Druskininkų bažnyčioje, Miesto muziejuje, M. K. Čiurlionio meno mokyklos salėje, Pramogų aikštėje ir K. Dineikos sveikatingumo parke.
Festivalio atidaryme dalyvavęs Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius palinkėjo klausytojams puikių emocijų ir sakė, kad du dešimtmečius šis renginys yra vienas iš svarbiausių kultūrinių kurorto įvykių, suteikiančių peno sielai.
Už festivalio organizavimą jis padėkojo Muzikų rėmimo fondui, Lietuvos nacionalinei filharmonijai, Druskininkų kultūros centrui, o Lietuvos kultūros tarybai – už finansinę pagalbą.
R. Viniarskaitė pastebėjo, kad gamta, ko gero, laukė šio festivalio, kad parodytų, kokia puiki gali būti pas mus vasara ir atidarė savo šilumos skrynelę. „Tikiuosi, kad šiame festivalyje praleistos akimirkos bus gražios ir jaukios, o jūs gerai jausitės ir džiaugsitės gražia muzika. Mėgaukitės, nes vasara Lietuvoje trumpa, ir festivalis turi pabaigą. Gerų įspūdžių!“, – palinkėjo Kultūros centro direktorė.
Šeštadienio vakarą į pirmąjį festivalio koncertą gausiai susirinkę klausytojai galėjo mėgautis Lietuvos nacionalinė filharmonijos kolektyvo „Musica humana“ , vadovaujamo profesoriaus Roberto Beinario, ir solistų Kristinos Zmailaitės bei Edmundo Seiliaus profesine meistryste.
Koncerte, pavadintame „Nuostabusis amžius“, nuskambėjo F. Bonzon, J. Massenet, S. Donaudy, C. Debussy, A. Piazzolla. G. Faure kūriniai.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/06/dfhj-1.jpg)
Festivalis tradiciškai prasidėjo prie M. K. Čiurlionio paminklo / Ramunės Tarandės nuotrauka
Laukia susitikimas su fortepijono virtuozu
Ateinantį sekmadienį festivalis toliau bus tęsiamas ir persikels į M. K. Čiurlionio meno mokyklos salę, kurioje koncertuos ansamblis „Paleasis“.
Ugningasis fortepijono virtuozas Alexanderis Paley, savo talentu ir charizma nepaliekantis abejingų, šią vasarą išpildys savo svajonę – debiutuoja jo suburtas ir vadovaujamas ansamblis „Paleasis“. Pavadinimas, be abejo, kildinamas iš jo įkūrėjo pavardės. Šiuo metu tarp Niujorko, Paryžiaus ir Vilniaus gyvenantis menininkas su džiaugsmu dalijasi įspūdžiais apie jau nuo rudens vykstančias ansamblio repeticijas ir nekantriai laukia susitikimo su publika.
„Ne vienadienis projektas, o reguliariai repetuojantis, koncertuojantis ir tobulėjantis ansamblis –
tai mano sena svajonė. Labai džiaugiuosi, kad tą svajonę pavyko įgyvendinti būtent Lietuvoje. Subūriau dešimtį profesionalių muzikantų, bendraminčių, turėdamas tikslą – scenoje parodyti gerai pažįstamus, retai atliekamus arba tik kuriamus klasikinės muzikos šedevrus. Labai tikiuosi, kad įsibėgėjęs ir aktyvus „Paleasis“ praturtins profesionalios muzikos gyvenimą ir atras savo klausytojų ratą Lietuvoje bei už jos ribų“, – sako A. Paley.
Ansamblis „Paleasis“ atlikėjai: Altas – Tomas Petrikis, obojus – Ugnius Dičiūnas, klarnetas – Karolis Kolakauskas, fortepijonas – Alexander Paley.
Koncerte Druskininkuose skambės baroko kompozitoriaus ir multinstrumentalisto Georgo Philippo Telemanno muzika bei romantinės Roberto Schumano ir Maxo Brucho pjesės.
![](http://www.manodruskininkai.lt/wp-content/uploads/2022/06/fyuo-2-677x1024.jpg)
Laimutis Genys