Verslininkus ir dirbti norinčius jaunuolius jau ketvirtą kartą suburs Jaunimo užimtumo programa

Jau ketvirtus metus iš eilės Druskininkų Jaunimo užimtumo centro (JUC) įgyvendinama Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa jauniems žmonėms ne tik suteikia galimybę rasti darbą vasarai, bet ir „pasimatuoti“ profesiją. Verslo atstovams ši programa – galimybė suteikti darbo patirties jauniems žmonėms, norintiems tapti savarankiškais, tobulėti ir užsidirbti pinigų savo poreikiams. Kasmet programa tampa vis populiaresnė – atsiranda vis daugiau norinčiųjų joje dalyvauti. Didėjant įmonių skaičiui, plečiasi ir jų teikiamų paslaugų įvairovė, siūlomas platesnis specialybių spektras, atsiranda vis daugiau darbo vietų, ugdančių jaunų žmonių profesines kompetencijas. Tai jaunimą motyvuoja išbandyti savo jėgas ir atsirinkti, kas jiems labiausiai patinka.

JUC direktorė A. Nedzinskienė: „Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa jaunimui leidžia labai konkrečiai išbandyti savo jėgas darbo rinkoje“/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Programą koordinuojančio Jaunimo užimtumo centro direktorės Aušros Nedzinskienės teigimu, Jaunimo užimtumo programa kasmet keičiama, tobulinama, o joje dalyvaujančios verslo įmonės kartais net konkuruoja tarpusavyje dėl jaunimo dėmesio.

Druskininkų JUC interneto svetainėje www.juc.lt yra paskelbęs registraciją į jaunimo verslumo ir integracijos programą. Pagal paskelbtą darbdavių sąrašą ir darbuotojų poreikį, jaunuoliai gali pasirinkti, kokia darbo patirtis juos labiausiai domina. Jaunuolis, pasirinkęs dominančią sritį, privalės nueiti į darbo pokalbį ir pristatyti save darbdaviui. Pasirengti pokalbiui dėl darbo jaunimui padės JUC specialistai.

A. Nedzinskienė sakė, kad šiemet, kai visoje šalyje paskelbtas karantinas dėl koronaviruso grėsmės, programos apimtys, ko gero, bus mažesnės, tačiau ji jau dabar sulaukia ir jaunuolių, ir verslininkų dėmesio.

– Druskininkų JUC ir šiemet darbdaviams ir jaunimui siūlys dalyvauti Jaunimo verslumo ir integracijos programoje. Kuo šiemet ji bus ypatinga?

– Šiemet Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa bus kitokia, nes šalyje paskelbtas karantinas. Turbūt vien dėl to bus tam tikrų iššūkių. Net neabejoju, kad populiarumo sulaukusi programa bus mažesnės apimties. Tačiau ji tikrai bus vykdoma, ir jaunimas vasarą galės išmėginti save darbo rinkoje. Tačiau nauji iššūkiai mūsų negąsdina. Manau, kad tik dirbdami, ieškodami ir atrasdami naujas veiklos formas, visus iškylančius sunkumus galime įveikti, o kartu – ir patys sustiprėti.

– Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa sėkmingai vykdoma jau keletą metų. Kuo ji reikšminga darbdaviams ir jauniems žmonėms, kurie išdrįsta išmėginti save darbo rinkoje?

– Jau ketvirtus metus įgyvendinama jaunimo verslumo programa reikšminga ne tik verslui, bet ir jaunimui. Mes su verslu, jo struktūromis, ieškomų darbuotojų profiliu susipažįstame iš arčiau.

Jaunimui programa svarbi, nes jie turi galimybę išbandyti save darbo rinkoje, įgyjant praktinių įgūdžių, kurie vėliau palengvina kelią įsitvirtinti darbo rinkoje.

Jaunimas, dirbdamas vasarą, gali pajusti savarankiškai uždirbtų pinigų skonį, neretai – ir „pasimatuoti“ profesiją.

Džiugina, kad per pastaruosius trejus metus, kai buvo vykdoma ši programa, žinia apie jos naudą ir galimybes bendruomenėje tarp jaunimo ir darbdavių labai išpopuliarėjo.

Kaip ir kasmet, programai yra skirtas finansavimas iš Savivaldybės biudžeto. Metų pradžiai jos įgyvendinimui yra numatyti 65 tūkst. eurų.

Pagal darbdavių poreikį ir jaunuolių norą dirbti programos finansavimas peržiūrimas, tikslinamas visus metus, gali būti papildomai skirta lėšų.

Savivaldybės finansinė parama ir prisidėjimas prie Programos reikšmingas ir verslui. Darbdaviai, įmonės turi galimybę sklandžiai dirbti sezono metu, nestokodami darbuotojų. Jauniems žmonėms siūlomi darbai ne tik paslaugų sferoje. Praėjusių metų patirtis rodo, kad yra įmonių, kurios ieško ir tam tikrose specializuotose srityse norinčių ir gebančių dirbti jaunų žmonių. Ir juos suranda.

– Kokių atsiliepimų sulaukiate dažniausiai?

– Dažniausiai sulaukiu tik teigiamų atsiliepimų, man atrodo, kad neigiamų niekada ir nesu sulaukusi.

– Kuo ši programa svarbi pačiam JUC?

– JUC ši programa atvėrė galimybes susipažinti su verslu iš arčiau. JUC tikslas – dirbant atviro darbo su jaunimu principu, įtraukti jaunimą į socialiai reikšmingą veiklą ir didinti jaunimo integraciją į visuomenę. Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa jaunimui leidžia labai konkrečiai išbandyti savo jėgas darbo rinkoje.

Programa mūsų centrui atvėrė dar daugiau veiklos galimybių, suformavo visai kitokį požiūrį į verslą ir dirbti norintį jaunimą. Džiugina, kad toks jaunimas yra vertinamas, pageidaujamas įvairiose įmonėse, į verslo struktūras įneša geros sinergijos.

– Kokių sričių darbdaviai dažniausiai pasiūlo jaunimui „pasimatuoti“ profesiją? Ar sutampa darbdavių ir jaunimo lūkesčiai?

– Vis tiktai dažniausia siūloma jaunimui išbandyti savo jėgas paslaugų sferoje – pardavimų, aptarnavimo, priežiūros ir kitose srityse. Tiesiog tokio pobūdžio darbų kurortinėje Druskininkų savivaldybėje yra daugiau. Žinoma, yra pasiūloma jaunimui ir kitokio pobūdžio veiklų – turizmo, vadybos ar gamybos plačiąja prasme srityse.

O su abipusiais lūkesčiais būna visaip. Bet, manau, dėl to ši programa ir naudinga, kad ir verslininkai, ir jaunimas gali identifikuoti bei konkretinti savo lūkesčius. Ko gero, kur kas naudingiau, kai jie pranokstami, nei nepasiekiami.

– Ar daug darbdavių kasmet siūlo darbo vietas Druskininkų moksleiviams ir studentams?

– Per tris metus ir darbo vietas siūlančių darbdavių, ir norinčių dirbti jaunuolių daugėjo. Pirmaisiais metais buvo 36 dirbti kvietusios įmonės, antraisiais – 56, o pernai – net 64.

Jaunimo skaičiai irgi didėjo panašiai. Pirmaisiais metais sulaukėme 196-ių, antraisiais – 245-ių, o pernai – 259 darbo ieškojusių jaunųjų druskininkiečių. Žiūrėsime, kaip skaičiai keisis šiais metais, tačiau mūsų įmonės jau registruojasi ir kviečia jaunimą.

– Ar yra buvę, kad, tarkime, studentas, padirbęs pagal šią programą, kokioje nors įmokinėje pasilieka dirbti nuolat?

– Tokių atvejų tikrai yra. Dar vienas įdomus momentas, kad jaunimas dažnai grįžta pas tuos pačius darbdavius. Jie randa bendrą kalbą, užmezga gerus darbo santykius, pasitiki vieni kitais. Padirbėję ir įgiję darbo patirties, ir mūsų jaunuoliai tampa daug brandesni. Ir tuomet po metų jie grįžta pas tą patį darbdavį su jau visai kitu žinių bagažu.

– Ar Jūsų pavyzdžiu seka kiti Lietuvos miestai? Juk pačiai ne kartą teko sėkmingai pristatyti gerąją Druskininkų patirtį.

– Tikrai teko pristatyti verslumo ir integracijos į darbo rinką programą plačiai auditorijai – Lietuvos jaunimo reikalų koordinatoriams, atskiroms šalies savivaldybėms, apie ją kalbėjau jaunimo forume. Susidomėjusių ir sekančiu mūsų pavyzdžiu savivaldybių tikrai yra, bet kiekviena iš jų programą adaptuoja savaip. Kiek man teko girdėti, bent jau kelios savivaldybės prisitaikė šią programą. Tik jų rodikliai yra kur kas kuklesni.

Todėl Druskininkai išlieka lyderiu ir, tikiuosi, visų mūsų nuoširdžiu indėliu ir darbu tokią poziciją dar ilgai išlaikysime.

– Kaip programą vertina Druskininkų savivaldybė, kuri ir skiria finansavimą?

– Džiaugiuosi, kad Savivaldybė programos įgyvendinimą vertina gerai. Su Savivaldybės vadovais kasmet drauge ją analizuojame, tariamės.

Tik sulaukdami Savivaldybės pagalbos, pasiekėme tikrai gerų rezultatų, programa tapo gerai žinoma ne tik Druskininkų savivaldybėje, bet ir už jos ribų. Turėdami Savivaldybės palaikymą, mes ir toliau galėsime sėkmingai ją įgyvendinti. Net ir šiuo sunkiu periodu, kai visoje šalyje paskelbtas karantinas, kai visi patiria sunkumų. 

JUC įgyvendinama Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa jauniems žmonėms ne tik suteikia galimybę rasti darbą vasarai, bet ir „pasimatuoti“ profesiją/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotraukos

– Kiek norinčių dirbti jaunuolių jau yra šiemet?

– Ir darbdaviai, ir jaunimas, pradėjus po truputį lengvinti karantino sąlygas, aktyviau pradėjo registruotis, ir susidomėjimas programa kasdien vis didėja. Tikslesnius skaičius galima bus pasakyti po birželio 1 dienos.

Kaip ir pernai, taip ir šiais metais, darbdavius kviečiame registruotis. Registracija paprasta – tereikia iki birželio 1 dienos užpildyti paraiškos formą, esančią mūsų centro interneto svetainėje www.juc.lt svetainėje http://www.juc.lt/registracija-i-jaunimo-verslumo-programa-darbdaviams

Iškilus klausimams, visada galima paskambinti, parašyti arba tiesiog užsukti į JUC.

Jaunimas dėl programos bus konsultuojamas nuotoliniu būdu gegužės 14 d. 16 val. Jau esame JUC „Facebook“ paskyroje, svetainėje sukūrę renginį ir nurodę „Zoom“ prisijungimus. Jaunimą raginu jungtis prie šios nuotolinės diskusijos, kurioje išsamiau bus pristatyta programos eiga, veikla, galimybės ir, žinoma, atsakyta į į visus iškylančius klausimus

Pagal poreikį tokių susitikimų bus galima organizuoti ir daugiau, todėl tikimės jaunimo aktyvaus dalyvavimo.

– Kada programa prasidės?

– Programą jau pradėjome įgyvendinti. Nuo kovo iki gegužės pradžios įdarbinti 4 jaunuoliai.

– Į ką labiausiai turėtų orientuotis būsimi programos dalyviai šiemet?

– Svarbiausia – reikėtų laikytis taisyklių – ir darbdavių, ir Savivaldybės, ir Vyriausybės. Laikmetis yra ypatingas, todėl ir iššūkių bus daugiau. Bet kartu galime įveikti daugiau.

Pagal JUC informaciją parengė Laima Rekevičienė