Vaikų saugumas – ir kiekvieno iš mūsų, esančio bendruomenėje, rūpestis

Smurto artimoje aplinkoje, ir ypač smurto prieš vaikus atvejų, Lietuvoje, deja, nemažėja. Įvykiai, susiję su smurtine mažamečio kėdainiečio mirtimi, palietė daugybės Lietuvos žmonių širdis. Ir iš naujo sugrąžino politikus bei atsakingus valstybinių institucijų, vaiko teisių apsaugos, socialinės paramos sistemos darbuotojus prie klausimų, į kuriuos atsakymo vėl ieškoma valstybiniu lygmeniu. Kaip suvaldyti smurto proveržį ten, kur, rodos, valstybei kištis lyg ir nederėtų – šeimoje? Kodėl smurto šeimose nemažėja, ir kodėl tokią smurtinę „kultūrą“ perima jaunos šeimos? Ką daryti, kad situacija keistųsi?

Komentuodama situaciją apie vaiko teisių apsaugą Druskininkų savivaldybėje, Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja Violeta Grigorienė pabrėžė, kad Druskininkai, ieškant geriausių bendruomenei sprendimų socialinėje srityje, šalyje visada buvo keliami sektinu pavyzdžiu, rodančiu, kaip bendruomenė pati gali tvarkytis su iškylančiais sunkumais: „Tačiau tai nereiškia, kad neturėtume prarasti budrumo arba būti įsitikinę, jog panašios tragedijos tikrai aplenks mūsų bendruomenę. Remdamasi Druskininkų savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriaus duomenimis bei kita man žinoma informacija ir situacijomis, su kuriomis tiesiogiai susiduriu, administracijoje kuruodama ir vaiko teisių apsaugos sritį, galiu teigti, kad Druskininkų savivaldybėje vaikų saugumo situacija yra patenkinama. Gera žinia, kad per praėjusius metus net 5 šeimos išbrauktos iš socialinės rizikos šeimų sąrašo. Tai rodo nuoširdų socialinių darbuotojų rūpestį, jų profesionalumą, nuoseklų, kantrų darbą kartu su minėtomis šeimomis, sprendžiant ten iškilusias problemas.“

 

– Dėl kokių priežasčių dažniausiai šeima įtraukiama į socialinės rizikos šeimų sąrašą?

– Į šį sąrašą dauguma šeimų įrašytos dėl piktnaudžiavimo alkoholiu. Ir tik keletas – dėl tėvų socialinių įgūdžių stokos. Šiuo metu į socialinės rizikos šeimų sąrašą įtraukta 40 šeimų. Jose auga 78 nepilnamečiai vaikai. Nuo kito mėnesio šeimas prižiūrės jau 5 socialiniai darbuotojai – vienam teks iki 10 šeimų. Socialiniai darbuotojai šių šeimų tėvus motyvuoja keisti gyvenimo būdą, gydytis nuo priklausomybių, darbintis, moko prižiūrėti vaikus ir rūpintis buitimi.

 

– Didelė atsakomybė, vykdant smurto prieš vaikus prevenciją, tenka ir šalies savivaldybių Vaiko teisių apsaugos specialistams. Kokias Druskininkų savivaldybėje įvardintumėte stipriąsias ir silpnąsias puses vaiko teisių apsaugos srityje?

– Pirmiausia, akcentuodama bendruomenės susitelkimą bendram darbui, nepraleidžiu progos pasigirti, kad Druskininkų savivaldybės bendruomenė, bendromis pastangomis, pasitelkdama labai svarbų instrumentą – tarpinstitucinį bendradarbiavimą, tėvų globos netekusiais vaikais rūpinasi pati, todėl Druskininkų savivaldybės teritorijoje gyvenančių šeimų vaikų netenka atiduoti į vaikų globos įstaigas. Nuoširdų, nelengvą, atsakingą ir labai reikalingą darbą šioje srityje drauge atlieka vaiko teisių apsaugos specialistai ir socialiniai darbuotojai. Visi jie yra puikūs savo srities profesionalai.

Didesnių socialinių poreikių turintys vaikai Druskininkuose lanko 6 vaikų dienos užimtumo centrus, iš jų trys įsteigti prie Socialinių paslaugų centro, o kiti trys yra įkurti nevyriausybinių organizacijų. Lietuvoje tokių centrų yra 252, tačiau dauguma šalies savivaldybių visai neturi tokių įstaigų. Būtina pasidžiaugti, kad mūsų savivaldybėje tris vaikų dienos centrus yra įsteigusios ir sėkmingai veiklą juose vykdo nevyriausybinės organizacijos: viešoji įstaiga „Gelbėkit vaikus“, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“ ir Šv. Apaštalo Baltramiejaus (Ratnyčios) parapijos laisvalaikio centras „Džiugučiai“.

Kai reikia spręsti vieną ar kitą iškylančią problemą tokioje labai jautrioje srityje, kaip vaiko teisės, pajėgas suvienija daug žmonių iš įvairių organizacijų Druskininkuose. Formaliojo ir neformaliojo švietimo įstaigų, Jaunimo užimtumo centro įdirbis, Socialinių paslaugų centro darbuotojų, seniūnijų, kaimo bendruomenių ir pavienių asmenų rūpestis, sveikatos priežiūros ir teisėsaugos atstovų neatsainus, nepaviršutiniškas, o atsakingas požiūris, visų šių institucijų bendros pastangos ir yra stiprybė, užtikrinanti tinkamą vaiko teisių apsaugą, lemianti pažeidimų prevenciją.

Be abejo, trūkumų šioje srityje taip pat yra. Savivaldybėje yra parengta bei Tarybos patvirtinta programa, kurios sudėtinė dalis yra ir smurto, patyčių prevencijos priemonės. Įgyvendinant šios programos nuostatas, Savivaldybėje vykdoma daug įvairių prevencijos priemonių, tačiau, tenka pripažinti, kad šios problemos vis dar sunkiai įveikiamos.

Savivaldybė ir Vaiko teisių apsaugos skyrius glaudžiai bendradarbiauja su Savivaldybės mokyklų administracija, seniūnijomis, ir, kaip minėjau, mokyklų, visuomeninių organizacijų bendruomenėmis. Tai džiugina, nes šis bendradarbiavimas, nėra abejonių, labai svarbus, siekiant apsaugoti vaikus.

Ne mažiau svarbus ir pavienių žmonių tarpusavio atidumas, pilietiškumas, tiesiog žmogiškas, kaimyniškas santykis bendruomenėje. Mano manymu, kai mes, suaugusieji, pirmiausia liausimės tyčiojęsi ne tik iš vaikų, bet ir vieni iš kitų, pamažu keisis ir mūsų bendruomenės jaunoji karta. Geriausias vaikų auklėjimo būdas yra suaugusiųjų pavyzdys.

 

Kaip, būdami kaimynais, pažįstamais, bendradarbiais, būdami bendruomenėje, galime padėti vieni kitiems?

– Kalbant apie tokius skaudžius dalykus, kaip smurtas artimoje aplinkoje, ir ypač smurtas prieš vaiką, būtina kalbėti ne tik apie institucinį, bet ir apie kiekvieno iš mūsų atsakomybę, žmonių tarpusavio neabejingumą, apie pilietinę drąsą ir pareigą pranešti tarnyboms, jei žinoma, kad galbūt kažkas negero vyksta kaimynystėje ar pažįstamoje šeimoje. Juk smurtą šeimoje dažnai siekiama nuslėpti, o šeimose, kurios nėra socialinių darbuotojų ar vaiko teisių apsaugos specialistų akiratyje, nėra įtrauktos į socialinės rizikos šeimų sąrašą ir iš pažiūros atrodo lyg ir darnios, smurto atvejus ypač sunku pastebėti, juo labiau – nustatyti. Dažniausiai skriaudžiamas vaikas pats pagalbos paprašyti neišdrįsta, todėl būkime pilietiški – visi drauge pasirūpinkime silpniausiais savo bendruomenės nariais. Apie tai, jei kyla įtarimų dėl smurtavimo prieš vaikus, jei girdima, kaip už sienos kaimyno šeimoje smurtaujama, piktnaudžiaujama alkoholiu ar vaikai likę be priežiūros, praneškite Vaiko teisių apsaugos skyriui tel. (8 313) 51645, arba el. paštu: vtat@druskininkai.lt.

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja V. Grigorienė: „Skriaudžiamas vaikas pats pagalbos nepaprašys, todėl būkime pilietiški, visi kartu pasirūpinkime silpniausiais savo bendruomenės nariais.“

Parengė Ramunė Žilienė