Upinių mašalų skaičius pastebimai sumažėjo

Pietų Lietuvos regionas šiemet pagaliau pailsės nuo kraujasiurbių upinių mašalų antplūdžio – Gamtos tyrimų centro mokslininkai birželio 25-26 dienomis atliko tyrimus Pietų Lietuvoje ir aptiko tik pavienius upinius mašalus. Tai rodo, kad į Nemuną gegužės 18 dieną išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“ buvo veiksmingas. Druskininkų savivaldybės vadovai ir specialistai nuo 2010-ųjų, kai panaikinus apskritis buvo nutrauktas upinių mašalų naikinimo programos finansavimas, darė viską, kad Pietų Lietuvos regionui opi problema nebūtų pamiršta: kiekvienais metais po keletą kartų buvo kreipiamasi į Vyriausybę, Aplinkos ir Finansų ministerijas.

„Džiaugiuosi, kad po intensyvių diskusijų, kas turėtų finansuoti mašalų naikinimą, radome sprendimą, ir po penkerių metų pertraukos vėl pradėtos naudoti kraujasiurbių upinių mašalų populiacijos reguliavimo priemonės bei atnaujintas mašalų populiacijos pokyčių stebėjimas. Be jokios abejonės, tai turi tiesioginės teigiamos įtakos žmonių gyvenimo kokybei, ūkininkai džiaugiasi, kad jų laikomi gyvuliai nepuolami taip intensyviai, kaip buvo pastaraisiais metais. Druskininkams, kaip kurortui, sumažėjęs mašalų skaičius taip pat labai svarbus todėl, kad vasaros sezonu daug turistų renkasi pramogas lauke, nori pasidžiaugti išpuoselėta kurorto infrastruktūra“, – kalbėjo Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Praėjusių metų pabaigoje LR Seimui priėmus Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo pataisas, kurias iniciavo LR Seimo nariai Kristina Miškinienė ir Vidas Mikalauskas, buvo sudaryta galimybė skirti finansavimą kraujasiurbių upinių mašalų populiacijos pokyčių stebėjimams ir populiacijos reguliavimo priemonėms. Alytaus regiono plėtros taryba vasarį priėmė sprendimą dalyvauti projekte „Kraujasiurbių upinių mašalų populiacijos pokyčių stebėjimas ir populiacijos reguliavimas“ ir pateikė paraišką finansavimui gauti.
Biologiniam preparatui „VectoBac 12AS“ pirkti Aplinkos ministerija skyrė 70 tūkst. eurų. Dar 30 tūkst. eurų skyrė penkios pietų Lietuvos savivaldybės – Druskininkų, Varėnos, Lazdijų ir Alytaus miesto bei rajono. Preparato išpylimo darbus organizavo Druskininkų savivaldybė.
6,5 tūkst. litrų preparato pagal mokslininkų rekomendacijas gegužės 18 buvo išpilta į Nemuną ties Varviškės kaimu Lazdijų rajone. Po trijų parų, kaip nustatė Gamtos tyrimų centro specialistai, Nemuno atkarpoje nuo Lietuvos ir Baltarusijos sienos iki Merkinės lervų mirtingumas buvo nuo 97,8 iki 100 proc., o po savaitės Nemune ties Alytumi – 96 proc.
Šiais metais kraujasiurbiai upiniai mašalai šiek tiek buvo jaučiami birželio 12-20 dienomis, tačiau, lyginat su praėjusiais keleriais metais, šiemet jų buvo pastebimai mažiau. Tai rodo teigiamas tendencijas, todėl Druskininkų savivaldybė jau dabar planuoja vėl kreiptis į Vyriausybę, kad kitais metais upinių mašalų naikinimo programa būtų tęsiama.

Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informaciją