Tiesiami draugystės ir bendradarbiavimo tiltai tarp Druskininkų ir Azerbaidžano
Kuo gali nustebinti daugelio europiečių širdis pavergęs Azerbaidžanas? Kokios patirties galima būtų pasisemti, bendraujant su šios šalies Miestų savivaldybių ir Kaimiškų vietovių asociacijų vadovais? Kuo vizitas į Baku bus naudingas Druskininkams? Tokių minčių vedina oficialaus vizito į Azerbaidžaną praėjusią savaitę susiruošė mero Ričardo Malinausko vadovaujama Druskininkų savivaldybės vadovų, Tarybos narių ir Savivaldybės įstaigų direktorių delegacija.
Susitikime su ambasadoriumi V. Lastausku Druskininkų delegacijos nariai aptarė bendradarbiavimo su Azerbaidžano Respublika galimybes investicijų, turizmo, verslo, kultūros srityse/Laimos Rekevičienės nuotrauka
Kaip sakė Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidentas, Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, su Azerbaidžano savivaldybių asociacija bendradarbiaujama jau keletą metų. Keletas abiejų šalių savivaldybių jau yra pasirašę ir bendradarbiavimo sutartis, ketinimų protokolus. „Džiaugiuosi, kad oficialaus vizito metu buvome priimti aukščiausiu lygiu. Organizuoti susitikimai ne tik su šios šalies Savivaldybių asociacijos, įvairių rajonų savivaldybių vadovais, potencialiais investuotojais, vykdomosios valdžios atstovais, bet ir su Parlamento nariais, kitais garsiais žmonėmis“, – pasakojo R. Malinauskas, pridurdamas, kad susitikimų metu aptartos įvairios bendradarbiavimo sritys.
Druskininkiečių delegacija lankėsi ir Lietuvos Respublikos ambasadoje. Susitikimo su ambasadoriumi Valdu Lastausku metu buvo aptartos bendradarbiavimo su Azerbaidžano Respublika galimybės investicijų, turizmo, verslo, kultūros srityse. Kalbėta ir apie investavimo galimybes Druskininkuose. Planuojama po dviejų mėnesių sulaukti Azerbaidžano delegacijos Druskininkuose. Ketina atvykti ir verslininkai, kurie domisi Druskininkų privatizuojamais objektais. Vienas iš tokių – buvusi „Nemuno“ sanatorija. O su viena iš Baku rajonų savivaldybių jau artimiausiu metu ketinama pasirašyti bendradarbiavimo sutartį.
Druskininkų atstovai turėjo galimybę apsilankyti istoriniame Baku centre, kuris įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, aukščiausiu pasaulyje vėliavos stiebu (162 m) garsėjančiame Vėliavos skvere. Druskininkiečius pakvietę Azerbaidžano savivaldybių asociacijos vadovai jiems parodė daugybę šalį garsinančių kultūros, istorinių, gamtos, socialinės paskirties objektų. Aplankytas „Ugnies kalnas“, kuriame dieną naktį dega ugnis – iš po žemių veržiasi gamtinės dujos. Druskininkų delegacijai didelį įspūdį paliko Gobustano valstybinis istorinis-meninis rezervatas – archeologinis draustinis ir muziejus, kuriame ant uolų galima išvysti akmens amžiaus piešinių, o visa ekspozicija pateikiama labai interaktyviai, naudojant išmaniąsias technologijas. Įspūdingos architektūros G. Alijevo centre apžiūrėtos parodų erdvės, koncertų salė. Artimiausiu metu Druskininkuose planuojama atidaryti naują Kultūros centrą, „Menų kalvę“, todėl moderniame G. Alijevo centre pamatytus ekspozicijų erdvių įrengimo sprendimus, išmaniųjų technologijų panaudojimą, pristatant įvairius eksponatus, kai kurias idėjas būtų galima pritaikyti ir naujuose kurorto objektuose.
G. Alijevo vardo kultūros centras akį traukia originaliu eksterjeru ir interjeru. Šį modernų pastatų kompleksą sukūrusi irakiečių kilmės britų dizainerė Zaha Hadid yra viena žymiausių šių laikų kūrėjų ne tik architektūros, bet ir dizaino srityje/Laimos Rekevičienės nuotrauka
„Labai džiaugiuosi, kad mūsų delegacijos nariai, kurie pirmą kartą lankėsi Azerbaidžane, buvo sužavėti šalies kultūra, svetingumu, dėmesiu žmogui, nuoširdumu. To, manau, mes, lietuviai, iš azerbaidžaniečių galėtumėme pasimokyti“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras.
Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius pasakojo, jog jam patiko pats kraštas, darbinė išvyka buvo labai naudinga, o įgyta patirtis pravers, Druskininkuose įgyvendinant įvairius projektus. „Sužavėjo žmonės, tai, kaip jie laikosi ir puoselėja tautos ir šeimos tradicijas, bendrauja tarpusavyje ir su į šalį atvykstančiais svečiais.
Maloniai nuteikė jų geranoriškumas.
Buvome kiek nustebinti, kad šalis pakankamai europietiška, pastaraisiais metais labai toli pažengusi į priekį technologijų srityje, veikia daug puikių kultūros, socialinės paskirties objektų, muziejų. Apsilankėme daugybėje muziejų, įvairiose ekspozicijų erdvėse. Įspūdį paliko G. Alijevo centras, jame esanti koncertų salė. Pamatyti tokias moderniai ir šiuolaikiškai įrengtas kultūros objektų erdves buvo labai naudinga, nes patirtį galima bus pritaikyti Druskininkuose. Įspūdį paliko ir šiuolaikinių informacinių technologijų panaudojimas įvairiuose muziejuose, ekspozicijų erdvėse. Manau, kad šioje srityje mums dar reikia pasitempti. Nustebino, kad IT Azerbaidžane sėkmingai įdiegė Latvijos specialistai“, – mintimis, grįžęs iš Baku, dalijosi L. Urmanavičius.
Azerbaidžano gyventojai žino Druskininkus, jaunimas studijuoja Europos universitetuose, mielai renkasi studijas ir Lietuvoje. Viešnagės Azerbaidžane metu druskininkiečiams teko bendrauti su jaunuoliu, studijavusiu mūsų šalyje, kuriam didelį įspūdį paliko Druskininkai ir čia esantis centras AQUA. Kol kas, žinoma, turistams reikia vizų, nėra tiesioginio skrydžio iš Lietuvos į Azerbaidžaną. Bet svarbiausia, kad yra abiejų šalių gyventojų noras bendradarbiauti, lankytis vieniems pas kitus. „Tikimės, kad turistų srautai į Druskininkus iš Azerbaidžano padidės, sulauksime daugiau svečių iš šios šalies, kurie labai palankiai vertina poilsio ir sveikatinimo galimybes mūsų kurorte“, – grįžę į Lietuvą kalbėjo Druskininkų savivaldybės tarybos nariai.
Vida Krisiuvienė: „Tai buvo įdomus ir naudingas vizitas mums, Tarybos nariams. Turėjome galimybę bendrauti su daugelio savivaldybių merais, susipažinti su Savivaldybių asociacijos vadovais ir jų veiklos struktūra. Šios vizito tikslas – plėsti bendradarbiavimą su Azerbaidžanu, keistis patirtimi miestų infrastruktūros gerinimo, investicijų pritraukimo srityse. Mums džiugu, kad kiekvienais metais atvykstančių į Druskininkus turistų skaičius auga, norisi, kad ateityje svečių nemažėtų.
Vizitas Į Azerbaidžianą – tai naujų turistų srautų paieškos galimybė. Jau tariamasi apie Azerbaidžiano dienų organizavimą Druskininkuose, taigi pirmiausia atvyktų kultūros srities atstovai“.
Algimantas Stoncelis: „Naudinga, reikalinga, darbinga kelionė. Savivaldos lygiu užmegzti ryšiai su kolegomis, kurie domisi mūsų savivaldybe, nori bendradarbiauti su mumis, ruošiant europinius projektus, na, aišku, ir ilsėtis pas mus“.
Juozas Dailydė: „Kelionė buvo vertinga. Susipažinome su vietos kultūra. Daug bendrauta su Baku rajonų (jų yra 12) savivaldos vadovais.
Pasirodo, kad Druskininkai žinomi ir čia – gyventojai vyksta ilsėtis. Žinoma, norėtųsi, kad jų atvyktų daugiau. Susipažinome su savivaldos sistema.
Aptarėme tolesnio kultūrinio ir ekonominio bendradarbiavimo galimybes tarp Druskininkų ir vieno iš Baku rajonų. Manau, kad tai bus naudinga Druskininkų savivaldybei, plėtojant turizmą bei vystant miesto plėtrą. Tikimės, kad sėkmingai plėtosis ir kultūriniai ryšiai tarp Druskininkų ir Azerbaidžano“.
Laima Rekevičienė