Tautiškos popietės gimnazijoje atgarsiai

„Ryto“ gimnazijoje gyvos etnokultūros tradicijos. Nuo 2008 metų lituanisčių iniciatyva rengiamas projektas „Tautosaka devintokų akimis“ šiemet įgavo naujų atspalvių, nes buvo susietas su Lietuvos nacionalinio kultūros centro paskelbtu konkursu „Visa mokykla šoka“. Tad visos gimnazijos pirmokų klasės du mėnesius kartu su savo auklėtojomis, padedami folkloro ansamblio „Racilukai“ narių ir choreografijos mokytojos Rūtos Dvorkinienės, jam intensyviai ruošėsi.

Liaudies tradicijas prisiminti paskatinusi vakaronė suvienijo mokinius bendra veiklai/ „Ryto“ gimnazijos archyvo nuotrauka

Ketvirtadienį, vasario 23-iąją, didelis būrys „Ryto“ gimnazijos devintokų susirinko į tikrą tradicinę lietuvišką vakaronę. Ją smagia sutiktuvių daina pradėjo mokyklos folkloro ansamblis „Racilukai“ kartu su mokytoja Lina Duduliene, organizavusia projektą. Linksmybių buvo daug – trepsėjome „Sukčių“, „Čerkesą“, „Latrišą“, „Našliuką“ ir daugybę kitų autentiškų šokių tol, kol kojos nuvargo – užvedantys šokiai įtraukė visus. Be to, kiekviena klasė paruošė po nuotaikingą vaidinimą, savaip interpretuodami lietuviškas pasakas arba sakmes. „Buvo įdomu pamatyti visų vaidinimus, nes kai pats kuri, statai ir vaidini, žinai, kiek daug darbo įdėta į kiekvieną detalę“, – pasakojo devintokė K. Matekonytė. Išvydome „Eglės žalčių karalienės“, „Gražaus velnio“ istorijas, sužinojome, kodėl voras kuprotas ir daugybę kitų istorijų. Patys dainavome liaudies dainas.  Na, o kaipgi vakaronė be vaišių? Seilė tįso, žiūrint į gausybę lietuviškų patiekalų: ant stalo puikavosi naminis sūris, dzūkiška bulvinė banda, obuolių pyragas ir gira, tikri lietuviški lašinukai, valgiai su grybais. Net per barzdą varvėjo! Ir burnoj visi turėjom!

Vakaronėje netrūko nei džiugios nuotaikos, nei nuoširdaus juoko. Renginį mokiniai palydėjo plačiomis šypsenomis, kupini gražių emocijų ir gerų įspūdžių. Šis projektas ne tik suvienijo mokinius bendrai veiklai ir suteikė puikių akimirkų, bet ir supažindino jaunimą su lietuvių folkloru, paskatino meilę savo tautai ir domėjimąsi kultūra.

Rusnė Kuliešiūtė,
1a klasės mokinė