Savivaldybės šeštokai – istorinių varžytuvių „Mano gimtinė“ dalyviai

Balandžio pradžioje „Saulės“ pagrindinės mokyklos erdvės svetingai pasitiko „Atgimimo“, Viečiūnų ir Leipalingio pagrindinių mokyklų šeštokus. Šio prasmingo susitikimo tikslas – susikauti istorinių žinių viktorinoje „Mano gimtinė“. Konkursą kelerius metus iš eilės inicijuoja Druskininkų savivaldybės istorijos mokytojų metodinis būrelis, taigi šis renginys jau yra tapęs tradiciniu. Šįkart konkursui užduotis paruošė ir smagų renginį vedė „Saulės“pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui, istorijos mokytojas-metodininkas Algis Bolys.


Šeštokai atliko skirtingo pobūdžio užduotis/Donato Savulionio nuotrauka

Iš viso mokiniai turėjo susirungti, atlikdami šešias skirtingo pobūdžio užduotis, kuriose atsiskleidė ne tik istorinių žinių išmanymas – viktorinos dalyviai puikiai orientavosi Lietuvos žemėlapyje, jiems teko pasukti galvą, atsakinėjant į gudrius muzikos, geografijos, biologijos, sporto srities klausimus, ne pro šalį buvo ir kaimyninių šalių tautinės atributikos spalvas žinoti. Lengviausiai mokiniai įveikė pirmąją užduotį – „išnarpliojo“ žemėlapį – visos komandos pažymėjo nurodytą apskritį ir miestus. Kiek sunkiau sekėsi antrajame žaidimo etape sudėlioti išsibarsčiusias mozaikos dalis – teisingai suklijuoti sukarpytą Prano Dauginčio „Saulės mūšio“ paveikslo reprodukciją: mokiniai turėjo ne tik atpažinti, kokia įnirtinga kova vaizduojama, bet ir aprašyti jos eigą, mastą, nurodyti mūšio nugalėtojus, priežastis, padėjusias įveikti priešus. Šis mūšis tądien tapo dalyvių dėmesio centru, nes 2016-uosius Seimas yra paskelbęs Bibliotekų, Bendruomenių ir Saulės mūšio metais. Trečiajame viktorinos etape buvo tikrinama mokinių erudicija, apsiskaitymas ir gebėjimas žaibiškai mąstyti – lygiai vieną minutę konkurso dalyviams buvo užduodami įvairūs klausimai, o kiekvienas teisingas atsakymas dovanojo mokiniams taškus – daugiausia jų pelnė leipalingiečiai. Ketvirtąjį etapą sėkmingiausiai ir greičiausiai įveikė „Atgimimo“ mokiniai – jie teisingai išsprendė kryžiažodį „Gimtinės margos spalvos“ ir surinko rekordinį taškų skaičių, kuris leido šios mokyklos komandai atitrūkti nuo kitų ir tapti viktorinos nugalėtojais. Konkurso dalyvių laukė ir „vizualinė“ užduotis – skaidrėse pavaizduotų objektų, žymių asmenybių atpažinimas. Konkurso dalyviams vaizdžiai mojo Kuršių Nerija, Merkinės piliakalnis, Dainų šventės dalyviai, mąsliai į juos žvelgė Pažaislio vienuolyno ansamblis, M. K. Čiurlionio „Karalių pasaka“, gimtojo Druskininkų miesto panorama. Neatpažįstamas tąkart tapo tik Justinas Marcinkevičius. Čia jau geriausiai sekėsi „Saulės“ pagrindinės mokyklos mokiniams – matyt, savos sienos pagelbėjo. Na, o istorinių varžytuvių pabaigoje laukė ir įdomioji užduotis – žaidimas „Taip ir ne“, kurio metu mokiniai renginio vedėjui uždavė klausimus apie kortelėje besislepiantį žodį. Kai kurios komandos šios sudėtingos užduoties taip ir neįveikė – juk įminti sąvoką ar kitą labai abstraktų dalyką itin nelengva.
Tačiau, net ir ištikus nesėkmei, konkurso dalyviai ilgai neliūdėjo – juk smagu buvo palyginti savąsias žinias su kitų mokyklų šeštokais ir į mokyklą parsivežti Švietimo skyriaus vedėjo pasirašytą padėkos raštą. Dar smagiau žinoti, kad esi žingeidus, pilietiškas, reiklus sau ir savo asmenybės ugdymui. Visa tai parodė dalyvių žinių gausa. Beveik kaip iš Gausybės rago! Šeštos klasės mokinys, dar visai jaunas žmogus, jau turi sukaupęs tiek žinių! Tikime, jog tokie renginiai labiau įprasmina mokinių mokymąsi, skatina jų pilietiškumą, kūrybiškumą, padeda jaunajai kartai geriau suvokti savo tapatumą, puoselėja pasididžiavimo senąja lietuvių kultūra, jos unikalia istorija jausmą.

Renata Jaskelevičienė
lietuvių kalbos vyresnioji
mokytoja