Sanatorijos „Belorus“ reikalavimus ir darbuotojus palaikantys tūkstančiai parašų įteikti Lietuvos vadovams
Druskininkiečiai ir kitų Lietuvos miestų žmonės savo parašais įrodė, kad palaiko teisėtą sanatorijos „Belorus“ darbuotojų reikalavimą panaikinti sankcijas sanatorijai ir leisti „Belorus“ žmonėms sugrįžti į darbą.
Vos per kelias dienas 6 tūkst. 600 žmonių pasirašė kreipimąsi, kuriame prašoma užkirsti kelią Užsienio reikalų ministerijos (URM) savivalei, imtis veiksmų dėl neteisėtai pritaikytų sankcijų, nutraukti neteisėtus suvaržymus ir leisti sanatorijai toliau veikti bei gydyti neįgalius vaikus iš Baltarusijos.
Vakar kreipimasis į šalies vadovus ir sanatoriją palaikantys parašai buvo įteikti Prezidentūrai, Seimo vadovams, Vyriausybei, tačiau užsienio reikalų ministras su sanatorijos atstovais nesiteikė pabendrauti.
Visuomenės kreipimesi pažymima, kad iš Užsienio reikalų ministerijos veiksmų matyti, kad sprendimai sankcionuoti neįgaliems vaikams iš Baltarusijos gydymą teikiančią sanatoriją gimė būtent Užsienio reikalų ministerijos vadovų lygmenyje – joks ES teisės aktas ar reglamentas nenurodo sankcijų nei Všį Sanatorija „Belorus“, nei jos vadovui, nei steigėjui.
Prie URM pastatė plakatą
Kaip „Mano Druskininkams“ teigė kreipimąsį ir parašus į sostinę nuvežęs sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininkas Vytautas Čėsna, prie Užsienio reikalų ministerijos vakar rytą buvo pastatytas plakatas, kuriame – darbuotojų pozicija ir žinutė Užsienio reikalų ministrui: „Ministre G. Landsbergi, neatimkite darbo iš 400 žmonių! Leiskite VšĮ sanatorijos „Belorus“ darbuotojams dirbti savo darbą – gydyti neįgalius vaikus!“
„Pastatėme plakatą, bet niekas iš ministerijos atstovų su mums susitikti nepanoro“, – sakė V. Čėsna. – Užsienio reikalų ministerija, atsakinga už ES sankcijų taikymą Lietuvoje, mūsų įstaigai sankcijas pritaikė nepamatuotai, ciniškai ir nė kiek negalvodama apie beveik 400 šeimų likimus. Visoje Europos sąjungoje nerasime nė vienos gydymo įstaigos, kuriai būtų taikomos panašios sankcijos. Visuomenė nėra akla, žmonės mato, kad URM išsisukinėja nuo savo padarytų veiksmų atsakomybės. Užsienio reikalų ministerija linksniuoja V. Sheiman pavardę, bet šiam žmogui, kaip fiziniam asmeniui, sankcijos taikomos jau dešimtmetį. Akivaizdu, kad sankcijų sanatorijai „Belorus“ prireikė ne ES, o mūsų URM“, – sakė V. Čėsna.
Sanatorijos „Belorus“ reikalavimus palaikančius parašus ir kreipimąsi vakar į Prezidentūrą nuvežę sanatorijos profsąjungos atstovai V. Čėsna ( kairėje) ir V. Šaruckij tikisi dar kartą atkreipti šalies vadovų dėmesį į „Belorus“ problemas/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka
Priėmė Prezidento patarėjas
Iš Užsienio reikalų ministerijos „Belorus“ atstovai nuvyko prie Prezidentūros, kur nutiko įdomus dalykas. Kaip tik tuo metu, kai sanatorijos atstovai laukė Prezidentūros atstovų priėmimo, ten pat atvyko ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, tačiau jis į sanatorijos atstovus nekreipė dėmesio.
Prie Prezidentūros atvykęs užsienio reikalų ministras G. Landsbergis druskininkiečius ignoravo, tik nuskubėjo susitikti su žurnalistais/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka
„Ministras su mumis nebendravo, tik susitiko su ten buvusiais žurnalistais, kuriems savo įprastu stiliumi pasakojo, kaip ministerija rūpinasi „Belorus“ reikalais“, – sakė sanatorijos „Belorus“ atstovai.
„Prezidentūroje buvome pakviesti į vidų, su mumis susitiko Prezidento vyriausiasis patarėjas Povilas Mačiulis. Jis įdėmiai išklausė mūsų problemas, įteikėme savo kreipimąsį Prezidentui, parašus, papasakojome apie savo bėdas. Patarėjas pažadėjo paraginti URM spręsti mūsų problemas“, – pasakojo V. Čėsna.
Vakar druskininkiečiai parašus ir kreipimąsi taip pat įteikė Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nilsen.
Paklaustas, koks šios akcijos tikslas akcijos tikslas, sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininkas sakė, jog šiuo veiksmu siekiama atkreipti dėmesį į sanatorijos darbuotojų problemas, kad valdžia imtųsi realių veiksmų, būtų sugriauta ta tylos siena, kuria valstybinės institucijos atsitvėrė nuo „Belorus“ problemų.
„Darbuotojų situacija iš tikrųjų labai sudėtinga, nes, pritaikius sankcijas, įstaiga buvo išbraukta iš COVID-19 paveiktų įstaigų sąrašo, o tai reiškia, kad žmonės neteko savo vienintelio pragyvenimo šaltinio – išmokos už prastovas. Tie keli šimtai eurų žmonėms ir jų šeimoms gyvybiškai būtini. O URM vilkina visus įmanomus terminus, prašymus siunčiame po kelis kartus, kol kas nors į juos sureaguoja. Visi dokumentų derinimai labai sudėtingi, o be jų nieko daryti negalime“, – sakė VšĮ sanatorija „Belorus“ profesinės sąjungos atstovas V. Šaruckij.
„Belorus“ atstovus Seime pasitiko parlamentaras Z. Streikus/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka
Tikisi sulaukti konkrečių sprendimų
Seimo narys Zenonas Streikus teigė tarpininkavęs, kad „Belorus“ atstovus priimtų Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nilsen.
„Manau, kad sanatorijos problemos sprendimas turėtų pajudėti, nes į „Belorus“ problemą įsigilina vis daugiau politikų, apie ją sužino vis daugiau Lietuvos žmonių. Problema buvo pristatyta Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete, artimiausiu metu ji bus aptarinėjama jungtiniame Socialinių reikalų ir darbo bei Užsienio reikalų komitetų posėdyje“, – sakė Z. Streikus.
Jo nuomone, tai, kad buvo surinkta per 6 tūkst. „Belorus“ žmones palaikančių parašų, rodo, jog ši problema svarbi daugeliui žmonių, o parašų pristatymas šalies valdžios vadovams turėtų sustiprinti suvokimą apie sanatorijos problemos sprendimo svarbą.
„Juk dabar, per pandemiją, ypač aktualu išlaikyti darbo vietas, o sanatorijoje dirba 400 žmonių, negalime jų prarasti. Manau, kad šis sanatorijos „Belorus“ žingsnis atkreips viso Seimo bei Vyriausybės dėmesį ir sulauksime konkrečių sprendimų“, – sakė Z. Streikus.
Sanatorijos profsąjungos atstovai sulaukė žuralistų dėmesio/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka
„Mano Druskininkai“ informacija