Patyčių prevencijai – suaugusiųjų dėmesys

Ramunė Žilienė

Ieškant būdų, kaip spręsti patyčių problemą, vis garsiau prabylama apie tai, jog dažnai patyčios plinta ir todėl, kad suaugusieji leidžia joms plisti: jų nepastebėdami ar neatpažindami, o kartais ir tiesiog nežinodami, kaip pakeisti situaciją. Todėl šiųmetėje, Druskininkuose jau septintą kartą surengtoje veiksmo savaitėje „Be patyčių 2016“, ypač stengtasi atkreipti suaugusiųjų dėmesį į patyčias.

Darbas – bendras
Druskinininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius, pasitarimo su švietimo specialistais metu apibendrindamas įvykdytas veiklas bei iniciatyvas, akcentavo, jog laikas ir patiems suaugusiems pagalvoti apie savo nuostatas bei pozicijas šiuo klausimu, kad vaikai mokyklose, darželiuose jaustųsi saugūs: „Nors veiksmo savaitė „Be patyčių 2016“ pasibaigė, tačiau visų bendras darbas, sprendžiant šią problemą turi būti tęsiamas.“ Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Grigorienė pastebėjo, kad pastarąją savaitę Druskininkų jaunimo užimtumo centre, mokyklose ir darželiuose organizuota daug ir įvairių renginių, skirtų ne tik vaikams, jaunimui, bet ir jų tėvams, pedagogams: „Tam, kad būtų pasiekta kuo efektyvesnių rezultatų, veiklos ir priemonės derintos su mokyklomis, darželiais, vaikų tėvais, Visuomenės sveikatos biuru, Jaunimo užimtumo centru. Toks bendradarbiavimas ir yra tikslingas, nes tik taip problema sprendžiama kompleksiškai, pasiskirstoma atsakomybėmis, derinamos priemonės nesidubliuoja.“

Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė D. Brown pasidžiaugė, kad veiksmo savaitėje „Be patyčių 2016“ iniciatyvi buvo ir Druskininkų savivaldybės mokinių taryba/ JUC archyvo nuotrauka

Įvairiausios iniciatyvos
Iniciatyvos veiksmo savaitėje „Be patyčių 2016 “ ėmėsi ir jaunuoliai – Druskininkų savivaldybės mokinių taryba organizavo renginį „Kitu kampu“. Kristina Uteševa, Viečiūnų pagrindinės mokyklos socialinė pedagogė, kuruojanti mokinių savivaldos veiklą, pasakojo apie sumanymą sukurti trumpą filmą apie tai, koks smagus ir jaukus gyvenimas mokykloje gali būti be priekabiavimo ir tyčiojimosi: „Kūrybinė veikla įtraukė nemažai mokinių, todėl tikiuosi, kad tai, ką stengiamės atskleisti filme, išsipildys ir mokyklos kasdienybėje.“
Jaunimo užimtumo centro (JUC) renginių organizatoriaus Juozo Kazlausko iniciatyva klasės valandėlės vyresniųjų klasių mokiniams buvo netradicinės. Dalindamasi įspūdžiais apie neformaliąją klasės valandėlę, Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos socialinė pedagogė Agnė Aleksonytė sakė, kad joje dalyvavo antrųjų ir trečiųjų klasių mokiniai: „Susitikimo metu vaikai žiūrėjo animacinį filmą, kuris vaikams suprantamu būdu atskleidė, kaip svarbu šalia esantį žmogų priimti tokį, koks jis yra.“
Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Diana Brown vedė seminarą ikimokyklinio ugdymo pedagogams „Patyčių prevencija darželyje: socialinių įgūdžių reikšmė ugdant draugiškumą ir tinkamos suaugusiųjų reakcijos sprendžiant problemas“. Lopšeliuose-darželiuose „Bitutė“ ir „Žibutė“ organizuoti susitikimai su tėvais. Kaip teigė Jurgita Cimakauskienė, keturiolikmetės Aistės, dvylikamečio Arno ir trimetės Adelės mama, ji su vyru stengėsi kuo aktyviau įsijungti į veiklas, siūlomas tėvams: „Norisi kuo geriau pažinti savo vaikus, sužinoti naujausios informacijos ir metodų, kaip spręsti aktualias problemas. Apmąstėme savo elgesį ir bendravimą ne tik su vaikais, bet ir su suaugusiais – draugais, kolegomis. Juk vaikai tarsi mūsų pačių veidrodis, todėl, mano nuomone, reikėtų pirmiausia pradėti save auklėti, o jau tada tikėtis pasikeitimų ir vaikų elgesy.“
Užsiėmimuose „Gyvenkime draugiškai“, taip pat skirtuose ikimokyklinio amžias vaikams, kūrybines užduotis mažiesiems paruošė Druskininkų Jaunimo užimtumo centro atstovai Daiva Norkūnienė bei Mindaugas Maliukevičius.
Gražios iniciatyvos – sportinės varžybos vaikams, atvirukų paroda, pokalbiai ir diskusijos apie draugystę, svečiavimasis vieni kitų grupėse – surengtos ir darželių bendruomenėse.