„Palikti namai“. Birželio 14-oji
Gedulo ir vilties dieną šįmet paminėjome audringą ir šaltą birželio 14-ąją. ,,Atgimimo“ mokyklos mokiniai, parengti mokyklos Tolerancijos centro komandos, pasipuošę tautiniais rūbais ir suspaudę rankose ryšulius, trumpam tapo išvarytaisiais iš namų, gimtinės, Lietuvos…
Birželio 14-ąją, minint Gedulo ir vilties dieną, kompozicijoje „Palikti namai“ mokinių lūpomis išsakyti skaudūs tremtinių prisiminimai aidėjo
Ratnyčios bažnyčios šventoriuje/„Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka
„Sapnavau duoną…“ – tai tik viena eilutė iš Tremtinių choro, vadovaujamo Antaninos Laurenčikienės, repertuaro. Jie – nuolatiniai Birželio 14-osios renginių dalyviai. „Bobunytė pasiėmė juodos duonos kepalą,“ – prisiminimus iš tremtinių atsiminimų skaitė Pijus Valentukevičius. „Visas tetų namelis kvepėjo ajerų duona“, – tęsė Vilmantė Kudelytė. Jiems pritarė Donata, Gustė Š., Patricija, Dominykas ir Gustė.
„Paliktų namų“ idėją įkūnijo Lietuvos kontūrai, kuriuose stovėjusių mokinių lūpomis išsakyti skaudūs tremtinių prisiminimai aidėjo Ratnyčios bažnyčios šventoriuje. Kompozicijos sumanytojo Sauliaus Lukošiūno mušamas gongas vertė suklusti visus: ir dalyvius, ir žiūrovus.
Jautri mokytojos Dalios Urniežienės smuiko melodija paragino visus dainuoti kartu apie sugrįžimą namo, nors ir prie „nulūžusios svirties“.
Tremties ir rezistencijos muziejaus įkūrėjas Gintautas Kazlauskas pasidžiaugė, kad „Atgimimo“ mokykla kasmet dalyvauja pilietiniuose renginiuose, tarp jų ir Birželio 14-osios paminėjime. Mokyklos direktorė Danutė Časienė ir Tolerancijos centro koordinatorė Lijana Lukošiūnienė nuolat inicijuoja su tautos istorija susijusius renginius ir padeda įgyvendinti idėjas.
Renginio pabaigoje mokytojos Valės Šmitienės vadovaujamos šokėjos dalino į drobės skiauteles įrištus duonos gabalėlius, kurie tarsi bendruomeniškumo, santarvės ir Lietuvos vienybės simboliai sutelkė esančius čia, prisimenančius ir primenančius, jog Birželio 14-ąją turime ne tik liudyti, bet ir išsaugoti tremtinių prisiminimus, idant niekuomet nepasikartotų paliktų namų istorija.
Tolerancijos centro narė
Vaiva Gintutienė